تاریخچه اینترنت

تاریخچه اینترنت
علوم کامپیوتر و الگوریتم

تاریخچه اینترنت (internet): همانطور که از تکنولوژی ای چنین توسعه پذیر و دائم التغیر انتظار دارید,اختراع اینترنت توسط یک نفر امکان پذیر نیست.اینترنت حاصل کار و تلاش بسیاری از دانشمندان پایه گذار,برنامه نویس ها و مهندسانی است که هرکدام ویژگی و تکنولوژی جدیدی به “سوپرشاهراه اطلاعاتی” که هم اکنون از آن استفاده کرده و با آن آشنایی داریم,اضافه کرده اند.

تاریخچه:

سالها قبل از اینکه تکنولوژی مورد نیاز برای ساخت اینترنت وجود داشته باشد,دانشمندان زیادی از جمله نیکولا تسلا وجود شبکه اطلاع رسانی جهانی را پیش بینی کرده بودند.نیکولا تسلا به ایده وجود “سیستم بی سیم جهانی” در اوایل سالهای ۱۹۰۰ میلادی فکر میکرد و متفکران عمل گرا مانند پائول آتلِت و وانوار بوش سیستم ذخیره سازی مکانیزه و قابل جستجوی کتب و مدیا و رسانه ها در سالهای ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ ایجاد کردند.

اولین تعامل اجتماعی ثبت شده که از طریق شبکه بندی قابل انجام بود,رشته یادداشت های جی.سی.آر لیکلایدر اِم.آی.تی در آگوست ۱۹۶۲ درمورد نظریه “شبکه ارتباطی بی نهایت بزرگ” بود.لیکلایدر در این یادداشت ها درمورد ارتباط جهانی کامپیوترها صحبت میکرد که همه میتوانند از طریق هر درگاهی به اطلاعات و برنامه های مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند.مدت کوتاهی پس از ارائه شدن این نظریه,دانشمندان کامپیوتر ایده “پاکِت سوئیچینگ” را گسترش دادند که متدی مفید برای فرستادن داده های الکترونیک است که بعدها یکی از مهمترین بلوکهای ساخت اینترنت تبدیل شد.

internet

اولین نسخه آزمایشی قابل استفاده از اینترنت در اواخر ۱۹۶۰ به وسیله ی  ARPANET  یا Advanced Research Project Agency Network  ساخته شد.ARPANET  که توسط وزارت دفاع آمریکا دارای اعتبار مالی بود از پاکِت سوئیچینگ برای برقراری ارتباط میان کامپیوترهای مختلف بر روی یک شبکه ارتباطی استفاده کرد.

در ۲۹ اکتبر سال ۱۹۶۹,  ARPAnet اولین پیام خود را از طریق ارتباط “نود به نود” از یک کامپیوتر به یک کامپیوتر دیگر فرستاد.یک کامپیوتر در دانشگاه کلیفرنیا و دیگری در استنفورد قرار داست که هر کدام از این کامپیوترها به وسعت خانه ای کوچک بود.پیام کوتاه و ساده بود –”LOGIN”— اما با این حال شبکه ی نوپای ARPA  از کار افتاد.کامپیوتری که در استنفورد قرار داشت فقط دو حرف اول کلمه را دریافت کرد.

این تکنولوژی در سالهای ۱۹۷۰ پس از اینکه دانشمندان رابرت کان و وینتون کرف پروتکل کنترل ارتباطات و پروتکل اینترنت را که یک مدل ارتباطی درمورد چگونگی انتقال داده میان چند شبکه ارتباطی بود;به رشد خود ادامه داد.

این پروتکل ها در اول ژانویه ۱۹۸۳ توسط ARPAnet  پذیرفته شد و پس از آن محققان مشغول به گرد آوردن و سر هم کردن “Network of Networks” یا  شبکه ارتباطی مادر شدند که تبدیل به اینترنتی که درحال حاضر از آن استفاده میکنیم,شد.جهان آنلاین در سال ۱۹۹۰ که دانشمند کامپیوتر تیم بِرنِرز-لی شبکه وب جهانی را اختراع کرد.اکثر مواقع وب با اینترنت اشتباه گرفته می شود.وب یکی از رایج ترین روش برای دسترسی به داده های آنلاین به شکل وبسایت و هایپرلینک و پیوند است.

وب به معروفیت عمومی اینترنت کمک کرد و قدمی مهم در گسترش گنجینه از اطلاعات عظیم بود که اکثر ما درحال حاضر به صورت روزانه به آن دسترسی داریم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علوم کامپیوتر و الگوریتم
باگ (Bug)

باگ (Bug): در فناوری اطلاعات (IT) ، باگ (Bug) به یک خطا، عیب یا نقص در هر برنامه کامپیوتری یا یک سیستم سخت افزاری اشاره دارد. یک باگ نتایج غیرمنتظره ای ایجاد می کند یا باعث می شود یک سیستم رفتار غیر منتظره ای داشته باشد. به طور خلاصه، باگ …

کد QR
علوم کامپیوتر و الگوریتم
کد QR

کد QR چیست؟ کدهای QR بارکدهایی قابل اسکن هستند که داده ها را ذخیره می کنند. در حوزه بازاریابی، آنها معمولاً برای هدایت کاربران به صفحات فرود، وب سایت ها، نمایه های رسانه های اجتماعی یا کوپن های فروشگاه استفاده می شوند. به عنوان مثال، شخصی می تواند یک کد …

تفاوت بین هک و فیشینگ
علوم کامپیوتر و الگوریتم
تفاوت بین هک و فیشینگ

تفاوت بین هک و فیشینگ چیست؟ با بیش از ۳.۱ میلیارد ایمیل جعلی ارسال شده روزانه و صرف میلیون ها دلار برای بازیابی حملات سایبری، محافظت از مشتریان شما حیاتی است. با دیجیتالی شدن بیشتر دنیا، حوادث هک و فیشینگ رایج تر می شوند. روزانه میلیون ها نفر قربانی هکرها …