آنتی ویروس

antivirus آنتی ویروس
علوم کامپیوتر و الگوریتم

آنتی ویروس: نرم افزاری که به طور خاص برای کمک به شناسایی، جلوگیری و حذف بدافزارها (نرم افزارهای مخرب) ایجاد شده است. آنتی ویروس نوعی نرم افزار است که برای جلوگیری، اسکن، شناسایی و حذف ویروس ها از رایانه استفاده می شود. پس از نصب، اکثر نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس به‌طور خودکار در پس‌زمینه اجرا می‌شوند تا در زمان واقعی از حملات ویروس محافظت کنند. برنامه‌های جامع حفاظت از ویروس به محافظت از فایل‌ها و سخت‌افزار شما در برابر بدافزارها مانند کرم‌ها، Trojan horses و نرم‌افزارهای جاسوسی کمک می‌کنند، و همچنین ممکن است محافظت بیشتری مانند فایروال‌های قابل تنظیم و مسدود کردن وب‌سایت ارائه دهند.

برنامه های آنتی ویروس و نرم افزارهای محافظت از کامپیوتر

برنامه‌های آنتی ویروس و نرم‌افزارهای حفاظتی رایانه برای ارزیابی داده‌هایی مانند صفحات وب، فایل‌ها، نرم‌افزارها و برنامه‌ها طراحی شده‌اند تا به یافتن و ریشه‌کن کردن بدافزارها در سریع‌ترین زمان ممکن کمک کنند.

بیشتر آنها محافظت در زمان واقعی را ارائه می دهند که می تواند از دستگاه های شما در برابر تهدیدات ورودی محافظت کند. کل رایانه خود را به طور منظم برای تهدیدهای شناخته شده اسکن کنید و به روز رسانی های خودکار را ارائه دهید. و کدها و نرم افزارهای مخرب را شناسایی، مسدود و حذف کنید.

از آنجایی که بسیاری از فعالیت‌ها در حال حاضر به صورت آنلاین انجام می‌شوند و تهدیدهای جدید به طور مداوم ظاهر می‌شوند، نصب یک برنامه آنتی‌ویروس محافظ مهم‌تر از همیشه است. خوشبختانه امروزه تعدادی محصول عالی در بازار وجود دارد که می توانید از بین آنها یکی را انتخاب کنید.

antivirus آنتی ویروس

نرم افزار آنتی ویروس چگونه کار می کند:

نرم افزار آنتی ویروس معمولاً به عنوان یک فرآیند پس زمینه اجرا می شود و رایانه ها، سرورها یا دستگاه های تلفن همراه را برای شناسایی و محدود کردن گسترش بدافزار اسکن می کند. بسیاری از برنامه‌های نرم‌افزار آنتی‌ویروس شامل شناسایی تهدید و محافظت در زمان واقعی برای محافظت در برابر آسیب‌پذیری‌های احتمالی در زمان وقوع، و همچنین اسکن‌های سیستمی هستند که فایل‌های دستگاه و سیستم را به‌دنبال خطرات احتمالی نظارت می‌کنند.

نرم افزار آنتی ویروس با بررسی برنامه ها و فایل های رایانه شما در برابر پایگاه داده ای از انواع شناخته شده بدافزارها شروع به کار می کند. از آنجایی که ویروس‌های جدید دائماً توسط هکرها ایجاد و توزیع می‌شوند، رایانه‌ها را نیز برای احتمال وجود تهدیدات بدافزار جدید یا ناشناخته اسکن می‌کند.

به طور معمول، بیشتر برنامه‌ها از سه دستگاه تشخیص مختلف استفاده می‌کنند: شناسایی خاص، که بدافزار شناخته شده را شناسایی می‌کند. تشخیص عمومی، که به دنبال قطعات شناخته شده یا انواع بدافزار یا الگوهایی می گردد که با یک پایگاه کد مشترک مرتبط هستند. و تشخیص اکتشافی، که با شناسایی ساختارهای فایل مشکوک شناخته شده، ویروس های ناشناخته را اسکن می کند. هنگامی که برنامه فایلی را پیدا می کند که حاوی ویروس است، معمولاً آن را قرنطینه می کند و/یا علامت گذاری می کند تا حذف شود، آن را غیرقابل دسترس می کند و خطر دستگاه شما را از بین می برد.

نرم افزار آنتی ویروس معمولاً این عملکردهای اساسی را انجام می دهد:

  • اسکن دایرکتوری ها یا فایل های خاص برای الگوهای مخرب شناخته شده که نشان دهنده وجود نرم افزارهای مخرب است.
  • به کاربران اجازه می دهد اسکن ها را برنامه ریزی کنند تا به طور خودکار اجرا شوند.
  • اجازه دادن به کاربران برای شروع اسکن های جدید در هر زمان؛ و
    حذف هر گونه نرم افزار مخربی که شناسایی می کند. برخی از نرم افزارهای آنتی ویروس این کار را به صورت خودکار در پس زمینه انجام می دهند، در حالی که برخی دیگر کاربران را از آلودگی مطلع می کنند و از آنها می پرسند که آیا می خواهند فایل ها را پاک کنند.
    به منظور اسکن جامع سیستم ها، نرم افزار آنتی ویروس به طور کلی باید دسترسی ممتاز به کل سیستم داشته باشد. این امر باعث می‌شود که نرم‌افزار آنتی‌ویروس به یک هدف مشترک برای مهاجمان تبدیل شود.

 

 

antivirus آنتی ویروس

 

انواع برنامه های آنتی ویروس:

نرم‌افزار آنتی‌ویروس به اشکال مختلفی توزیع می‌شود، از جمله اسکنرهای آنتی‌ویروس مستقل و مجموعه‌های امنیتی اینترنتی که محافظت از آنتی‌ویروس را به همراه فایروال‌ها، کنترل‌های حریم خصوصی و سایر حفاظت‌های امنیتی ارائه می‌دهند.

برخی از فروشندگان نرم افزار آنتی ویروس نسخه های اولیه محصولات خود را بدون پرداخت هزینه ارائه می کنند. این نسخه‌های رایگان عموماً حفاظت اولیه آنتی‌ویروس و جاسوس‌افزار را ارائه می‌کنند، اما ویژگی‌ها و محافظت‌های پیشرفته‌تر معمولاً فقط برای مشتریانی که پول پرداخت می‌کنند در دسترس هستند.

در حالی که برخی از سیستم عامل ها بیشتر توسط توسعه دهندگان ویروس هدف قرار می گیرند، نرم افزار آنتی ویروس برای اکثر سیستم عامل ها در دسترس است:

نرم افزار آنتی ویروس ویندوز

اکثر فروشندگان نرم‌افزار آنتی‌ویروس چندین سطح از محصولات ویندوز را با قیمت‌های مختلف ارائه می‌کنند، که از نسخه‌های رایگان شروع می‌شود که فقط حفاظت اولیه را ارائه می‌کنند. کاربران باید اسکن و به‌روزرسانی را به صورت دستی شروع کنند و معمولاً نسخه‌های رایگان نرم‌افزار آنتی ویروس در برابر پیوندهای وب‌سایت‌های مخرب یا پیوست‌های مخرب در ایمیل‌ها محافظت نمی‌کنند. نسخه‌های ممتاز نرم‌افزار آنتی‌ویروس اغلب شامل مجموعه‌ای از ابزارهای امنیتی نقطه پایانی هستند که ممکن است فضای ذخیره‌سازی آنلاین امن، مسدودکننده‌های تبلیغات و رمزگذاری فایل را فراهم کنند. از سال ۲۰۰۴، مایکروسافت نوعی نرم افزار آنتی ویروس رایگان را به عنوان بخشی از خود سیستم عامل ویندوز، به طور کلی با نام Windows Defender ارائه می دهد، اگرچه این نرم افزار تا قبل از سال ۲۰۰۶ عمدتاً به شناسایی نرم افزارهای جاسوسی محدود می شد.

نرم افزار آنتی ویروس macOS

اگرچه ویروس‌های macOS وجود دارند، اما کمتر از ویروس‌های ویندوز رایج هستند، بنابراین محصولات آنتی‌ویروس برای macOS نسبت به ویندوز استاندارد کمتری دارند. تعدادی از محصولات رایگان و پولی موجود است که ابزارهای درخواستی را برای محافظت در برابر تهدیدات بدافزار بالقوه از طریق اسکن بدافزارهای تمام سیستم و توانایی غربال کردن رشته‌های ایمیل خاص، پیوست‌ها و فعالیت‌های مختلف وب ارائه می‌کنند.

نرم افزار آنتی ویروس اندروید

اندروید محبوب ترین سیستم عامل موبایل در جهان است و بیش از هر سیستم عامل دیگری روی دستگاه های تلفن همراه نصب شده است. از آنجایی که اکثر بدافزارهای موبایل اندروید را هدف قرار می دهند، کارشناسان به همه کاربران دستگاه های اندرویدی توصیه می کنند نرم افزار آنتی ویروس را روی دستگاه های خود نصب کنند. فروشندگان انواع مختلفی از نسخه های رایگان و پولی اولیه نرم افزار آنتی ویروس اندروید خود را از جمله ویژگی های ضد سرقت و مکان یابی از راه دور ارائه می دهند. برخی اسکن‌های خودکار را اجرا می‌کنند و فعالانه تلاش می‌کنند تا از باز شدن یا دانلود شدن صفحات و فایل‌های وب مخرب جلوگیری کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علوم کامپیوتر و الگوریتم
باگ (Bug)

باگ (Bug): در فناوری اطلاعات (IT) ، باگ (Bug) به یک خطا، عیب یا نقص در هر برنامه کامپیوتری یا یک سیستم سخت افزاری اشاره دارد. یک باگ نتایج غیرمنتظره ای ایجاد می کند یا باعث می شود یک سیستم رفتار غیر منتظره ای داشته باشد. به طور خلاصه، باگ …

کد QR
علوم کامپیوتر و الگوریتم
کد QR

کد QR چیست؟ کدهای QR بارکدهایی قابل اسکن هستند که داده ها را ذخیره می کنند. در حوزه بازاریابی، آنها معمولاً برای هدایت کاربران به صفحات فرود، وب سایت ها، نمایه های رسانه های اجتماعی یا کوپن های فروشگاه استفاده می شوند. به عنوان مثال، شخصی می تواند یک کد …

تفاوت بین هک و فیشینگ
علوم کامپیوتر و الگوریتم
تفاوت بین هک و فیشینگ

تفاوت بین هک و فیشینگ چیست؟ با بیش از ۳.۱ میلیارد ایمیل جعلی ارسال شده روزانه و صرف میلیون ها دلار برای بازیابی حملات سایبری، محافظت از مشتریان شما حیاتی است. با دیجیتالی شدن بیشتر دنیا، حوادث هک و فیشینگ رایج تر می شوند. روزانه میلیون ها نفر قربانی هکرها …