انواع ارزهای دیجیتال

علوم کامپیوتر و الگوریتم

انواع ارزهای دیجیتال: رمزارز چیست؟ ارز دیجیتال (یا «کریپتو») دارایی دیجیتالی است که می‌تواند بدون نیاز به یک مقام پولی مرکزی مانند دولت یا بانک در گردش باشد. در عوض، ارزهای رمزنگاری شده با استفاده از تکنیک‌های رمزنگاری ایجاد می‌شوند که افراد را قادر می‌سازد تا با خیال راحت آنها را بخرند، بفروشند یا معامله کنند.

بیت کوین و اکثر ارزهای دیجیتال دیگر توسط فناوری موسوم به بلاک چین پشتیبانی می شوند که سابقه ای در برابر دستکاری تراکنش ها را حفظ می کند و ردیابی می کند که چه کسی مالک چه چیزی است. ایجاد بلاک چین به مشکلی که در تلاش‌های قبلی برای ایجاد ارزهای دیجیتالی صرف با آن روبه‌رو بود، رسیدگی کرد: جلوگیری از کپی کردن افراد از دارایی‌های خود و تلاش برای خرج کردن آن‌ها دو بار.

واحدهای مجزای ارزهای رمزنگاری شده را می‌توان به عنوان سکه یا توکن نامید، بسته به نحوه استفاده از آنها. برخی به عنوان واحد مبادله برای کالاها و خدمات در نظر گرفته شده اند، برخی دیگر ذخیره ارزش هستند، و برخی بیشتر برای کمک به اجرای شبکه های رایانه ای طراحی شده اند که تراکنش های مالی پیچیده تری را انجام می دهند.

یکی از راه های رایج ایجاد ارزهای دیجیتال از طریق فرآیندی به نام استخراج است که توسط بیت کوین استفاده می شود. ماینینگ می‌تواند فرآیندی پر انرژی باشد که در آن رایانه‌ها پازل‌های پیچیده را حل می‌کنند تا صحت تراکنش‌های شبکه را تأیید کنند. به عنوان پاداش، صاحبان آن رایانه ها می توانند ارز دیجیتال جدید ایجاد شده را دریافت کنند. سایر ارزهای رمزنگاری شده از روش‌های مختلفی برای ایجاد و توزیع توکن‌ها استفاده می‌کنند و بسیاری از آنها تأثیرات محیطی بسیار سبک‌تری دارند.

برای اکثر مردم، ساده‌ترین راه برای دریافت ارز دیجیتال، خرید آن از صرافی یا کاربر دیگری است.

 

انواع مختلف ارزهای دیجیتال

در حالی که بسیاری از ارزهای دیجیتال دارای زیرساخت مبتنی بر بلاک چین هستند، تفاوت‌های قابل توجهی بین آنها وجود دارد. به طور کلی، ارزهای دیجیتال را می توان به دو دسته مجزا تقسیم کرد: سکه و توکن.

 

Cryptocurrency ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی

 

 

  • سکه و آلت کوین (AltCoin)

سکه هر ارز دیجیتالی است که از بلاک چین مستقل خود استفاده می کند. به عنوان مثال، بیت کوین یک “سکه” در نظر گرفته می شود زیرا بر روی زیرساخت خود کار می کند. به طور مشابه، اتِر از طریق بلاک چین اتریوم اداره می شود.

واژه آلت کوین (AltCoin) برای اشاره به هر سکه ای غیر از بیت کوین استفاده می شود. بسیاری از آلت کوین ها مشابه بیت کوین عمل می کنند. با این حال، سایرین، مانند Dogecoin، نسبتاً متفاوت هستند. به عنوان مثال،Doge عرضه نامحدودی از سکه ها را در مقایسه با سقف ۲۱ میلیون سکه بیت کوین ارائه می دهد.

  • توکن ها (Token)

مانند سکه ها، توکن ها نیز دارایی های دیجیتالی هستند که می توانند خرید و فروش شوند. با این حال، توکن ها دارایی غیربومی هستند، به این معنی که از زیرساخت بلاک چین دیگری استفاده می کنند. اینها عبارتند از Tether که بر روی بلاک چین اتریوم میزبانی می شود و سایر موارد از جمله TerraUSD، Chainlink، Uniswap و Polygon.

 

 ۱۰ نوع محبوب ارزهای دیجیتال و نحوه عملکرد آنها

۱. بیت کوین (BTC)

بیت کوین اولین ارز رمزنگاری شده در جهان بود که منشأ آن به یک مقاله منتشر شده در سال ۲۰۰۸ برمی گردد و همچنان شناخته شده ترین نوع ارز دیجیتال است. این سکه بر روی بلاک چین خود عمل می کند و تراکنش های تایید شده (و ایجاد بیت کوین های جدید تا سقف ثابت) توسط ارتشی از ماینرهای غیرمتمرکز انجام می شود. در ژانویه ۲۰۲۲، بیت کوین با ۸۹۶ میلیارد دلار، ارز دیجیتالی با بیشترین ارزش بازار بود.

 

کریپتوکارنسی پول دیجیتال

 

۲. اتریوم (ETH)

اتریوم ارز دیجیتالی است که بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شود. مانند بیت کوین، اتر بر روی بلاک چین خود عمل می کند – اما بر خلاف بیت کوین، اتر فاقد سقف است، به این معنی که از نظر تئوری می توان تعداد نامحدودی سکه ایجاد کرد. اتریوم همچنین از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کند، این قراردادها برنامه هایی هستند که بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شوند و در صورت برآورده شدن شرایط خاص به صورت خودکار اجرا می شوند.

۳. بایننس کوین (BNB)

بایننس کوین,سکه اصلی بایننس، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان از سال ۲۰۲۱ است. کارمزد تراکنش‌های این صرافی برای کاربرانی که انتخاب می‌کنند در BNB پرداخت کنند، کاهش می‌یابد. این امر پذیرش بایننس کوین را تشویق کرده و آن را به یکی از بزرگترین ارزهای دیجیتال در بازار تبدیل کرده است. بایننس برای اطمینان از ثابت ماندن ارزش آن، درصد ثابتی از سکه‌های در گردش را از بین می‌برد یا می‌سوزاند.

۴. تتر (USDT)

تتر نوعی سکه ثابت (stablecoin) است که به گونه‌ای طراحی شده است که با اتصال به یک دارایی خارجی، قیمتی با نوسان کمتر داشته باشد. در این مورد، هر سکه با دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود، که آن را از تجربه همان نوع نوسان قیمتی که سایر ارزهای دیجیتال با آن مواجه هستند، باز می‌دارد. با این حال، بحث هایی در مورد اینکه آیا واقعاً به طور کامل توسط دلار پشتیبانی می شود وجود دارد.

 

۵. سولانا (SOL)

SOL سکه بومی پلتفرم Solana است که مانند اتریوم و بیت کوین بر روی یک سیستم بلاک چین کار می کند. شبکه سولانا می تواند ۵۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه انجام دهد که این پلتفرم را به ویژه برای سرمایه گذارانی که به دنبال تجارت سریع هستند جذاب می کند.

۶.XRP

 XRP، که در شبکه ریپل اجرا می شود، به عنوان یک «ارز رمزنگاری شده برای بانک ها» توصیف شده است، زیرا برای پاسخگویی به نیازهای صنعت خدمات مالی طراحی شده است.

 XRP که به عنوان راهی برای تسهیل پرداخت‌های بین‌المللی در نظر گرفته شده است، به عنوان پلی بین دو ارز مختلف عمل می‌کند تا نقل و انتقالات جهانی ارزان‌تر و سریع‌تر را ارائه دهد.

 

ارز دیجیتال بیت کوین

 

۷. کاردانو (ADA)

ADA سکه اصلی بلاک چین کاردانو است. کاردانو که به عنوان ارز دیجیتال «نسل سوم» شناخته می‌شود، زنجیره بلوکی خود را به دو لایه تقسیم می‌کند تا سرعت تراکنش را افزایش دهد و توکن‌های بومی را برای اطمینان از تجربه بهتر برای دارندگان ADA پیاده‌سازی می‌کند.

۸. سکه USD (USDC)

همانند تتر، USD Coin یک استیبل کوین است که به دلار آمریکا متصل است و قابل استخراج نیست. با این حال، برخلاف تتر، USD Coin دارای بودجه شفاف تر و فرآیندهای حسابرسی بهتر است. هدف,حذف برخی از خطرات مرتبط با کریپتو است زیرا کاربران همیشه باید بتوانند سکه‌های خود را برداشته و در ازای آن مقدار پول نقد دریافت کنند.

۹. Terra (LUNA)

LUNA  سکه اصلی بلاک چین Terra است و از استیبل کوین های مختلف ایجاد شده در این شبکه پشتیبانی می کند. استیبل کوین‌های الگوریتمی Terra توسط لونا پشتیبانی می‌شوند و از یک مجموعه مرکزی از توکن‌های کنترل شده توسط قراردادهای هوشمند برای حفظ قیمت استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال، اگر قیمت  TerraUSD (یک استیبل کوین در شبکه Terra متصل به دلار) به بالای ۱ دلار برسد، الگوریتم از LUNA برای تولید UST بیشتر و پایین آوردن قیمت استفاده می‌کند. اگر قیمت کاهش یابد، الگوریتم UST را با لونا تعویض می کند تا آن را به سمت بالا براند. دارندگان توکن می توانند لونا را به اشتراک بگذارند تا برای جذب نوسانات پاداش دریافت کنند .لونا همچنین می تواند برای پرداخت هزینه های شبکه استفاده شود و به مالکان اجازه می دهد تا در امور مربوط به حاکمیت این شبکه مشارکت کنند.

۱۰. Avalanche (AVAX)

AVAX سکه اصلی پلتفرم Avalanche است که خود را به عنوان “سریعترین پلت فرم قراردادهای هوشمند” معرفی می کند. AVAX، از جمله موارد دیگر، برای پرداخت هزینه تراکنش در پلت فرم آوالانچ استفاده می شود. پلتفرم آوالانچ به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که بلاک چین های سفارشی جدیدی را در Avalanche به عنوان “زیر شبکه” ایجاد کنند. بلاک چین آوالانچ با Solidity، زبان برنامه نویسی بلاک چین اتریوم سازگار است، که ساخت زیرشبکه ها را برای توسعه دهندگان اتریوم در آوالانچ آسان تر می کند.

 

خرید ارز دیجیتال

قبل از خرید ارز دیجیتال چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال وجود دارد، بنابراین مطمئناً ارزش آن را دارد که در مورد اینکه کدام سکه یا توکن برای شما مناسب است فکر کنید. مهم نیست که یک سرمایه گذار باتجربه ارزهای دیجیتال هستید یا به دنبال برداشتن اولین گام های خود در این دنیای هیجان انگیز هستید، یادگیری راهی عالی برای کاهش ریسک و تصمیم گیری آگاهانه در مورد پولتان است.ابتدا باید بدانید که چرا می خواهید رمز ارز بخرید. ارز دیجیتال شکلی از پول دیجیتالی است که غیرمتمرکز است، به این معنی که توسط یک نهاد متمرکز مانند دولت یا بانک کنترل نمی شود. برای خرید چیزهایی با استفاده از ارز دیجیتال، به یک کیف پول رمزنگاری نیاز دارید. تراکنش ها به صورت همتا به همتا هستند، بنابراین هیچ واسطه ای بین شما و گیرنده وجود ندارد. و تراکنش های شما روی یک بلاک چین ثبت می شود.

یکی از مهمترین نقاط فروش ارزهای دیجیتال پتانسیل سرمایه گذاری آنهاست. به دلیل نوسانات زیاد بازار، بسیاری از مردم در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می کنند تا به دنبال سودهای سریع باشند. اما سرمایه‌گذاری موفق در کریپتو به این سادگی نیست: این بازار مستعد سفته‌بازی و احتکار است. قیمت سکه ها به اصل عرضه و تقاضا بستگی دارد، زیرا اکثر سکه ها توسط هیچ آنالوگی پشتیبانی نمی شوند.و از آنجایی که رمزارزها پدیده ای نسبتاً جدید هستند، کلاهبرداران با عدم آگاهی مردم در مورد فرآیندهای مربوط به کریپتو برای کسب درآمد سریع خود بازی می کنند. طبق گزارش کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده، از اکتبر ۲۰۲۰ تا مه ۲۰۲۱، کلاهبرداران ارزهای دیجیتال بیش از ۸۰ میلیون دلار از مشتریان کلاهبرداری کردند.

 نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که آیا ارز دیجیتال برای شما انتخاب مناسبی هست یا خیر. ارزهای دیجیتال به لطف علاقه سرمایه گذاران نهادی و خرد در حال افزایش هستند. اما آیا رمزارز برای شما مناسب است؟ بسیاری از کارشناسان مالی هشدار می دهند که ممکن است تمام پول خود را با سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال از دست بدهید. اینکه آیا این اتفاق می افتد به عوامل زیادی بستگی دارد، اما قبل از اینکه پولی را که به سختی به دست آورده اید در این بازارها قرار دهید، این احتمال را جدی در نظر بگیرید.

 

 

اگر تصمیم به خرید ارزهای دیجیتال دارید، چگونه می توانید ارزهای قانونی را از کلاهبرداری ها تشخیص دهید؟

 

همانطور که قبلا ذکر شد، هزاران ارز دیجیتال وجود دارد. چگونه تعیین می کنید که کدام یک مانند بیت کوین مشروع هستند؟ برخی از سازندگان ارزهای رمزنگاری‌شده به‌خوبی کار می‌کنند. به بیان ساده، آن‌ها یک ارز دیجیتال ایجاد می‌کنند و آن را به شدت تبلیغ می‌کنند، وعده‌های عالی را می‌دهند و داستانی جذاب پشت آن می‌فروشند. زمانی که این سازندگان سرمایه‌گذاران کافی به دست آوردند، استخر نقدینگی سکه را خشک می‌کنند و باعث می‌شوند قیمت ارز دیجیتال به صفر برسد. چگونه از چنین کلاهبرداری هایی جلوگیری می کنید؟اگر چیزی اگر چیزی ایده‌آل‌تر از آن چیزی است که معقول به نظر می‌رسد، احتمالاً واقعی، یا مشروع نیست.هر آنچه را که می توانید در مورد ارز دیجیتالی که برایتان جذاب است بیاموزید. بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.

به یاد داشته باشید که بیشتر ارزهای رمزپایه نظارتی ندارند. هنگام خرید ارزهای دیجیتال مراقب باشید. مطمئناً، خرید ارز دیجیتال ممکن است آسان باشد، اما از دست دادن پول با آن نیز آسان است. و اگر پول خود را از دست دادید، آیا آن رمزارز را با چیزی که تحت نظارت است خریدید؟یک مثال خوب Mt. Gox، یک صرافی ژاپنی است که در سال ۲۰۱۴ سقوط کرد. در آن زمان، این صرافی بزرگترین صرافی بیت کوین در جهان بود و با این حال هکرها ۴۶۰ میلیون دلار از آن سرقت کردند. مواردی مانند این دلیلی است که مقررات بسیار حیاتی است.مطمئن شوید که از کیف پول رمزنگاری خود نسخه پشتیبان تهیه کرده اید تا در صورت بروز مشکل، بعداً آن را بازیابی کنید.

با گسترش بازار ارزهای دیجیتال، خیلی چیزها می توانند تغییر کنند. چه کسی می داند، ممکن است تثبیت شود و حتی در آینده تحت مقررات قرار گیرد. اما در حال حاضر، با احتیاط ادامه دهید.

اطلاعات ارائه شده در اینجا سرمایه گذاری، مالیات یا مشاوره مالی نیست. برای مشاوره در مورد وضعیت خاص خود باید با یک متخصص دارای مجوز مشورت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علوم کامپیوتر و الگوریتم
باگ (Bug)

باگ (Bug): در فناوری اطلاعات (IT) ، باگ (Bug) به یک خطا، عیب یا نقص در هر برنامه کامپیوتری یا یک سیستم سخت افزاری اشاره دارد. یک باگ نتایج غیرمنتظره ای ایجاد می کند یا باعث می شود یک سیستم رفتار غیر منتظره ای داشته باشد. به طور خلاصه، باگ …

کد QR
علوم کامپیوتر و الگوریتم
کد QR

کد QR چیست؟ کدهای QR بارکدهایی قابل اسکن هستند که داده ها را ذخیره می کنند. در حوزه بازاریابی، آنها معمولاً برای هدایت کاربران به صفحات فرود، وب سایت ها، نمایه های رسانه های اجتماعی یا کوپن های فروشگاه استفاده می شوند. به عنوان مثال، شخصی می تواند یک کد …

تفاوت بین هک و فیشینگ
علوم کامپیوتر و الگوریتم
تفاوت بین هک و فیشینگ

تفاوت بین هک و فیشینگ چیست؟ با بیش از ۳.۱ میلیارد ایمیل جعلی ارسال شده روزانه و صرف میلیون ها دلار برای بازیابی حملات سایبری، محافظت از مشتریان شما حیاتی است. با دیجیتالی شدن بیشتر دنیا، حوادث هک و فیشینگ رایج تر می شوند. روزانه میلیون ها نفر قربانی هکرها …