فرانت اند (Frontend) و بک اند (Backend)

فرانت اند (Frontend) و بک اند (Backend)
علوم کامپیوتر و الگوریتم

فرانت اند (Frontend) و بک اند (Backend): فرانت اند (Frontend) و بک اند (Backend) دو اصطلاح محبوبی هستند که در توسعه وب استفاده می شوند. این اصطلاحات برای توسعه وب بسیار حیاتی هستند اما کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند. هر یک از آن ها نیاز به برقراری ارتباط و عملکرد مؤثر با طرف دیگر به عنوان یک واحد برای بهبود عملکرد وب سایت دارند.

 

فرانت اند(Frontend):

بخشی از یک وب سایت که کاربر به طور مستقیم با آن در تعامل است، فرانت اند نامیده می شود. همچنین به آن “سمت مشتری” برنامه نیز گفته می شود. فرانت اند شامل هر چیزی است که کاربران به طور مستقیم تجربه می کنند: رنگ ها و سبک های متن، تصاویر، نمودارها و جداول، دکمه ها، رنگ ها و منوی پیمایش. HTML، CSS و جاوا اسکریپت زبان هایی هستند که برای توسعه Front End استفاده می شوند. ساختار، طراحی، رفتار و محتوای هر چیزی که در صفحه‌های مرورگر هنگام باز شدن وب‌سایت‌ها، برنامه‌های کاربردی وب یا برنامه‌های تلفن همراه دیده می‌شود، توسط توسعه‌دهندگان Front End پیاده‌سازی می‌شود. پاسخگویی و عملکرد دو هدف اصلی Front End هستند. توسعه‌دهنده باید اطمینان حاصل کند که سایت واکنش‌گرا است، یعنی به درستی در دستگاه‌هایی با همه اندازه‌ها ظاهر می‌شود، هیچ بخشی از وب‌سایت صرف نظر از اندازه صفحه نمایش، نباید غیرعادی رفتار کند.

زبان‌های فرانت‌اند:

بخش فرانت اند با استفاده از زبان‌هایی ساخته می‌شود که در زیر مورد بحث قرار می‌گیرند:

HTML:

HTML مخفف Hypertext Markup Language است. برای طراحی قسمت فرانت اند صفحات وب با استفاده از زبان نشانه گذاری استفاده می شود. HTML ترکیبی از زبان Hypertext و Markup است. ابرمتن پیوند بین صفحات وب را تعریف می کند. زبان نشانه گذاری برای تعریف مستندات متنی درون تگ که ساختار صفحات وب را تعریف می کند استفاده می شود.

CSS:

Cascading Style Sheets که به آن CSS می گویند، یک زبان قابل فهم می باشد که برای ساده کردن فرآیند ارائه صفحات وب طراحی شده است. CSS به شما این امکان را می دهد که سبک ها را در صفحات وب اعمال کنید. مهمتر از آن، CSS به شما امکان می دهد این کار را مستقل از HTML که هر صفحه وب را تشکیل می دهد، انجام دهید.

جاوا اسکریپت:

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی معروف است که برای ایجاد شگفتی در سایت ها استفاده می شود تا سایت را برای کاربر تعاملی کند. برای افزایش عملکرد یک وب سایت، برای اجرای بازی های جالب و نرم افزارهای مبتنی بر وب استفاده می شود.
بسیاری از زبان‌های دیگر نیز وجود دارند که از طریق آن‌ها می‌توان بسته به فریم ورک، توسعه front-end را انجام داد، به‌عنوان مثال، کاربران فلاتر از Dart ، کاربران  React از جاوا اسکریپت و جنگو از پایتون و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌کند.

 

Front end Languages

 

فریم ورک ها و کتابخانه های فرانت اند:

AngularJS:

AngularJs یک فریم ورک فرانت‌اند منبع باز جاوا اسکریپت است که عمدتاً برای توسعه برنامه‌های وب تک صفحه‌ای (SPA) استفاده می‌شود. AngularJs یک فریم ورک به طور مداوم در حال رشد و گسترش است که راه های بهتری برای توسعه برنامه های کاربردی وب ارائه می دهد. HTML استاتیک را به HTML پویا تغییر می دهد. این یک پروژه منبع باز است که می تواند رایگان باشد. ویژگی های HTML را با دستورالعمل ها گسترش می دهد و داده ها با HTML محدود می شوند.

React.js:

React یک کتابخانه جاوا اسکریپت قابل عرضه، کارآمد و انعطاف پذیر برای ساخت رابط های کاربری است. ReactJS یک کتابخانه فرانت‌اند مبتنی بر کامپوننت و منبع باز است که فقط لایه نمایش برنامه را بر عهده دارد. توسط فیس بوک نگهداری می شود.

Bootstrap:

Bootstrap یک مجموعه ابزار رایگان و منبع باز برای ایجاد وب سایت ها و برنامه های وب واکنش گرا است. این محبوب‌ترین فریم ورک HTML، CSS و جاوا اسکریپت برای توسعه وب‌سایت‌های واکنش‌گرا و مبتنی بر موبایل است.

jQuery:

jQuery یک کتابخانه جاوا اسکریپت منبع باز است که تعامل بین یک سند HTML/CSS یا به طور دقیق تر Document Object Model (DOM) و جاوا اسکریپت را ساده می کند. jQuery با تشریح شرایط، پیمایش و دستکاری اسناد HTML، مدیریت رویدادهای مرورگر، انیمیشن های DOM، تعاملات Ajax و توسعه جاوا اسکریپت بین مرورگرها را ساده می کند.

SASS:

قابل اعتمادترین، بالغ ترین و قوی ترین زبان برنامه افزودنی CSS است. از آن برای گسترش عملکرد یک CSS موجود در یک سایت استفاده می شود که شامل همه چیز از متغیرها، وراثت و تو در تو.

Flutter:

Flutter یک SDK توسعه UI منبع باز است که توسط گوگل مدیریت می شود. این برنامه توسط زبان برنامه نویسی دارت طراحی شده است. Flutter برنامه های کاربردی بومی کامپایل شده و زیبا برای موبایل (Ios، Android)، وب و دسکتاپ را از یک پایه کد واحد می سازد. نکته کلیدی فروش فلاتر این است که توسعه آسان‌تر، رسا، و انعطاف‌پذیر UI و عملکرد بومی است. در مارس ۲۰۲۱ فلاتر Flutter 2 را اعلام کرد که آن را برای ساخت برنامه ها برای وب و دسکتاپ در حالت بتا ارتقا می دهد.
برخی از کتابخانه ها و فریم ورک های دیگر Semantic-UI، Foundation، Materialize، Backbone.js، Ember.js و غیره هستند.

سایت فرانت اند (Frontend) و بک اند (Backend)

بک اند (Backend):

Backend سمت سرور وب سایت است. داده ها را ذخیره و مرتب می کند، و همچنین مطمئن می شود که همه چیز در سمت مشتری وب سایت به خوبی کار می کند. این بخشی از وب سایت است که نمی توانید آن را ببینید و با آن ارتباط برقرار کنید. بخشی از نرم افزار است که مستقیماً با کاربران در تماس نیست. قطعات و ویژگی های توسعه یافته توسط طراحان بک اند به طور غیرمستقیم توسط کاربران از طریق یک برنامه فرانت اند قابل دسترسی هستند. فعالیت‌هایی مانند نوشتن API، ایجاد کتابخانه‌ها و کار با اجزای سیستم بدون رابط کاربر یا حتی سیستم‌های برنامه‌نویسی علمی نیز در بک اند گنجانده شده‌اند.

زبان‌های بک‌اند:

بخش بک اند با استفاده از چند زبان ساخته می‌شود که در زیر مورد بحث قرار می‌گیرند:

PHP:

PHP یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است که به طور خاص برای توسعه وب طراحی شده است. از آنجایی که کد PHP در سمت سرور اجرا می شود، به آن زبان برنامه نویسی سمت سرور می گویند.

C++:

این یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است و امروزه به طور گسترده برای برنامه نویسی رقابتی استفاده می شود. همچنین به عنوان یک زبان پشتیبان استفاده می شود.

جاوا:

جاوا یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین زبان ها و پلتفرم های برنامه نویسی است. بسیار مقیاس پذیر است. اجزای جاوا به راحتی در دسترس هستند.

پایتون:

پایتون یک زبان برنامه نویسی است که به شما امکان می دهد سریع کار کنید و سیستم ها را با کارایی بیشتری یکپارچه کنید.

جاوا اسکریپت:

جاوا اسکریپت را می توان به عنوان هر دو زبان برنامه نویسی (بک اند و فرانت اند) استفاده کرد.

Node.js:

Node.js یک محیط زمان اجرا منبع باز و پلتفرم کراس برای اجرای کد جاوا اسکریپت در خارج از مرورگر است. باید به خاطر داشته باشید که NodeJS یک فریمورک نیست و یک زبان برنامه نویسی نیست. اکثر مردم گیج شده اند و می دانند که این یک فریم ورک یا یک زبان برنامه نویسی است. ما اغلب از Node.js برای ساخت سرویس‌های بک‌اند مانند APIهایی مانند برنامه وب یا اپلیکیشن موبایل استفاده می‌کنیم. در تولید شرکت های بزرگی مانند پی پال، اوبر، نتفلیکس، وال مارت و غیره استفاده می شود.

 

back end languages

فریمورک های Back End:

لیست فریم ورک های بک اند عبارتند از: Express، Django، Rails، Laravel، Spring و غیره.
سایر زبان‌های برنامه‌نویسی/اسکریپت بک‌اند C#، Ruby، REST، GO و غیره هستند.

تفاوت بین Frontend و Backend:

توسعه Frontend و Backend کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند، اما با این حال، آنها دو جنبه از یک وضعیت هستند. صفحه اصلی چیزی است که کاربران می بینند و با آن تعامل دارند و باطن نحوه کار همه چیز است.

قسمت فرانت اند بخشی از وب سایت است که کاربران می توانند ببینند و با آن تعامل داشته باشند مانند رابط گرافیکی کاربر (GUI) و خط فرمان شامل طراحی، منوهای پیمایش، متون، تصاویر، ویدیوها و غیره. بک اند، بخشی از وب سایت را که کاربران نمی توانند ببینند و با آن ارتباط برقرار کنند.
جنبه‌های بصری وب‌سایت که توسط کاربران قابل مشاهده و تجربه است، فرانت اند هستند. از سوی دیگر، هر آنچه در پس‌زمینه اتفاق می‌افتد را می‌توان به بک اند نسبت داد.
زبان‌های مورد استفاده برای قسمت فرانت اند عبارتند از HTML، CSS، جاوا اسکریپت در حالی که زبان‌هایی که برای backend استفاده می‌شوند عبارتند از Java، Ruby، Python، Net.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علوم کامپیوتر و الگوریتم
باگ (Bug)

باگ (Bug): در فناوری اطلاعات (IT) ، باگ (Bug) به یک خطا، عیب یا نقص در هر برنامه کامپیوتری یا یک سیستم سخت افزاری اشاره دارد. یک باگ نتایج غیرمنتظره ای ایجاد می کند یا باعث می شود یک سیستم رفتار غیر منتظره ای داشته باشد. به طور خلاصه، باگ …

کد QR
علوم کامپیوتر و الگوریتم
کد QR

کد QR چیست؟ کدهای QR بارکدهایی قابل اسکن هستند که داده ها را ذخیره می کنند. در حوزه بازاریابی، آنها معمولاً برای هدایت کاربران به صفحات فرود، وب سایت ها، نمایه های رسانه های اجتماعی یا کوپن های فروشگاه استفاده می شوند. به عنوان مثال، شخصی می تواند یک کد …

تفاوت بین هک و فیشینگ
علوم کامپیوتر و الگوریتم
تفاوت بین هک و فیشینگ

تفاوت بین هک و فیشینگ چیست؟ با بیش از ۳.۱ میلیارد ایمیل جعلی ارسال شده روزانه و صرف میلیون ها دلار برای بازیابی حملات سایبری، محافظت از مشتریان شما حیاتی است. با دیجیتالی شدن بیشتر دنیا، حوادث هک و فیشینگ رایج تر می شوند. روزانه میلیون ها نفر قربانی هکرها …