ارز دیجیتال

ارز دیجیتال(Cryptocurrency)
علوم کامپیوتر و الگوریتم

ارز دیجیتال(Cryptocurrency): ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی پول دیجیتال غیرمتمرکز است که مبتنی بر فناوری بلاک چین است. شاید با محبوب ترین نسخه ها، بیت کوین و اتریوم آشنا باشید، اما بیش از ۵۰۰۰ ارز دیجیتال مختلف در گردش هستند.

کریپتوکارنسی چگونه کار می کند؟

ارز دیجیتال یک وسیله مبادله دیجیتال، رمزگذاری شده و غیرمتمرکز است. برخلاف دلار آمریکا یا یورو، هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد که ارزش یک ارز دیجیتال را مدیریت و حفظ کند. در عوض، این وظایف به طور گسترده در بین کاربران یک ارز دیجیتال از طریق اینترنت توزیع می شود.

شما می توانید از ارزدیجیتال برای خرید کالاها و خدمات معمولی استفاده کنید. اگرچه اکثر مردم مانند سایر دارایی ها، مانند سهام یا فلزات گرانبها، در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می کنند. در حالی که ارز دیجیتال یک دارایی جدید و هیجان‌انگیز است، خرید آن می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد. زیرا برای درک کامل نحوه عملکرد هر سیستم باید تحقیقات کافی انجام دهید.

بیت کوین اولین ارز دیجیتالی بود که اولین بار توسط ساتوشی ناکاموتو در مقاله ای با عنوان «بیت کوین: سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» در سال ۲۰۰۸ بیان شد. ناکاموتو این پروژه را «یک سیستم پرداخت الکترونیکی مبتنی بر اثبات رمزنگاری به جای اعتماد» توصیف کرد.

این اثبات رمزنگاری به شکل تراکنش هایی است که در یک بلاک چین تأیید و ثبت می شوند.

بلاکچین بیت کوین

بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک دفتر کل باز و توزیع شده است، که تراکنش ها را ثبت می کند. در عمل، کمی شبیه یک دسته چک است که در کامپیوترهای بیشماری در سراسر جهان توزیع شده است. تراکنش‌ها در «بلوک‌هایی» ثبت می‌شوند که سپس در «زنجیره‌ای» از تراکنش‌های ارزهای دیجیتال قبلی به هم مرتبط می‌شوند.

بوچی اوکورو، مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران صرافی ارزهای دیجیتال آفریقایی Quidax می گوید: کتابی را تصور کنید که در آن همه چیزهایی را که برای آن خرج می کنید یادداشت کنید. “هر صفحه شبیه یک بلوک است و کل کتاب، گروهی از صفحات، یک زنجیره بلوکی است.”

با بلاک چین، هرکسی که از ارز دیجیتال استفاده می کند، نسخه مخصوص به خود را از این کتاب برای ایجاد یک رکورد تراکنش یکپارچه دارد. نرم افزار هر تراکنش جدید را به محض وقوع ثبت می کند و هر کپی از بلاک چین به طور همزمان با اطلاعات جدید به روز می شود و همه سوابق یکسان و دقیق نگه می دارد.

برای جلوگیری از تقلب، هر تراکنش با استفاده از یکی از دو روش اصلی اعتبارسنجی بررسی می‌شود: اثبات کار یا اثبات سهام.

ارز دیجیتال(Cryptocurrency)

اثبات کار در مقابل اثبات سهام

اثبات کار و اثبات سهام دو تکنیک اعتبارسنجی متفاوتی هستند که برای تأیید تراکنش‌ها قبل از اضافه شدن به یک بلاک چین استفاده می‌شوند و به تأییدکنندگان با ارزهای دیجیتال بیشتر پاداش می‌دهند. رمزارزها معمولاً از اثبات کار یا اثبات سهام برای تأیید تراکنش ها استفاده می کنند.

اثبات کار

Simon Oxenham، مدیر رسانه‌های اجتماعی در Xcoins.com می‌گوید: «اثبات کار روشی برای تأیید تراکنش‌ها در یک بلاک چین است که در آن یک الگوریتم یک مسئله ریاضی را ارائه می‌کند که رایانه‌ها برای حل آن تلاش می‌کنند».

هر رایانه شرکت‌کننده، که اغلب به عنوان «ماینر» از آن یاد می‌شود، یک پازل ریاضی را حل کرده که به تأیید گروهی از تراکنش‌ها کمک می‌کند – که به آن بلوک می‌گویند – سپس آن‌ها را به لجر بلاک چین اضافه می‌کند. اولین رایانه ای که این کار را با موفقیت انجام می دهد با مقدار کمی ارز دیجیتال به خاطر تلاش هایش پاداش می گیرد.

این مسابقه برای حل پازل های بلاک چین می تواند به مقدار زیادی انرژی و برق کامپیوتر نیاز داشته باشد. در عمل، این بدان معناست که ماینرها ممکن است پس از در نظر گرفتن هزینه‌های انرژی و منابع محاسباتی، حتی با ارز دیجیتالی که برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها دریافت می‌کنند، شکست بخورند.

اثبات سهام

برای کاهش قدرت لازم برای بررسی تراکنش‌ها، برخی از ارزهای دیجیتال از روش اثبات سهام استفاده می‌کنند. با اثبات سهام، تعداد تراکنش‌هایی که هر فرد می‌تواند تأیید کند، محدود به مقدار ارز رمزپایه‌ای است که می‌خواهد «شرکت کند» یا به‌طور موقت در گاوصندوق عمومی قفل شود تا شانس شرکت در فرآیند را داشته باشد. اوکورو می‌گوید: «این تقریباً مانند وثیقه بانکی است. هر فردی که در ارزهای رمزنگاری شده به اشتراک می‌گذارد، واجد شرایط تأیید تراکنش‌ها است، اما شانسی که برای انجام این کار انتخاب می‌شوید، با مبلغی که پیش‌بینی می‌کنید، افزایش می‌یابد.

Anton Altement، مدیر عامل Osom Finance می گوید: «از آنجایی که اثبات سهام، حل معادله انرژی بر را حذف می کند، بسیار کارآمدتر از اثبات کار است، و زمان تأیید/تأیید سریع تر تراکنش ها را امکان پذیر می کند.

اگر یک مالک سهام (که گاهی اوقات اعتباردهنده نامیده می‌شود) برای اعتبارسنجی گروه جدیدی از تراکنش‌ها انتخاب شود، به آن‌ها ارز دیجیتال پاداش داده می‌شود که احتمالاً به میزان کل کارمزد تراکنش‌های بلوک تراکنش‌ها انجام می‌شود. برای جلوگیری از تقلب، اگر انتخاب شوید و تراکنش‌های نامعتبر را تأیید کنید، بخشی از آنچه را که در آن شرط کرده‌اید از دست می‌دهید.

نقش اجماع در رمزنگاری

هم اثبات سهام و هم اثبات کار به مکانیسم های اجماع برای تأیید تراکنش ها متکی هستند. این بدان معناست که در حالی که هر یک از کاربران جداگانه برای تأیید تراکنش ها استفاده می کند، هر تراکنش تأیید شده باید توسط اکثر دارندگان دفتر بررسی و تأیید شود.

به عنوان مثال، یک هکر نمی تواند دفتر کل بلاک چین را تغییر دهد مگر اینکه با موفقیت حداقل ۵۱ درصد از دفتر کل را با نسخه تقلبی خود مطابقت دهد. مقدار منابع لازم برای انجام این کار، تقلب را بعید می کند.

بیت کوین ارز دیجیتال کریپتو کارنسی

چگونه می توانید ارز دیجیتال را استخراج کنید؟

ماینینگ نحوه انتشار واحدهای جدید ارز دیجیتال در جهان است که عموماً در ازای اعتبارسنجی تراکنش‌ها انجام می‌شود. در حالی که از نظر تئوری برای افراد معمولی امکان استخراج ارزهای دیجیتال وجود دارد، اما در اثبات کار سیستم‌هایی مانند بیت‌کوین دشوارتر می‌شود.

اسپنسر مونتگومری، بنیانگذار Uinta Crypto Consulting می گوید: «با رشد شبکه بیت کوین، پیچیده تر می شود و به قدرت پردازش بیشتری نیاز است. مصرف‌کننده معمولی قبلاً می‌توانست این کار را انجام دهد، اما اکنون بسیار گران است. افراد زیادی هستند که تجهیزات و فناوری خود را برای برتری در رقابت بهینه کرده اند.»

و به یاد داشته باشید: اثبات کار کردن ارزهای دیجیتال به انرژی زیادی برای استخراج نیاز دارد. تخمین زده می شود که ۰.۲۱ درصد از کل برق جهان صرف تامین انرژی مزارع بیت کوین می شود. این تقریباً همان مقدار انرژی است که سوئیس در یک سال استفاده می کند. تخمین زده می شود که اکثر ماینرهای بیت کوین در نهایت از ۶۰ تا ۸۰ درصد درآمدی که از استخراج به دست می آورند برای پوشش هزینه های برق استفاده می کنند.

در حالی که برای یک فرد معمولی غیرعملی است که از طریق استخراج در سیستم اثبات کار، ارز دیجیتال به دست بیاورد، مدل اثبات سهام به روش محاسباتی پرقدرت کمتری نیاز دارد زیرا اعتبار سنجی ها به صورت تصادفی بر اساس مقدار سهام انتخاب می شوند. با این حال، برای مشارکت نیاز دارد که قبلاً یک ارز دیجیتال داشته باشید.

چگونه می توان از ارز دیجیتال استفاده کرد؟

شما می‌توانید از ارز دیجیتال برای خرید استفاده کنید، اما این روش پذیرفته شده اصلی پرداخت نیست. تعداد انگشت شماری از خرده فروشان آنلاین مانند Overstock.com بیت کوین را می پذیرند، اما از حد معمول فاصله زیادی دارد.

تا زمانی که کریپتو به طور گسترده پذیرفته نشود، می توانید با مبادله ارز دیجیتال با کارت هدیه، محدودیت های فعلی را برطرف کنید. به عنوان مثال، در eGifter، می‌توانید از بیت‌کوین برای خرید کارت‌های هدیه برای Dunkin Donuts، Target، Apple و سایر خرده‌فروشان و رستوران‌ها استفاده کنید. همچنین ممکن است بتوانید برای خرید، ارز دیجیتال را روی یک کارت نقدی بارگیری کنید. در ایالات متحده، می‌توانید برای کارت BitPay ثبت‌نام کنید. یک کارت نقدی که دارایی‌های رمزنگاری شده را برای خرید به دلار تبدیل می‌کند. اما برای مثال، سفارش کارت و استفاده از آن برای برداشت‌های خودپرداز، هزینه‌هایی دارد.

همچنین می توانید از ارزدیجیتال به عنوان یک گزینه سرمایه گذاری جایگزین برای سهام و اوراق قرضه استفاده کنید. دیوید زیلر، کارشناس ارزهای دیجیتال و سردبیر سایت خبری مالی مانی مورنینگ، می‌گوید: «معروف‌ترین رمزارز، بیت‌کوین، یک ارز امن و غیرمتمرکز است که مانند طلا به ذخیره‌ای ارزشمند تبدیل شده است. برخی از مردم حتی از آن به عنوان “طلای دیجیتال” یاد می کنند.”

ارزدیجیتال کریپتو

نحوه استفاده از ارز دیجیتال برای خرید ایمن

استفاده از ارز دیجیتال برای خرید ایمن بستگی به چیزی دارد که قصد خرید آن را دارید. اگر می‌خواهید ارز دیجیتال را در خرده‌فروشی خرج کنید که مستقیماً آن را قبول نمی‌کند، می‌توانید از یک کارت نقدی ارز دیجیتال مانند BitPay در ایالات متحده استفاده کنید.

اگر می‌خواهید به شخص یا خرده‌فروشی که ارز دیجیتال را می‌پذیرد، پول پرداخت کنید، به یک کیف پول رمزنگاری نیاز دارید، که یک برنامه نرم‌افزاری است که با بلاک چین تعامل دارد و به کاربران امکان ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال را می‌دهد.

برای انتقال پول از کیف پول خود، می توانید کد QR گیرنده خود را اسکن کنید یا آدرس کیف پول او را به صورت دستی وارد کنید. به خاطر داشته باشید که معاملات آنی نیستند، زیرا باید با استفاده از اثبات کار یا اثبات سهام تأیید شوند. این جا به جایی بسته به نوع ارز دیجیتال، ممکن است بین ۱۰ دقیقه تا دو ساعت طول بکشد.

با این حال، این زمان تاخیر بخشی از چیزی است که تراکنش‌های رمزنگاری را ایمن می‌کند.

چگونه روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟

ارزهای دیجیتال را می توان در شبکه های همتا به همتا و صرافی های ارزهای دیجیتال مانند کوین بیس و بیت فینکس خریداری کرد. با این وجود، مراقب کارمزدها باشید، زیرا برخی از این صرافی‌ها هزینه‌های بسیار بالایی را در خریدهای کریپتو دریافت می‌کنند. به عنوان مثال، کوین بیس ۰.۵ درصد از خرید شما را به اضافه کارمزد ثابت ۰.۹۹ تا ۲.۹۹ دلار بسته به اندازه تراکنش شما دریافت می کند.

برخی از پلتفرم‌های کارگزاری مانند Robinhood، Webull و eToro به شما امکان سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را می‌دهند. آنها توانایی تجارت برخی از محبوب ترین ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین، اتریوم و دوج کوین را ارائه می دهند، اما ممکن است محدودیت هایی نیز داشته باشند، از جمله ناتوانی در انتقال خریدهای ارز دیجیتال از پلتفرم های خود.

زایلر می‌گوید: «زمانی نسبتاً دشوار بود، اما اکنون حتی برای تازه‌کارهای رمزنگاری نسبتاً آسان است. صرافی مانند Coinbase به افراد غیر فنی هم خدمات می دهد. ایجاد یک حساب در آنجا و پیوند آن به یک حساب بانکی بسیار آسان است.”

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علوم کامپیوتر و الگوریتم
باگ (Bug)

باگ (Bug): در فناوری اطلاعات (IT) ، باگ (Bug) به یک خطا، عیب یا نقص در هر برنامه کامپیوتری یا یک سیستم سخت افزاری اشاره دارد. یک باگ نتایج غیرمنتظره ای ایجاد می کند یا باعث می شود یک سیستم رفتار غیر منتظره ای داشته باشد. به طور خلاصه، باگ …

کد QR
علوم کامپیوتر و الگوریتم
کد QR

کد QR چیست؟ کدهای QR بارکدهایی قابل اسکن هستند که داده ها را ذخیره می کنند. در حوزه بازاریابی، آنها معمولاً برای هدایت کاربران به صفحات فرود، وب سایت ها، نمایه های رسانه های اجتماعی یا کوپن های فروشگاه استفاده می شوند. به عنوان مثال، شخصی می تواند یک کد …

تفاوت بین هک و فیشینگ
علوم کامپیوتر و الگوریتم
تفاوت بین هک و فیشینگ

تفاوت بین هک و فیشینگ چیست؟ با بیش از ۳.۱ میلیارد ایمیل جعلی ارسال شده روزانه و صرف میلیون ها دلار برای بازیابی حملات سایبری، محافظت از مشتریان شما حیاتی است. با دیجیتالی شدن بیشتر دنیا، حوادث هک و فیشینگ رایج تر می شوند. روزانه میلیون ها نفر قربانی هکرها …