مقایسه گیت لب و گیت هاب

مقایسه گیت لب(gitlab) و گیت هاب(github)
علوم کامپیوتر و الگوریتم

مقایسه گیت لب(gitlab) و گیت هاب(github): GitLab و گیت هاب (GitHub) هر دو مخزن گیت (Git) مبتنی بر وب هستند که جریان کاری برای توسعه وب را ساده تر کرده‌اند. آنها مکان‌هایی متمرکز و مبتنی بر ابر (Cloud) را در اختیار شما قرار می‌دهند که تیم‌ها می‌توانند در پروژه‌های توسعه وب ذخیره، اشتراک گذاری، انتشار، آزمایش و همکاری کنند. Git انقلابی را در کنترل نسخه ایجاد کرد – هنگامی که بیش از یک برنامه نویس روی یک پروژه کار می کند بسیار مهم است و GitHub برای ایجاد اشتراک نمونه‌های اولیه و پروژه های اوپن سورس یک سکوی مرحله بندی را اضافه کرد.

مقایسه گیت لب gitlab و گیت هاب github

مزایای استفاده از گیت هاب:

گیت ‌هاب علاوه بر مدیریت کد منبع گیت، از خصوصیات مهم و پرکاربرد دیگری نیز برخوردار است. تعدادی از مزایای بی نظیر GitHub عبارت است از:

 • در وب سایت گیت‌ هاب هر توسعه دهنده می‌‌تواند یک کپی از مخزن خود را آپلود نموده و در وب سایت قرار دهد.
 • با استفاده از این سرویس، توسعه‌دهندگان می‌توانند از هر کجای دنیا، بر روی پروژه دلخواه خود، با دیگر توسعه‌دهندگان، همکاری و تعامل داشته باشند. انجام این کار، با در نظر گرفتن یک مکان مرکزی برای مخازن، به خوبی امکان پذیر شده است.
 • گیت هاب، سرویسی با امکانات و ویژگی‌هایی بسیار بهتر و جذاب تر از گیت است. نرم‌افزار گیت، برای اجرای دستورات، محیطی شبیه به DOS دارد؛ اما گیت هاب، از ویژگی‌‌های حرفه‌ای مانند رابط کاربری گرافیکی مبتنی بر وب؛ قابلیت ایجاد درخواست اعمال تغییرات؛ امکان مرور تغییرات و انجام بحث و تبادل نظر با دیگر هم گروهی‌ها و توسعه‌دهندگان نیز برخوردار است.
 • در این سرویس، توسعه‌دهندگان می‌توانند مشکلات خود را از طریق برچسب زدن، پیگیری نموده و وضعیت و میزان پیشرفت آن را مشاهده‌ نمایند.
 • کاربران می‌توانند درخواست اعمال کد ارسال نموده؛ کدهای دیگر افراد را بررسی کرده و نظر خود را در مورد کدهای مختلف اعمال نمایند.
 • گروه‌های مختلف در این وب سایت، به دلیل دریافت تغییراتی که در پروژه اعمال شده است، به راحتی مدیریت و بررسی می‌شوند.
 • با منشن کردن کاربران و گروه‌های دیگر، امکان لینک دادن به مشکلات موجود در کدها وجود دارد.
 • با کشیدن و رها کردن فایل‌ها از دسکتاپ به صفحه وب سایت، می‌توان آنها را به این سرویس، ضمیمه نمود.
 • می‌توان کدهای دستوری را با پشتیبانی قواعد بیش از ۲۰۰ زبان برنامه‌‌نویسی هایلایت کرد.

مزایای استفاده از گیت لب:

گیت لب علاوه بر برخورداری از ویژگی‌ها و قابلیت‌های کاربردی سرویس گیت هاب، مزایای مفید و منحصربفرد دیگری نیز دارد.

همین مزایا Gitlab را به سرویسی بسیار محبوب و قابل اعتماد در میان دیگر مخازن گیت موجود تبدیل نموده است. از جمله این قابلیت‌ها و کاربردها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • Gitlab به کاربران خود مجوز دسترسی به کدها و قسمت های مختلف وب سایت خود را ارائه می‌دهد؛
 • اجازه دسترسی به شاخه کدها و محافظت از آن را به کاربر می‌دهد؛
 • کنترل گروه‌های مختلف را بر روی مخازن گیت، افزایش می‌دهد؛
 • از رابط کاربری بسیار ساده‌ای برخوردار است. این رابط کاربری، امکان دسترسی به همه قسمت‌های این سرویس از جمله پروژه‌های قدیمی؛ پروژه‌های جدید و کاربران را در یک صفحه فراهم می‌کند.
 • با استفاده از کد اسنیپت، کاربران می‌توانند تنها بخش کوچکی از یک پروژه را به جای کل آن به اشتراک بگذارند.
 • می‌توانید از شاخه‌‌های حفاظت ‌شده استفاده کنید. این شاخه‌ها، نوع جدیدی از محرمانه نگهداشتن کد است. با استفاده از این روش، می‌توانید دخل و تصرف افراد دلخواه در پروژه‌ها را محدود کنید.
 • می‌توانید سطوح دسترسی هم گروهی‌های خود را تعیین کنید. این سطوح دسترسی، به کاربران، مجوز دخل و تصرف‌هایی فراتر از خواندن و نوشتن در پروژه را خواهند داد.
 • این سرویس با دارا بودن وضعیت «کار در حال انجام»؛ از تلفیق کد با پروژه‌های ناتمام جلوگیری می‌کند.
 • می‌توان فایل‌‌های مختلف مانند کامنت‌ها را به همه انواع ارتباطات موجود در این سرویس ضمیمه نمود.
 • با استفاده از نشانگرهای پیشرفت بهبودیافته، می‌توان سطح پیشرفت توسعه‌دهنده را نمایش داد. علاوه بر این، با استفاده از این نشانگرها می‌توان سطح پیشرفت گروه را نیز به کاربران نمایش داد.
 • با استفاده از این سرویس، به منابع داخلی در گیت ‌لب دسترسی خواهید داشت. با بهره‌مندی از این ویژگی جذاب، توسعه‌دهندگان یک شرکت به سادگی هرچه تمام تر می‌توانند به پروژه‌های آن شرکت دسترسی پیدا کنند؛ آنها را به اشتراک بگذارند و از مهارت‌های یکدیگر در انجام پروژه‌های مختلف به خوبی، بهره‌مند شوند.

مقایسه گیت لب(gitlab) و گیت هاب(github)

مقایسه گیت هاب و گیت لب از نظر انواع مخازن

یکی از مهم‌ترین تفاوت گیت هاب (github) و گیت لب (gitlab)، از نظر تعداد مخزن است.

گیت هاب، دارای دو نوع مخزن است. یک نوع مخزن که عمومی بوده و مخصوص حساب‌‌های کاربری رایگان است و مخزن دیگر خصوصی است (برای تمام کاربران قابل مشاهده نیست.) و مخصوص حساب‌های کاربری پولی است.

مخازن عمومی سرویس گیت ‌هاب، از پروژه‌های متن ‌باز به صورت رایگان و بدون دریافت هیچ هزینه‌ای میزبانی می‌کند.

اگر چه امکان مشاهده‌ مخازن عمومی برای تمام بازدیدکنندگان از جمله افراد ثبت ‌نام شده و ثبت ‌نام نشده وجود دارد؛ اما فقط اعضای ثبت نام شده حق گفتگو؛ ساخت و مدیریت مخازن؛ همکاری در پروژه‌‌ها و بررسی تغییرات پیشین پروژه‌ها را دارا هستند.

گیت‌ هاب اینترپرایز (Github Enterprise) یکی دیگر از خدمات این سرویس مبتنی بر وب است که اغلب شرکت‌های تجاری برای توسعه‌ نرم‌افزار و یا انجام پروژه ‌های کلان از این سرویس استفاده می‌کنند.

اما سرویس گیت ‌لب از چهار نوع نسخه از مخازن برخوردار است.

 • گیت ‌لب نسخه‌ کامیونیتی: رایگان؛ میزبانی رایگان به همراه پشتیبانی از جامعه‌ توسعه‌‌دهندگان؛
 • گیت ‌لب نسخه‌ اینترپرایز: پولی؛ برخورداری از ویژگی میزبانی و پشتیبانی به همراه چند ویژگی کاربردی دیگر نسبت به نسخه‌ کامیونیتی.
 • Com: رایگان؛ امکان استفاده از نرم ‌افزار به عنوان یک سرویس (SaaS) برای مخازن عمومی و خصوصی؛ پشتیبانی در صورت پرداخت هزینه.
 • Io: در این نوع مخزن، گیت ‌لب نسخه‌ کامیونیتی با اینترپرایز خود را به صورت موقت و اجاره‌‌ای در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

در این مقاله با مقایسه گیت لب و گیت هاب آشنا شدید. شما می توانید دیگر مقاله های آموزشی گیو سرور با موضوعات متنوع را مطالعه نماببد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علوم کامپیوتر و الگوریتم
باگ (Bug)

باگ (Bug): در فناوری اطلاعات (IT) ، باگ (Bug) به یک خطا، عیب یا نقص در هر برنامه کامپیوتری یا یک سیستم سخت افزاری اشاره دارد. یک باگ نتایج غیرمنتظره ای ایجاد می کند یا باعث می شود یک سیستم رفتار غیر منتظره ای داشته باشد. به طور خلاصه، باگ …

کد QR
علوم کامپیوتر و الگوریتم
کد QR

کد QR چیست؟ کدهای QR بارکدهایی قابل اسکن هستند که داده ها را ذخیره می کنند. در حوزه بازاریابی، آنها معمولاً برای هدایت کاربران به صفحات فرود، وب سایت ها، نمایه های رسانه های اجتماعی یا کوپن های فروشگاه استفاده می شوند. به عنوان مثال، شخصی می تواند یک کد …

تفاوت بین هک و فیشینگ
علوم کامپیوتر و الگوریتم
تفاوت بین هک و فیشینگ

تفاوت بین هک و فیشینگ چیست؟ با بیش از ۳.۱ میلیارد ایمیل جعلی ارسال شده روزانه و صرف میلیون ها دلار برای بازیابی حملات سایبری، محافظت از مشتریان شما حیاتی است. با دیجیتالی شدن بیشتر دنیا، حوادث هک و فیشینگ رایج تر می شوند. روزانه میلیون ها نفر قربانی هکرها …