سرور چیست
علوم کامپیوتر و الگوریتم

سرور چیست؟ سرور یک برنامه کامپیوتری یا دستگاهی است که خدماتی را به برنامه کامپیوتری دیگر و کاربر آن که به عنوان کلاینت نیز شناخته می‌شود، ارائه می‌دهد. در یک مرکز داده، کامپیوتر فیزیکی که یک برنامه سرور روی آن اجرا می‌شود نیز اغلب به عنوان سرور نامیده می‌شود. که ممکن است یک سرور اختصاصی باشد یا برای مقاصد دیگر استفاده شود.

در مدل برنامه نویسی کلاینت/سرور، یک برنامه سرور منتظر است تا درخواست‌های کلاینت را که ممکن است در همان کامپیوتر یا کامپیوتری دیگر در حال اجرا هستند، دریافت و انجام دهد. یک برنامه در یک کامپیوتر ممکن است به عنوان یک سرویس گیرنده با درخواست خدمات از برنامه‌های دیگر و یا به عنوان سرور درخواست‌های برنامه‌های دیگر عمل کند.

نحوه کار سرورها

عبارت سرور می تواند به یک ماشین فیزیکی، یک ماشین مجازی یا نرم افزاری که خدمات سرور را انجام می دهد اشاره کند. نحوه عملکرد سرور بسته به نحوه استفاده از کلمه سرور به طور قابل توجهی متفاوت است.

سرور

سرورهای فیزیکی و مجازی

سرور فیزیکی کامپیوتری است که برای اجرای نرم افزار سرور استفاده می‌شود.

سرور مجازی یک نمونه مجازی از یک سرور فیزیکی است. مانند یک سرور فیزیکی، یک سرور مجازی شامل سیستم عامل و برنامه های کاربردی خود است. که جدا از هر سرور مجازی دیگری که ممکن است روی سرور فیزیکی در حال اجرا باشد، نگهداری می‌شود.

فرآیند ایجاد ماشین‌های مجازی شامل نصب یک جزء نرم افزاری سبک وزن به نام Hypervisor بر روی یک سرور فیزیکی است. وظیفه Hypervisor این است که سرور فیزیکی را قادر می‌سازد تا به عنوان میزبان مجازی سازی عمل کند. میزبان مجازی سازی منابع سخت افزاری سرور فیزیکی – مانند CPU، حافظه، فضای ذخیره سازی و پهنای باند شبکه – را در اختیار یک یا چند ماشین مجازی قرار می‌دهد.

یک کنسول مدیریتی به مدیران این امکان را می‌دهد که منابع سخت افزاری خاصی را به هر سرور مجازی اختصاص دهند. این به کاهش چشمگیر هزینه‌های سخت‌افزار کمک می‌کند، زیرا یک سرور فیزیکی می‌تواند چندین سرور مجازی را اجرا کند.

سرور

نرم افزار سرور چیست؟

حداقل یک سرور به دو جزء نرم افزاری نیاز دارد: یک سیستم عامل و یک برنامه. سیستم عامل به عنوان یک پلتفرم برای اجرای برنامه سرور عمل می‌کند. دسترسی به منابع سخت افزاری اساسی را فراهم می‌کند و خدمات مرتبطی را که برنامه به آن وابسته است، ارائه می‌دهد.

سیستم عامل همچنین ابزاری را برای مشتریان فراهم می‌کند تا با برنامه سرور ارتباط برقرار کنند. برای مثال، آدرس IP سرور و نام دامنه مجاز، در سطح سیستم عامل اختصاص داده می‌شود.

سرور

کامپیوترهای رومیزی در مقابل سرورها؟

بین کامپیوترهای رومیزی و سرورها هم شباهت‌ها و هم‌ تفاوت‌هایی وجود دارد. اکثر سرورها مبتنی بر پردازنده‌های X86/X64 هستند و می‌توانند همان کد کامپیوتر رومیزی X86/X64 را اجرا کنند. با این حال، برخلاف اکثر کامپیوترهای رومیزی، سرورهای فیزیکی اغلب شامل چندین سوکت CPU و حافظه تصحیح خطا هستند. معمولاً سرورها نسبت به اکثر کامپیوترهای رومیزی از حافظه بسیار بیشتری پشتیبانی می‌کنند.

از آنجایی که سخت افزار سرور معمولاً فعالیت‌های اساسی را اجرا می‌کند، سازندگان سخت افزار سرور، سرورهایی را برای پشتیبانی از اجزای اضافی طراحی می‌کنند. یک سرور ممکن است مجهز به منابع تغذیه اضافی و رابط‌های شبکه اضافی باشد. این مؤلفه‌های اضافی به سرور اجازه می‌دهند حتی اگر یکی از مؤلفه‌های کلیدی از کار بیفتد، به کار خود ادامه دهد.

سخت افزار سرور نیز از نظر فرم فاکتور(اندازه و ابعاد محفظه‌ای که سرور درون آن قرار می‌گیرد) با سخت افزار دسکتاپ متفاوت است. کامپیوترهای رومیزی مدرن اغلب به عنوان برج‌های(برج محفظه‌ی کامپیوتر) کوچک وجود دارند که برای قرار دادن در زیر میز طراحی شده‌اند. اگرچه هنوز برخی از فروشندگان وجود دارند که سرورهای برجی را ارائه می‌دهند، اما بیشتر سرورها برای نصب در رک طراحی شده‌اند. این سیستم‌های rack mount بسته به اینکه چه مقدار فضای رک اشغال می‌کنند، دارای یک فرم فاکتور ۱U، ۲U یا ۴U توصیف می‌شوند – سرور ۲U دو برابر یک سرور ۱U فضای رک را اشغال می‌کند.

یکی دیگر از تفاوت‌های کلیدی بین رایانه رومیزی و سرور، سیستم عامل آن است. یک سیستم عامل دسکتاپ ممکن است بتواند برخی از عملکردهای سرور مانند را انجام دهد، اما برای جایگزینی سیستم عامل سرور طراحی یا مجوز ندارد. برای مثال ویندوز ۱۰ یک سیستم عامل دسکتاپ است.

برخی از نسخه‌های ویندوز ۱۰ شامل Hyper-V، پلت فرم ماشین مجازی مایکروسافت است. حتی اگر هم ویندوز ۱۰ و هم ویندوز سرور بتوانند Hyper-V را اجرا کنند، هایپروایزر ویندوز ۱۰ عمدتاً برای اهداف توسعه استفاده می‌شود، در حالی که نسخه Hyper-V همراه با ویندوز سرور برای اجرای سرورهای مجازی ساخته شده، طراحی شده است.

اگرچه یک سازمان می تواند یک سرور مجازی را در ویندوز ۱۰ Hyper-V اجرا کند، اما مسائلی مربوط به مجوز وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. علاوه بر این، Windows Server Hyper-V دارای ویژگی‌های انعطاف‌پذیری است که در نسخه ویندوز ۱۰ یافت نمی‌شوند. به عنوان مثال، ویندوز سرور از failover clustering  و virtual machine replication  پشتیبانی می‌کند.

به طور مشابه، سیستم عامل ویندوز ۱۰ می‌تواند فایل‌ها را در دسترس دستگاه‌های شبکه محلی قرار دهد. با این حال، ویندوز ۱۰ هرگز برای به اشتراک گذاری فایل در مقیاس بزرگ طراحی نشده است. ولی ویندوز سرور را می‌توان طوری پیکربندی کرد که به عنوان یک سرور فایل کاملاً برجسته عمل کند. در سازمان‌های بزرگ، یک سیستم فایل توزیع‌شده را می‌توان در کل یک مزرعه سرور به منظور ارائه عملکرد، مقیاس‌پذیری و انعطاف‌پذیری بهتر نسبت به آنچه که یک سرور فیزیکی به تنهایی قادر به ارائه آن است، ایجاد کرد.

 

انواع سرور چیست؟

سرورها اغلب بر اساس هدفشان دسته بندی می‌شوند. چند نمونه از انواع سرورهای موجود به شرح زیر است:

وب سرور:

یک برنامه کامپیوتری که صفحات یا فایل‌های HTML درخواستی را ارائه می‌دهد. در این مورد، یک مرورگر وب به عنوان مشتری عمل می‌کند.

Application Server :

برنامه‌ای در یک کامپیوتر در یک شبکه توزیع شده که منطق تجاری یک برنامه کاربردی را فراهم می‌کند.

سرور پروکسی:

نرم افزاری که به عنوان واسط بین یک دستگاه نقطه پایانی، مانند رایانه، و سرور دیگری که کاربر یا مشتری از آن درخواست خدمات می‌کند، عمل می‌کند.

سرور ایمیل:

برنامه‌ای که ایمیل‌های دریافتی را از کاربران محلی – افرادی در همان دامنه – و فرستنده‌های راه دور دریافت می‌کند و ایمیل‌های خروجی را برای تحویل ارسال می‌کند.

سرور مجازی چیست؟:

برنامه‌ای است که بر روی یک سرور اشتراکی اجرا می‌شود که به گونه‌ای پیکربندی شده است که از نظر هر کاربر کنترل کامل یک سرور را در اختیار دارد.

سرور تیغه‌ای (Blade server):

یک شاسی سرور که دارای چندین برد مدار الکترونیکی نازک و مدولار است که به عنوان تیغه سرور شناخته می‌شود. هر blade به تنهایی یک سرور است که اغلب به یک برنامه اختصاص داده شده است.

سرور

سرور فایل چیست؟:

رایانه‌ای که وظیفه ذخیره سازی و مدیریت فایل‌های داده را بر عهده دارد تا سایر رایانه‌های موجود در همان شبکه بتوانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

سرور Policy:

یک جزء امنیتی از یک شبکه مبتنی بر خط مشی است که خدمات مجوز را ارائه می‌دهد و ردیابی و کنترل فایل‌ها را تسهیل می‌کند.

سرور پایگاه داده:

این سرور وظیفه میزبانی یک یا چند پایگاه داده را بر عهده دارد. برنامه‌های کلاینت، کوئری‌های پایگاه داده که داده ها را از پایگاه داده‌ای که روی سرور میزبانی شده است بازیابی یا روی آن می‌نویسند را اجرا می‌کنند.

سرور چاپ چیست؟:

این سرور به کاربران امکان دسترسی به یک یا چند چاپگر متصل به شبکه را می‌دهد. سرور چاپ به صورت ایجاد صف برای کارهای چاپی که کاربران ارسال می‌کنند عمل می‌کند. برخی از سرورهای چاپ می‌توانند کارهای موجود در صف چاپ را بر اساس نوع کار یا اینکه چه کسی کار چاپ را ارسال کرده است، اولویت بندی کنند.

سرور

اجزای سرور چیست؟

سخت افزار

سرورها از چندین مؤلفه و اجزای فرعی مختلف تشکیل شده‌اند. در سطح سخت‌افزار، سرورها معمولاً از یک شاسی رک شامل یک منبع تغذیه، یک برد سیستم، یک یا چند CPU، حافظه، فضای ذخیره‌سازی، یک رابط شبکه و یک منبع تغذیه تشکیل می‌شوند.

اکثر سخت افزارهای سرور از مدیریت خارج از باند از طریق پورت شبکه اختصاصی پشتیبانی می‌کنند. مدیریت خارج از باند، مدیریت و نظارت سطح پایین سرور را مستقل از سیستم عامل امکان پذیر می‌کند. از سیستم‌های مدیریت خارج از باند می‌توان برای روشن یا خاموش کردن سرور از راه دور، نصب سیستم عامل و نظارت بر سلامت استفاده کرد.

سیستم‌ عامل‌

جزء دیگر سرور سیستم عامل است. یک سیستم عامل سرور، مانند ویندوز سرور یا لینوکس، به عنوان پلتفرمی عمل می‌کند که برنامه‌ها را قادر می‌سازد تا اجرا شوند. سیستم عامل دسترسی برنامه‌ها را به منابع سخت افزاری مورد نیاز آن‌ها فراهم و اتصال شبکه را فعال می‌کند.

برنامه چیزی است که سرور را قادر می‌سازد کار خود را انجام دهد. به عنوان مثال، یک سرور پایگاه داده یک برنامه پایگاه داده را اجرا می‌کند. به همین ترتیب، یک سرور ایمیل باید یک برنامه ایمیل را اجرا کند.

 

 

انتخاب سرور مناسب؟

عوامل زیادی وجود دارد که در انتخاب سرور باید در نظر گرفته شود، از جمله ماشین مجازی. هنگام انتخاب سرور، اهمیت ویژگی‌های خاص را بر اساس موارد استفاده ارزیابی کنید.

قابلیت‌های امنیتی نیز مهم هستند و تعدادی از ویژگی‌های حفاظتی، شناسایی و بازیابی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود، از جمله رمزگذاری داده‌های محلی برای محافظت از داده‌ها در زمان ازبین رفتن داده‌ها و همچنین ثبت رویدادهای مداوم برای ارائه یک رکورد پاک نشدنی از تمام فعالیت‌ها.

اگر سرور به حافظه داخلی متکی باشد، انتخاب نوع و ظرفیت دیسک نیز مهم است زیرا می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر ورودی/خروجی (I/O) و انعطاف پذیری داشته باشد.

بسیاری از سازمان‌ها در حال کاهش تعداد سرورهای فیزیکی در مراکز داده خود هستند زیرا مجازی سازی باعث می‌شود تعداد سرورهای کمتر، حجم کاری بیشتری را میزبانی کنند. ظهور محاسبات ابری نیز تعداد سرورهایی را که یک سازمان برای میزبانی در محل نیاز دارد تغییر داده است.

جا دهی قابلیت‌های بیشتر در فضای کمتر می‌تواند مصرف سرمایه کلی، وسعت مرکز داده و نیازهای برق و سرمایش را کاهش دهد. اما، میزبانی حجم کاری بیشتر بر روی فضای کمتر، می‌تواند خطر بیشتری را برای کسب و کار ایجاد کند، زیرا حجم کاری زیاد، در صورت خرابی سرور یا نیاز به آفلاین بودن سرور برای تعمیر و نگهداری معمول، تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

منبع: whatis.techtarget.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علوم کامپیوتر و الگوریتم
باگ (Bug)

باگ (Bug): در فناوری اطلاعات (IT) ، باگ (Bug) به یک خطا، عیب یا نقص در هر برنامه کامپیوتری یا یک سیستم سخت افزاری اشاره دارد. یک باگ نتایج غیرمنتظره ای ایجاد می کند یا باعث می شود یک سیستم رفتار غیر منتظره ای داشته باشد. به طور خلاصه، باگ …

کد QR
علوم کامپیوتر و الگوریتم
کد QR

کد QR چیست؟ کدهای QR بارکدهایی قابل اسکن هستند که داده ها را ذخیره می کنند. در حوزه بازاریابی، آنها معمولاً برای هدایت کاربران به صفحات فرود، وب سایت ها، نمایه های رسانه های اجتماعی یا کوپن های فروشگاه استفاده می شوند. به عنوان مثال، شخصی می تواند یک کد …

تفاوت بین هک و فیشینگ
علوم کامپیوتر و الگوریتم
تفاوت بین هک و فیشینگ

تفاوت بین هک و فیشینگ چیست؟ با بیش از ۳.۱ میلیارد ایمیل جعلی ارسال شده روزانه و صرف میلیون ها دلار برای بازیابی حملات سایبری، محافظت از مشتریان شما حیاتی است. با دیجیتالی شدن بیشتر دنیا، حوادث هک و فیشینگ رایج تر می شوند. روزانه میلیون ها نفر قربانی هکرها …