کد QR

کد QR
علوم کامپیوتر و الگوریتم

کد QR چیست؟ کدهای QR بارکدهایی قابل اسکن هستند که داده ها را ذخیره می کنند. در حوزه بازاریابی، آنها معمولاً برای هدایت کاربران به صفحات فرود، وب سایت ها، نمایه های رسانه های اجتماعی یا کوپن های فروشگاه استفاده می شوند. به عنوان مثال، شخصی می تواند یک کد QR در پشت کارت ویزیت خود قرار دهد تا شما را به نمایه لینکدین خود هدایت کند. یک کد QR روی بیلبورد ممکن است شما را به صفحه فرود بفرستد.

کدهای QR از نظر طراحی و عملکرد متفاوت هستند و در درجه اول در یکی از دسته های زیر قرار می گیرند – ایستا یا پویا.

کدهای QR استاتیک در مقابل کدهای QR پویا

یک کد QR ایستا حاوی اطلاعاتی است که پس از فعال شدن قابل تغییر نیستند. این بدان معناست که هرگونه اشتباه تایپی ,از شما خواسته می شود که یک کد جدید ایجاد کنید. خبر خوب این است که کدهای ایستا منقضی نمی شوند – بنابراین پس از تنظیم محتوا، کار شما تمام می شود.کدهای QR ایستا برای ذخیره اطلاعات ثابت یا حساس ایده‌آل هستند – گذرواژه‌های Wi-Fi، شماره شناسه کارمندان یا کدهای دسترسی را در نظر بگیرید. اما اگر بخواهید مرتباً داده های خود را به روز کنید، آنها چندان مفید نیستند.

کدهای QR پویا به شما امکان می دهند اطلاعات خود را هر چند بار که می خواهید تغییر دهید. این به این دلیل است که اطلاعات در خود کد گنجانده نشده است. در عوض، کاربران را به یک URL خاص هدایت می کند که می تواند در هر زمان تغییر کند. به عنوان مثال، یک رستوران می تواند کاربران را به منوی وب سایت خود هدایت کند.یکی از مزایای اصلی کدهای QR پویا، توانایی جمع آوری معیارهای اسکن است. در حالی که نمی توانید به اطلاعات شخصی کاربران دسترسی داشته باشید، می توانید زمان، مکان و دستگاه مورد استفاده برای هر اسکن را مشاهده کنید. و به شرکت های بازاریابی، این معیارها برای سنجش اثربخشی کمپین بسیار مهم هستند.

کد QR

کدهای QR چگونه کار می کنند؟

یک کد QR مشابه بارکد در سوپرمارکت کار می کند. هر کد QR شامل مربع‌ها و نقطه‌های سیاه است که نشان‌دهنده اطلاعات مختلف است. هنگامی که اسکن می شود، الگوی منحصر به فرد روی بارکد به داده های قابل خواندن توسط انسان تبدیل می شود. این تراکنش در چند ثانیه انجام می شود.

کاربران باید کد را با یک اسکنر QR اسکن کنند، اگرچه امروزه اکثر مردم کدهای QR را با گوشی های هوشمند اسکن می کنند. در مواقعی که تلفن شما این قابلیت را ندارد، تعداد زیادی برنامه رایگان برای اسکن QR مانند NeoReader و QuickMark Barcode Scanner وجود دارد.

خاستگاه کد QR

کد QR در سال ۱۹۹۴ توسط ماساهیرو هارا، مهندس ارشد Denso Wave اختراع شد. هدف اصلی کد QR ردیابی وسایل نقلیه و قطعاتی بود که در خط مونتاژ حرکت می کردند.

با وجود اینکه کد QR یک اختراع در اواسط دهه ۹۰ بود، تا عصر گوشی‌های هوشمند شتاب قابل توجهی پیدا نکرد. اما حتی پس از آن، کاربران مجبور بودند یک برنامه شخص ثالث را برای اسکن کدها دانلود کنند. یک پیشرفت واقعی در سال ۲۰۱۷ رخ داد، زمانی که اپل یک خواننده QR را در تلفن های خود ادغام کرد و سایر سازندگان به سرعت از آن پیروی کردند.

تنها در ایالات متحده، ۱۱ میلیون خانوار در سال ۲۰۲۰ حداقل یک کد QR را اسکن کردند – جهشی قابل توجه از ۹ میلیون اسکن در سال ۲۰۱۸.

با شیوع گسترده کووید-۱۹، کد QR راهی جدید برای برقراری ارتباط با مشتریان در یک جامعه بدون لمس,به کسب و کارها داد. از مهمان نوازی و غذا گرفته تا خرده فروشی و تولید، شرکت های مختلفی برای اولین بار از آنها استفاده کردند.

و برای بازاریابان، کدهای QR می توانند به طور استراتژیک شکاف بین رسانه های آفلاین و آنلاین را پر کنند. آنها به سرعت به دکمه‌های دوبعدی فراخوانی پویا تبدیل شده‌اند – به عنوان وسیله نقلیه‌ای برای جذب مشتریان،هدایت ترافیک، و به اشتراک‌گذاری اطلاعات بدون نیاز به سرمایه‌گذاری زیاد عمل می‌کنند.

بنابراین، آیا کدهای QR اینجا هستند که بمانند؟ اینکه آیا آنها جایگاه دائمی در دنیای پس از همه گیری به دست آورده اند یا نه، هنوز مورد بحث است، اما نمی توان سفر باورنکردنی آن را از زمان اولین حضورش در خط مونتاژ انکار کرد.

 

 

در اینجا چند راه برای استفاده از کدهای QR برای تازه کردن استراتژی های بازاریابی خود آورده شده است:

۱. کدهای QR می توانند به شما کمک کنند تا از دیگران متمایز شوید.

متمایز کردن کسب و کارتان از رقبایتان قطعاً یک درس بازاریابی است. در صورت استفاده صحیح، کدهای QR می توانند کنجکاوی مشتریان و مشتریان احتمالی شما را به طور یکسان افزایش دهند. از این فرصت برای پیوند دادن کدهای QR به پیشنهادات انحصاری یا محتوای ارزشمند استفاده کنید تا این کنجکاوی را به فروش برسانید.

۲. کدهای QR زندگی واقعی را مانند وب,تعاملی می کنند.

بسیاری از کسب‌وکارها زمان و بودجه خود را به سمت تبلیغات دیجیتالی تغییر می‌دهند که تعاملی‌تر و راحت‌تر از تبلیغات سنتی قابل پیگیری است.

کدهای QR با تبدیل محتوای استاتیک به دکمه‌های فراخوان پویا، یک جزء تعاملی اضافه می‌کنند. از درخواست از مشتریان برای گذاشتن نظر گوگل تا هدایت آنها به یک صفحه فیس بوک، گزینه های زیادی برای جذب مشتریان دارید.

حتی موزه‌ها، کتابخانه‌ها و پارک‌ها از کدهای QR استفاده می‌کنند تا جانی را به نمایشگرها و نیمکت‌های پارک ببخشند.

۳.کدهایQR رایگان هستند و به راحتی تنظیم می شوند.

منابع متعددی وجود دارد که کسب و کارها می توانند به آنها دسترسی داشته باشند که به آنها امکان می دهد URL صفحه هدف را وارد کنند و یک کد QR ایجاد کنند که کاربران را با کلیک یک دکمه به آن URL هدایت می کند.

سایت‌هایی مانند QRCode Monkey و Flowcode به شما این امکان را می‌دهند که کدهای QR را در عرض چند دقیقه تنظیم کنید و فرمت‌های مناسب تصویر را برای استفاده در طراحی‌های خود در اختیار شما قرار دهند.

کدهای QR مطمئناً جایگاهی در حوزه بازاریابی دارند. اگر به فکر اضافه کردن آنها به استراتژی خود هستید، به یاد داشته باشید که بهترین روش,ایجاد ارزش است. مطمئن شوید که هر کد به منبعی با ارزش – مانند کوپن یا تبلیغات – منتهی می‌شود و به کمترین تعداد کلیک ممکن نیاز دارد.

آیا کسی می تواند یک کد QR را هک کند؟

خود کدهای QR نمی توانند هک شوند – خطرات امنیتی مرتبط با کدهای QR به جای خود کدها از مقصد کدهای QR هدف قرار می دهند.

هکرها می‌توانند کدهای QR مخرب ایجاد کنند که کاربران را به وب‌سایت‌های جعلی می‌فرستد که داده‌های شخصی آن‌ها مانند اعتبار ورود به سیستم را ضبط می‌کنند یا حتی موقعیت جغرافیایی آن‌ها را در تلفنشان ردیابی می‌کنند.

به همین دلیل است که کاربران تلفن همراه باید فقط کدهایی را اسکن کنند که از یک فرستنده مورد اعتماد آمده است.

کد QR از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

 • منطقه ساکت (Quiet Zone) : این حاشیه سفید خالی در اطراف بیرون یک کد QR است. بدون این مرز، یک خواننده QR نمی تواند تعیین کند که چه چیزی در کد QR موجود است و چه چیزی وجود ندارد (به دلیل تداخل عناصر خارجی).
 • الگو یاب : کدهای QR معمولا شامل سه مربع سیاه در گوشه پایین سمت چپ، بالا سمت چپ و بالا سمت راست هستند. این مربع ها به خواننده QR می گوید که به یک کد QR نگاه می کند و مرزهای بیرونی کد کجاست.
 • الگوی تراز : این مربع کوچکتر دیگری است که جایی نزدیک گوشه سمت راست پایین قرار دارد. این تضمین می کند که کد QR می تواند خوانده شود، حتی اگر کج یا در زاویه باشد.
 • الگوی زمان بندی : این یک خط L شکل است که بین سه مربع در الگوی یاب اجرا می شود. الگوی زمان‌بندی به خواننده کمک می‌کند تا مربع‌های تکی را در کل کد شناسایی کند و امکان خواندن یک کد QR آسیب‌دیده را فراهم می‌کند.
 • اطلاعات نسخه : این یک قسمت کوچک از اطلاعات است که در نزدیکی سلول الگو یاب بالا سمت راست قرار دارد. این نشان می‌دهد که کدام نسخه از کد QR خوانده می‌شود.
 • حفره های اطلاعاتی (Data cells) : بقیه کد QR اطلاعات واقعی، یعنی URL، شماره تلفن، یا پیامی را که در آن موجود است، منتقل می کند.

 

کد QR

 

انواع کد QR

کدهای QR را می توان برای چندین منظور استفاده کرد، اما چهار نسخه از کدهای QR پذیرفته شده وجود دارد. نسخه مورد استفاده تعیین می کند که چگونه داده ها می توانند ذخیره شوند و “حالت ورودی” (input mode) نامیده می شود. می تواند عددی، الفبایی، باینری یا کانجی باشد. نوع حالت از طریق قسمت اطلاعات نسخه در کد QR اطلاع رسانی می شود.

 • حالت عددی : این حالت برای ارقام اعشاری ۰ تا ۹ است. حالت عددی موثرترین حالت ذخیره سازی است که حداکثر ۷۰۸۹ کاراکتر در دسترس است.
 • حالت الفبایی : این حالت برای رقم های اعشاری ۰ تا ۹، به اضافه حروف بزرگ A تا Z، و نمادهای $، ٪، *، +، –، .، /، و : و همچنین یک فاصله است. این اجازه می دهد تا حداکثر ۴۲۹۶ کاراکتر ذخیره شود.
 • حالت بایت : این برای کاراکترهای مجموعه کاراکترهای ISO-8859-1 است. این اجازه می دهد تا ۲۹۵۳ کاراکتر ذخیره شود.
 • حالت کانجی : این حالت برای کاراکترهای دو بایتی از مجموعه کاراکترهای Shift JIS است و برای رمزگذاری کاراکترها به زبان ژاپنی استفاده می‌شود. این حالت اصلی است که برای اولین بار توسط Denso Wave توسعه یافت. با این حال، از آن زمان تاکنون کمترین اثربخشی را داشته است و تنها ۱۸۱۷ کاراکتر برای ذخیره سازی در دسترس است. حالت دوم کانجی به نام حالت تفسیر کانال گسترده (Extended Channel Interpretation ) می تواند مجموعه کاراکتر کانجی UTF-8 را مشخص کند. با این حال، برخی از خوانندگان کد QR جدیدتر قادر به خواندن این مجموعه کاراکتر نخواهند بود.

دو حالت اضافی وجود دارد که تغییراتی از انواع دیگر است:

 • حالت ضمیمه ساختاریافته (Structured Append mode) : این حالت داده ها را در چندین کد QR رمزگذاری می کند و امکان خواندن همزمان تا ۱۶ کد QR را فراهم می کند.
 • حالت FNC1 : این حالت به یک کد QR اجازه می دهد تا به عنوان بارکد GS1 عمل کند.

سبک های مختلف کد QR چیست؟

امکان ایجاد کدهای QR در اشکال و سبک های مختلف وجود دارد، اما معمولاً پنج نوع آن یافت می شود. همه آنها یک کار را انجام می دهند – فقط کمی متفاوت به نظر می رسند.

۱.کد QR : این نسخه اصلی کد QR است که توسط Denso Wave در دهه ۱۹۹۰ ایجاد شد. تشخیص آن با سه الگوی یاب آن در گوشه های پایین-چپ، بالا-چپ و بالا-راست آسان است

۲. کد آزتک : در حالی که شبیه یک کد QR به نظر می رسد، کد آزتک که توسط Welch Allyn توسعه یافته است، فقط شامل یک الگوی یاب است، درست در وسط.

۳. کد Maxi : این نوع کد QR توسط خدمات پستی ایالات متحده استفاده می شود. این شبیه به کد آزتک است که الگوی یاب را در وسط قرار می دهد، اما از الگوی لانه زنبوری به جای مربع استفاده می کند.

۴. DF417 : در سال ۱۹۹۱ توسط Ynjiun Wang از Symbol Technologies اختراع شد، PDF417 سه سال قبل از کد QR ساخته شده است. به نظر می رسد ترکیبی بین کد QR و بارکد است و به راحتی با شکل مستطیلی آن قابل تشخیص است.

۵. Semacode: که توسط شرکت نرم افزاری به همین نام توسعه یافته است، Semacode یک ماتریکس داده است که بسیار شبیه یک کد QR معمولی است اما الگوهای جستجوگر قابل تشخیصی ندارد.

فناوری کدهای QR به دلیل مزایای متعددی که دارد با سرعتی سریع در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.جالب است که ببینیم این فناوری چگونه با دنیای همیشه در حال تغییر فناوری سازگار می شود. فقط زمان نشان می دهد که آیا این بیشتر تکامل خواهد یافت یا برای همیشه از بین می رود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علوم کامپیوتر و الگوریتم
باگ (Bug)

باگ (Bug): در فناوری اطلاعات (IT) ، باگ (Bug) به یک خطا، عیب یا نقص در هر برنامه کامپیوتری یا یک سیستم سخت افزاری اشاره دارد. یک باگ نتایج غیرمنتظره ای ایجاد می کند یا باعث می شود یک سیستم رفتار غیر منتظره ای داشته باشد. به طور خلاصه، باگ …

تفاوت بین هک و فیشینگ
علوم کامپیوتر و الگوریتم
تفاوت بین هک و فیشینگ

تفاوت بین هک و فیشینگ چیست؟ با بیش از ۳.۱ میلیارد ایمیل جعلی ارسال شده روزانه و صرف میلیون ها دلار برای بازیابی حملات سایبری، محافظت از مشتریان شما حیاتی است. با دیجیتالی شدن بیشتر دنیا، حوادث هک و فیشینگ رایج تر می شوند. روزانه میلیون ها نفر قربانی هکرها …

tor تور
علوم کامپیوتر و الگوریتم
Tor

Tor چیست؟ Onion Router یا Tor شبکه‌ای است که به کاربر امکان می‌دهد در اینترنت ناشناس بماند و از هرگونه نظارت احتمالی، شناسایی کاربر یا ردیابی موقعیت مکانی در هنگام استفاده از اینترنت خلاص شود. شما می توانید با کمک یک مرورگر وب اصلاح شده Mozilla Firefox ESR به شبکه …