vpn

VPN "Virtual Private Network"
علوم کامپیوتر و الگوریتم

VPN یا “Virtual Private Network” به شبکه ارتباطی محافظت شده و خصوصی هنگام استفاده از اینترنت گفته می شود.وی.پی.ان ها با مخفی کردن ترافیک اینترنت شما و هویت آنلاین شما,از دسترسی شخصی سوم و ردیابی فعالیت های مجازی و همچنین دزدی دیتای شما جلوگیری می کند.

چگونگی عملکرد یک VPN

وی.پی.ان با پنهان کردن آی پی باعث می شود شبکه کاربر را به سروری دورتر که توسط هاست وی.پی.ان اداره می شود منتقل شود.این بدین معناست که اگر به وسیله وی.پی.ان آنلاین جستجو کنید,سرورهای آن به عنوان منبع دیتای شما عمل می کنند.این یعنی سرویس دهنده اینترنت (ISP) و دیگر اشخاص نمیتوانند وبسایت های چک شده توسط شما و یا داده هایی که فرستاده یا دریافت کرده اید را ببینند.وی.پی.ان مانند یک فیلتر عمل کرده و آن را به حروف و کلمات نامفهوم تبدیل می کنند.حتی اگر هم دیتای شما در دسترس کسی قرار بگیرد,به دلیل نامفهوم و شکسته بودن حروف و کلمات,بی فایده و بی خطر خواهد بود.حتی هکرها و تبهکاران سایبری نیز نمیتوانند به این اطلاعات دست یابند.

مزایای VPN

سرورهای وی.پی.ان مانند یک پراکسی برای اینترنت شما عمل میکند.به دلیل اینکه دیتای دریافتی از سروری در کشوری دیگر دریافت می شود,موقعیت شما قابل شناسایی نمی باشد.بیشتر سرورهای وی.پی.ان اطلاعات فعالیت کاربرهای خود را نگه نمی دارند اما بعضی دیگر,اطلاعات شما را ذخیره می کنند اما آنان را در اختیار هیچ شخص ثالثی قرار نمی دهند به همین علت تمام داده ها و اطلاعات کاربران به صورت دائم مخفی می مانند.

برخی از خدمات و وب سایت ها اغلب حاوی محتوایی هستند که فقط از نقاط خاصی از جهان قابل دسترسی است. اتصالات استاندارد از سرورهای محلی در کشور برای تعیین موقعیت مکانی شما استفاده می کنند. این به این معنی است که در هنگام سفر نمی توانید به محتوای خانه دسترسی داشته باشید و همچنین از خانه نمی توانید به محتوای بین المللی دسترسی پیدا کنید. با جعل موقعیت مکانی وی.پی.ان، می توانید به یک سرور در کشور دیگری متصل شده و به طور موثر موقعیت مکانی خود را تغییر دهید.

اگر از راه دور کار می کنید، ممکن است نیاز به دسترسی به فایل های مهم در شبکه ی شرکت خود داشته باشید. به دلایل امنیتی، این نوع اطلاعات نیاز به یک اتصال امن دارد. برای دسترسی به شبکه، اغلب به اتصال وی.پی.ان نیاز است. سرویس های وی.پی.ان به سرورهای خصوصی متصل می شوند و از روش های رمزگذاری برای کاهش خطر فاش شدن داده ها استفاده می کنند.

ویژگی های یک VPN خوب

برای انجام یک یا چند کار باید به وی.پی.ان خود تکیه کنید. خود وی.پی.ان نیز باید در برابر خطرات افشای اطلاعات محافظت شود. اینها ویژگی هایی هستند که باید از یک وی.پی.ان جامع انتظار داشته باشید.

رمزگذاری آدرس IP:

وظیفه اصلی وی.پی.ان مخفی کردن آدرس آی.پی شما از ISP و سایر اشخاص ثالث است. این به شما امکان می‌دهد اطلاعات را به صورت آنلاین ارسال و دریافت کنید، بدون اینکه خطری برای دیدن آن‌ها از سوی شخصی به غیر از شما و ارائه‌دهنده وی.پی.ان وجود داشته باشد.

رمزگذاری پروتکل ها:

یک وی.پی.ان همچنین باید از باقی گذاشتن ردی از شما به,عنوان مثال در قالب تاریخچه اینترنت، سابقه جستجو و کوکی ها جلوگیری کند. رمزگذاری کوکی ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا از دسترسی اشخاص ثالث به اطلاعات محرمانه مانند داده های شخصی، اطلاعات مالی و سایر محتوای وب سایت ها جلوگیری می کند.

Kill switch:

اگر اتصال وی.پی.ان شما به طور ناگهانی قطع شود، اتصال امن شما نیز قطع خواهد شد. یک وی.پی.ان خوب می تواند این خرابی ناگهانی را تشخیص داده و برنامه های از پیش انتخاب شده را ببندد و احتمال به خطر افتادن داده ها را کاهش دهد.

احراز هویت دو مرحله‌ای:

با استفاده از انواع روش‌های احراز هویت، یک وی.پی.ان قوی تمام افرادی را که سعی در ورود به سیستم دارند بررسی می‌کند. به عنوان مثال، ممکن است از شما خواسته شود یک رمز عبور وارد کنید، پس از آن یک کد به دستگاه تلفن همراه شما ارسال می‌شود. این امر دسترسی اشخاص ثالث ناخوانده به اتصال امن شما را دشوار می کند.

تاریخچه VPN:

از زمانی که انسان ها از اینترنت استفاده می کنند، جنبشی برای محافظت و رمزگذاری داده های مرورگر اینترنت وجود داشته است. وزارت دفاع ایالات متحده قبلاً در دهه ۱۹۶۰ در پروژه هایی که روی رمزگذاری داده های ارتباطات اینترنتی کار می کردند، مشارکت داشت.

پیشینیان وی.پی.ان:

تلاش آنها منجر به ایجاد  ARPANET(شبکه آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته)، یک شبکه سوئیچینگ بسته شد که به نوبه خود منجر به توسعه پروتکل کنترل انتقال / پروتکل اینترنت (TCP/IP) شد.

TCP/IP چهار سطح داشت: پیوند، اینترنت، حمل و نقل و برنامه. در سطح اینترنت، شبکه‌ها و دستگاه‌های محلی می‌توانند به شبکه جهانی متصل شوند و اینجا بود که موضوع خطر افشای اطلاعات بیان شد. در سال ۱۹۹۳، تیمی از دانشگاه کلمبیا و آزمایشگاه های AT&T Bellسرانجام موفق شدند اولین نسخه از وی.پی.ان مدرن را ایجاد کنند که به نام swIPe شناخته می شود:  Software IP encryption protocol(پروتکل رمزگذاری IP نرم افزار)

در سال بعد، Wei Xu شبکه IPSec را توسعه داد;یک پروتکل امنیتی اینترنتی که بسته های اطلاعاتی را که به صورت آنلاین به اشتراک گذاشته شده اند را احراز هویت و رمزگذاری می کند. در سال ۱۹۹۶، یکی از کارمندان مایکروسافت به نام گوردیپ سینگ پال یک PPTP (Peer-to-Peer Tunneling Protocol)ایجاد کرد.

Virtual Private Network

 VPN های اولیه:

همزمان با توسعه PPTP توسط سینگ پال، اینترنت نیز در حال رشد و پیشرفت بود و نیاز به سیستم های امنیتی پیشرفته و آماده برای مصرف کننده پدیدار شد. در آن زمان، برنامه های ضد ویروس در جلوگیری از آلوده شدن سیستم رایانه ای به بدافزارها و جاسوس افزارها مؤثر بودند. با این حال، مردم و شرکت‌ها نیز شروع به درخواست نرم‌افزار رمزگذاری کردند که بتواند تاریخچه مرور آنها را در اینترنت پنهان کند.

بنابراین اولین وی.پی.ان در اوایل دهه ۲۰۰۰ ساخته شد، اما تقریباً به طور انحصاری توسط شرکت ها استفاده می شد. با این حال، پس از افزایش میزان نقض های امنیتی، به ویژه در اوایل ۲۰۱۰، بازار مصرف کننده وی.پی.ان ها شروع به رشد کرد.

VPN ها و استفاده فعلی آنها

طبق  GlobalWebIndex، تعداد کاربران وی.پی.ان در سراسر جهان بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ بیش از چهار برابر شده است. در کشورهایی مانند تایلند، اندونزی و چین که استفاده از اینترنت محدود و سانسور شده است، از هر پنج کاربر اینترنت، یک نفر از وی.پی.ان استفاده می‌کند. در ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و آلمان، نسبت کاربران وی.پی.ان در حدود ۵٪ یا کمتر است، اما در حال رشد است.

یکی از بزرگ‌ترین محرک‌های پذیرش وی.پی.ان در سال‌های اخیر، افزایش تقاضا برای محتوا با محدودیت‌های دسترسی جغرافیایی بوده است. به عنوان مثال، سرویس‌های پخش ویدیو مانند نتفلیکس یا یوتیوب، بعضی از ویدیوها را فقط در برخی کشورها در دسترس قرار می‌دهند. با وی.پی.ان های موجود، می توانید آدرس IP خود را به گونه ای رمزگذاری کنید که به نظر می رسد از کشور دیگری در حال گشت و گذار هستید و این شما را قادر می سازد از هر کجا به این محتوا دسترسی داشته باشید.

انواع VPN:

SSL VPN

اغلب همه کارکنان یک شرکت به لپ‌تاپ شرکتی دسترسی ندارند که بتوانند از آن برای کار در خانه استفاده کنند. در طول بحران کرونا در بهار ۲۰۲۰، بسیاری از شرکت ها با مشکل کمبود تجهیزات کافی برای کارکنان خود مواجه شدند. در چنین مواردی، اغلب به استفاده از یک دستگاه خصوصی (کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت، تلفن همراه) متوسل می شود. در این مورد، شرکت‌ها از راه‌حل SSL-VPN که معمولاً از طریق جعبه سخت‌افزاری مربوطه پیاده‌سازی می‌شود، استفاده می کنند.

شرط لازمه برای این امر یک مرورگر با قابلیت HTML-5 است که برای فراخوانی صفحه ورود شرکت استفاده می شود. مرورگرهای با قابلیت HTML-5 تقریباً برای هر سیستم عاملی در دسترس هستند. دسترسی با نام کاربری و رمز عبور محافظت می شود.

VPN  سایت به سایت

وی.پی.ان  سایت به سایت اساساً یک شبکه خصوصی است که برای مخفی کردن اینترانت های خصوصی (LAN) طراحی شده و به کاربران این شبکه های امن امکان دسترسی به منابع یکدیگر را می دهد.

وی.پی.ان سایت به سایت در صورتی مفید است که چندین مکان در شرکت خود داشته باشید که هر کدام دارای شبکه محلی (LAN) خاص خود هستند که به شبکه گسترده (WAN) متصل اند.وی.پی.ان های ایت به سایت نیز در صورتی مفید هستند که دو اینترانت مجزا داشته باشید که بخواهید بین آنها فایل هایی را بدون دسترسی کاربران از یک اینترانت به دیگری ارسال کنید.

وی.پی.ان های سایت به سایت عمدتاً در شرکت های بزرگ استفاده می شوند. آنها برای اجرا شدن پیچیده هستند و انعطاف پذیری مشابه SSL VPN ها را ارائه نمی دهند. با این حال، آنها موثرترین راه برای اطمینان از ارتباط در داخل و بین دپارتمان های بزرگ هستند.

 VPN مشتری به سرور

اتصال از طریق سرویس گیرنده وی.پی.ان را می توان به گونه ای تصور کرد که گویی کامپیوتر خانگی خود را با یک کابل داخلی به شرکت متصل می کنید. کارمندان می توانند از طریق اتصال ایمن از دفتر خود در خانه به شبکه شرکت متصل شوند و طوری رفتار کنند که انگار در دفتر نشسته اند. با این حال، ابتدا باید یک سرویس گیرنده وی.پی.ای روی رایانه نصب و پیکربندی شود.

این شامل عدم اتصال کاربر به اینترنت از طریق ISP خود، بلکه برقراری ارتباط مستقیم از طریق ارائه دهنده وی.پی.ان خود است. این اساساً مرحله تونل سفر وی.پی.ان را کوتاه می کند. به جای استفاده از وی.پی.ان برای ایجاد یک تونل رمزگذاری برای پنهان کردن اتصال اینترنتی موجود، وی.پی.ان می تواند به طور خودکار داده ها را قبل از اینکه در دسترس کاربر قرار گیرد رمزگذاری کند.

این یک شکل رایج از وی.پی.ان است که به ویژه برای ارائه دهندگان WLAN عمومی ناامن مفید است. از دسترسی اشخاص ثالث و به خطر انداختن اتصال شبکه جلوگیری می‌کند و داده‌ها را تا پایان سرویس ‌دهنده رمزگذاری می‌کند. همچنین از دسترسی ISPها به داده‌هایی که به هر دلیلی رمزگذاری نشده باقی می‌مانند و هرگونه محدودیت دسترسی به اینترنت کاربر را دور می‌زند، جلوگیری می‌کند (به عنوان مثال، اگر دولت آن کشور دسترسی به اینترنت را محدود کند).

vpn فیلترشکن شبکه

آیا یک VPN واقعاً امن است؟

توجه به این نکته ضروری است که VPN ها مانند نرم افزار ضد ویروس جامع عمل نمی کنند. در حالی که آنها از IP شما محافظت می کنند و تاریخچه اینترنت شما را رمزگذاری می کنند، اتصال وی.پی.ان از رایانه شما در برابر نفوذ خارجی محافظت نمی کند. برای این کار حتما باید از نرم افزارهای آنتی ویروس مانند Kaspersky Internet Security استفاده کنید. زیرا استفاده از وی.پی.ان به تنهایی از شما در برابر تروجان ها، ویروس ها، ربات ها یا سایر بدافزارها محافظت نمی کند.

هنگامی که یک بدافزار راه خود را به دستگاه شما پیدا کرد، می تواند داده های شما را بدزدد یا به آنها آسیب برساند. چه از وی.پی.ان استفاده کنید یا نه. بنابراین مهم است که از وی.پی.ان همراه با یک برنامه ضد ویروس جامع برای اطمینان از حداکثر امنیت استفاده کنید. همچنین مهم است که یک ارائه دهنده وی.پی.ان را انتخاب کنید که بتوانید به آن اعتماد کنید. در حالی که ISP شما نمی تواند ترافیک اینترنت شما را ببیند، ارائه دهنده وی.پی.ان شما می تواند. اگر ارائه دهنده.وی.پی.ان شما در معرض خطر است، شما نیز در خطر هستید. به همین دلیل، بسیار مهم است که یک ارائه دهنده وی.پی.ان قابل اعتماد را انتخاب کنید تا هم از پنهان بودن فعالیت های اینترنتی خود اطمینان حاصل کنید و هم از بالاترین سطح امنیت اطمینان حاصل کنید.

در قسمت زیر به نام بردن برخی وی.پی.ان ها برای انواع سیستم عامل ها می پردازیم:

چند سال پیش، وقتی که به انجام کارهای خود مشغول بودیم و با رایانه‌هایمان به اینترنت وصل می شدیم و متوجه می شدیم که نمی‌دانیم این اتصال چقدر امن است. در حالی که رایانه‌های مک از امنیت داخلی برخوردار هستند و به داشتن حفاظت بیشتر در برابر ویروس‌ها شهرت دارند، رایانه‌های ویندوزی از این تجمل لذت نمی‌برند. به همین دلیل است که وقتی از Windows Vivobooks خود استفاده می‌کنیم، اتصال به وی.پی.ان برای محافظت از تاریخچه مرور و اجازه دسترسی به سایت‌هایی که از نظر جغرافیایی مسدود شده‌اند، ضروری است.با وجود اینکه میزان زیادی وی.پی.ان موجود است,اما برای تمام دستگاه ها مناسب نیستند.

یکی از بهترین وی.پی.ان های موجود برای ویندوز, NordVPN  با رتبه ۹.۷ است.

NordVPN در تست‌های سرعت عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته و به کاربران اجازه می دهند تقریباً هر کاری را که یک وی.پی.ان باید در بر بگیرد را انجام دهند. از استریم نتفلیکس گرفته تا تورنت، همه این کارها را بدون کاهش سرعت انجام می دهد. NordVPN همچنین در پاناما مستقر است، به این معنی که در صورت درخواست مقامات، شرکت هیچ تعهد قانونی برای تحویل داده های ما به دولت ندارد.

وی.پی.ان قدرتمند بعدی Surfshark با رتبه ۹.۵ است.

Surfshark به دلایل مختلفی یک وی.پی.ان عالی ویندوز است. قابل اعتماد و استفاده از آن آسان است، دارای ویژگی های پیشرفته ای مانند چرخش آدرس های IP و حالت بدون مرز است و مقرون به صرفه است. علاوه بر این ویژگی ها,برخی از ویژگی های آن شامل محافظت از بدافزار، نظارت بر هویت و یک موتور جستجوی امن برای امنیت آنلاین بهتر است.

با بیش از ۱۶٪ از سهم بازار رایانه های شخصی، Mac ها تقریبا همه جا هستند و تقاضا برای بهترین Mac VPN لحظه به لحظه در حال افزایش است. خوشبختانه، روزهای نادیده گرفته شدن MacOS توسط توسعه دهندگان به نفع ویندوز پشت سر گذاشته شده است، و اکنون تقریباً هر یک از بهترین خدمات وی.پی.ان از سیستم عامل Apple پشتیبانی می کند.

در حالی که مک‌ها کمتر در معرض خطر بدافزار و ویروس‌ها هستند (به دلیل وجود دستگاه‌های کمتری برای هدف قرار دادن)، کاربران مک نیز در خطر افشا شدن داده‌ها و فعالیت آنلاین خود هستند. استفاده از وی.پی.ان برای Mac ترافیک شما را ناشناس می کند و می تواند به فرار از ردیابی نیز کمک کند.

نه تنها این، بلکه برترین وی.پی.ان های مک می توانند سایت های پخش جریانی مانند Netflix، BBC iPlayer و موارد دیگر را رفع انسداد کنند و می توانند به شما کمک کنند به پخش زنده رایگان رویدادهای مختلف دسترسی داشته باشید که معمولاً در کشور شما موجود نیست. در این بخش، ما بهترین وی.پی.ان های مک را که تقریباً می توانند همه چیز را انجام دهند، گرد آوری می کنیم.

ExpressVPN با امتیاز ۹.۱ بهترین انتخاب برای مک شماست.

رابط تمیز ExpressVPN، گستره وسیعی از سرورها، قابلیت تک لمسی و اعتبار بی‌نظیر حریم خصوصی، آن را بهترین انتخاب ما به عنوان Mac VPN می‌کند. همچنین بهترین وی.پی.ان برای  پخش طیف گسترده‌ای از کتابخانه‌های جهانی Netflix، و همچنین iPlayer BBC را در خارج از بریتانیا، Amazon Prime Video، YouTube و هزاران تن دیگر است.

Virtual Private Network

 

علاوه برExpressVPN،گزینه ی مناسب دیگری برای مک ProtonVPN است.

در جدیدترین بررسی ProtonVPN که ارائه‌دهنده سوئیسی همچنان به پیشرفت خود ادامه می‌دهد, اکنون به وی.پی.ان بسیار مناسب و همچنین قدرتمندی تبدیل شده است

ProtonVPN  که به عنوان یک وی.پی.ان بسیار خصوصی شناخته می شود، حفاظت عالی را به کاربران خود ارائه می دهد. برنامه‌های کاملاً ممیزی‌شده، یک خط‌ مشی عالی عدم ورود به سیستم و رمزگذاری کامل AES-256 در کنار ویژگی‌های غیرعادی‌تر مانند Tor over VPN و سرورهای Secure Core محکم آن، آن را به انتخاب خوبی برای هر کسی که به‌دنبال یک Mac VPN مناسب است، می‌کند.

با این حال، هیچ قابلیت استفاده ای را فدا نمی کند، و همچنین یک وی.پی.ان بسیار قدرتمند برای نتفلیکس است.

در حالی که بسیار قدرتمند هستند، رابط بزرگ و تا حدودی پیچیده ProtonVPN لزوماً با زیبایی ظاهری تمیز MacOS مطابقت ندارد، اما وقتی قدرت ارائه شده را در نظر بگیرید، به راحتی می توانید آن را نادید بگیرید.

وی.پی.ان های موجود برای سیستم عامل اندروید بسیار زیاد هستند اما در بین تمام آن ها  CyberGhost وIPVanish VPN با رتبه به ترتیب ۸.۹ و ۹.۳ در میان برترین برنامه های موجود برای سیستم عامل اندروید است.

CyberGhost از رمزگذاری AES-256، استاندارد طلایی صنعت استفاده می کند. آدرس های IP با سایر کاربران در همان سرور به اشتراک گذاشته می شود، به طوری که پیگیری فعالیت ما حتی دشوارتر بود. این دو ویژگی که با هم کار می کنند، تمام اعتماد به نفس لازم برای مرور آزادانه اینترنت را به ما می دهد.

IPVanish بیش از ۴۰۰۰۰ آدرس IP ارائه می دهد و در بیش از ۷۵ مکان در سراسر جهان سرور دارد. این عالی است زیرا هر چه به سرور نزدیکتر باشیم، از نظر سرعت اینترنت وضعیت بهتری داریم. خوب بود بدانیم که در تمام ماجراهایمان تحت پوشش قرار می‌گیریم، یا حتی اگر فقط می‌خواستیم در خانه بمانیم.

ExpressVPN,NordVPN,Surfshark و بسیاری دیگر از وی.پی.ان ها بین تمامی این سیستم عامل ها از جمله iOS مشترک و قابل استفاده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علوم کامپیوتر و الگوریتم
باگ (Bug)

باگ (Bug): در فناوری اطلاعات (IT) ، باگ (Bug) به یک خطا، عیب یا نقص در هر برنامه کامپیوتری یا یک سیستم سخت افزاری اشاره دارد. یک باگ نتایج غیرمنتظره ای ایجاد می کند یا باعث می شود یک سیستم رفتار غیر منتظره ای داشته باشد. به طور خلاصه، باگ …

کد QR
علوم کامپیوتر و الگوریتم
کد QR

کد QR چیست؟ کدهای QR بارکدهایی قابل اسکن هستند که داده ها را ذخیره می کنند. در حوزه بازاریابی، آنها معمولاً برای هدایت کاربران به صفحات فرود، وب سایت ها، نمایه های رسانه های اجتماعی یا کوپن های فروشگاه استفاده می شوند. به عنوان مثال، شخصی می تواند یک کد …

تفاوت بین هک و فیشینگ
علوم کامپیوتر و الگوریتم
تفاوت بین هک و فیشینگ

تفاوت بین هک و فیشینگ چیست؟ با بیش از ۳.۱ میلیارد ایمیل جعلی ارسال شده روزانه و صرف میلیون ها دلار برای بازیابی حملات سایبری، محافظت از مشتریان شما حیاتی است. با دیجیتالی شدن بیشتر دنیا، حوادث هک و فیشینگ رایج تر می شوند. روزانه میلیون ها نفر قربانی هکرها …