دامنه چیست
علوم کامپیوتر و الگوریتم

دامنه چیست؟ نام  دامنه در زمینه های مختلف شبکه و برای اهداف نامگذاری و آدرس دهی وب سایت مورد استفاده قرار می گیرند.

نام دامنه چیست؟

رشته‌ای از متن است که به یک آدرس IP عددی آدرس دهی و برای دسترسی به وب سایت از نرم افزار کلاینت استفاده می‌شود. به بیان ساده، نام دامنه متنی است که کاربر در پنجره مرورگر تایپ می‌کند تا به یک وب سایت خاص در شبکه اینترنت برسد. به عنوان مثال، نام دامنه گوگل “google.com”  است.

آدرس واقعی یک وب سایت یک آدرس IP عددی پیچیده است(به عنوان مثال ۱۰۳.۲۱.۲۴۴.۰). اما به لطف DNS، کاربران می‌توانند نام‌های دامنه کاربر پسند را وارد کرده و به وب سایت‌هایی که به دنبال آن هستند هدایت شوند. این فرآیند به عنوان جستجوی DNS شناخته می‌شود.

نام دامنه سایت آدرس دهی

چه کسی نام دامنه را مدیریت می‌کند؟

نام‌های دامنه همگی توسط نهادهای ثبت دامنه مدیریت می‌شوند که رزرو نام دامنه را به ثبت‌نام ‌کنندگان واگذار می‌کنند. هر کسی که می‌خواهد یک وب سایت ایجاد کند برای آدرس دهی آن می‌تواند نام دامنه را توسط یک نهاد ثبت دامنه ثبت کند و در حال حاضر بیش از ۳۰۰ میلیون نام دامنه ثبت شده در شبکه اینترنت وجود دارد.

 

تفاوت بین نام دامنه و URL چیست؟

URL (Uniform Resource Locator) که گاهی آدرس وب نامیده می‌شود، حاوی نام دامنه یک سایت و همچنین اطلاعات دیگری از جمله پروتکل انتقال و مسیر است. به عنوان مثال، در URL ‘https://cloudflare.com/learning/’، ‘cloudflare.com’ نام دامنه است، در حالی که ‘https’  پروتکل و’/learning/’  مسیر یک صفحه خاص در وبسایت می‌باشد.

آدرس دهی

اولین دامنه چه بود؟

اولین نام دامنه اینترنتی “symbolics.com” توسط Symbolics، یک شرکت کامپیوتری ماساچوست در ۱۵ مارس ۱۹۸۵ ثبت شد.

انواع مختلف نام دامنه

نام دامنه در پسوندهای مختلف موجود است. محبوب‌ترین آن‌ها .com است. بسیاری از گزینه‌های دیگر مانند .org ، .net، .tv، .info، .io، و غیره وجود دارد.
بیایید نگاهی دقیق تر به انواع مختلف نام های دامنه در دسترس داشته باشیم.

شبکه سایت

دامنه سطح بالا – TLD

دامنه سطح بالا یا TLD پسوندهای دامنه عمومی هستند که در بالاترین سطح در سیستم نام دامنه فهرست شده‌اند.
صدها TLD وجود دارد، اما محبوب‌ترین آن‌ها .com، .org و .net هستند. سایر TLD ها کمتر شناخته شده هستند. برای مثال، .biz، .club، .info، .agency و بسیاری موارد دیگر.

دامنه سطح بالای کد کشور ccTLD

دامنه سطح بالای کد کشور یا ccTLD نام‌های دامنه خاص کشور هستند که به پسوند کد کشور مانند .uk برای بریتانیا، .de برای آلمان، .in برای هند ختم می‌شوند. این‌ها توسط وب سایت‌هایی استفاده می‌شوند که هدفشان مخاطبانی در یک کشور خاص می‌باشد.

شبکه

دامنه سطح بالای حمایت شده sTLD

دامنه سطح بالای حمایت شده یا sTLD دسته‌ای از TLD ها است که دارای حامی مالی است که نشان دهنده یک جامعه خاص بوده که توسط پسوند دامنه ارائه می‌شود. به عنوان مثال، .edu برای سازمان‌های مرتبط با آموزش، .gov برای دولت ایالات متحده، .mil برای ارتش ایالات متحده، و موارد دیگر.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علوم کامپیوتر و الگوریتم
باگ (Bug)

باگ (Bug): در فناوری اطلاعات (IT) ، باگ (Bug) به یک خطا، عیب یا نقص در هر برنامه کامپیوتری یا یک سیستم سخت افزاری اشاره دارد. یک باگ نتایج غیرمنتظره ای ایجاد می کند یا باعث می شود یک سیستم رفتار غیر منتظره ای داشته باشد. به طور خلاصه، باگ …

کد QR
علوم کامپیوتر و الگوریتم
کد QR

کد QR چیست؟ کدهای QR بارکدهایی قابل اسکن هستند که داده ها را ذخیره می کنند. در حوزه بازاریابی، آنها معمولاً برای هدایت کاربران به صفحات فرود، وب سایت ها، نمایه های رسانه های اجتماعی یا کوپن های فروشگاه استفاده می شوند. به عنوان مثال، شخصی می تواند یک کد …

تفاوت بین هک و فیشینگ
علوم کامپیوتر و الگوریتم
تفاوت بین هک و فیشینگ

تفاوت بین هک و فیشینگ چیست؟ با بیش از ۳.۱ میلیارد ایمیل جعلی ارسال شده روزانه و صرف میلیون ها دلار برای بازیابی حملات سایبری، محافظت از مشتریان شما حیاتی است. با دیجیتالی شدن بیشتر دنیا، حوادث هک و فیشینگ رایج تر می شوند. روزانه میلیون ها نفر قربانی هکرها …