موشن گرافیک

موشن گرافیک
مقالات آموزشی

موشن گرافیک

موشن‌گرافیک یکی از روش‌های جذاب و جدید برای معرفی شرکت‌ها و برندهای مختلف و ارائه‌ی مفاهیم گوناگون در زمینه‌های فرهنگی، ورزشی، سیاسی و… است.

متحرک‌سازی تصاویر و صداگذاری روی آن‌ها را موشن‌گرافیک می‌گویند. درواقع، تصاویر انیمیشنی را با درنظرگرفتن متن و سناریوِ نوشته‌شده برای آن با استفاده از نرم‌افزارهای متفاوت متحرک می‌کنند و سپس، روی آن صدا می‌گذارند. موشن‌گرافیک یکی از روش‌های جذاب و جدید برای معرفی شرکت‌ها و برندهای مختلف و ارائه‌ی مفاهیم مختلف در زمینه‌های فرهنگی، ورزشی، سیاسی و… غیره است.

انواع مختلف موشن‌گرافیک

موشن‌گرافیک را باتوجه‌به نوع تصویرها و تکنیک‌های مختلف ساخت انیمیشن به دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌کنند. درادامه، به‌‌اختصار شما را با انواع مختلف آن آشنا می‌کنیم.

۱. ویدئوموشن

درواقع، تلفیقی از فیلم و گرافیک است که بیننده می‌تواند با آن ارتباط راحت‌تری برقرار کند. این نوع موشن‌گرافیک معمولا جاهایی استفاده می‌شود که فیلم‌برداری از موضوع ممکن نیست.

۲. استاپ‌موشن

در این نوع موشن‌گرافیک، از تصاویر واقعی عکاسی استفاده می‌‌کنند. در استاپ‌موشن، اجسام مختلف را مقدار کمی جابه‌جا می‌کنند و در هر حالت از آن‌ها عکس می‌گیرند. سپس، عکس‌ها را با استفاده از نرم‌افزارهای خاصی پشت‌سرهم قرار می‌دهند تا حس حرکت را به بیننده القا کند.

۳. ویدئورئال

در ویدئورئال، از گرافیک و طراحی خبری نیست؛ بلکه ویدئوها در فضاهای واقعی فیلم‌برداری و صداگذاری و تدوین می‌شوند. ویدئورئال‌ها نیز برای انتقال پیام‌های مختلف در زمان‌های نسبتا کوتاه ساخته می‌شوند.

۴. موشن‌گرافیک

همان‌طورکه از اسم آن نیز مشخص است، نشان‌دهنده‌ی گرافیک متحرک است. در موشن‌گرافیک، از تصاویر واقعی و ویدئو خبری نیست؛ بلکه با استفاده از نرم‌افزارهای طراحی، شخصیت‌ها و محیط نمایش طراحی و سپس، صداگذاری و ساخته می‌شوند. موشن‌گرافیک به‌دلیل داشتن ظاهری متفاوت، شخصیت‌هایی جذاب، صدا و حرکت پیام شما را مؤثرتر منتقل می‌کند.

۵. اینفوموشن

برای ساخت اینفوموشن از تکنیک‌های اینفوگرافیک استفاده می‌شود. درواقع، در ابتدا گرافیک موردنیاز طراحی و سپس، با استفاده از اینفوگرافیک برای حرکت و نمایش محتوا استفاده می‌شود.

تفاوت انیمیشن با موشن‌گرافیک

انیمیشن و موشن‌گرافیک در زمینه‌های محتوایی و ساختاری باهم متفاوت هستند. برخی از این تفاوت‌ها عبارت‌اند از:

  • انیمیشن معمولا روایت‌کننده داستان است؛ در‌حالی‌که روایت داستان در انواع موشن‌گرافیک مسئله‌ای غالب نیست.
  • هدف موشن‌گرافیک نمایش نمادین و تشریح رویدادها به زبانی جذاب و متفاوت است؛ اما انیمیشن به جنبه‌های روانی، احساسی، داستانی و… می‌پردازد.
  • موشن‌گرافیک تصویرمحور، اما انیمیشن شخصیت‌محور است.
  • موشن‌گرافیک غالبا در تبلیغات و برندسازی استفاده می‌شود؛ درحالی‌که انیمیشن مناسب سینما و سرگرمی است.
  • انیمیشن‌ها معمولا مانند فیلم‌ها از تکنیک تداومی استفاده می‌کنند؛ در حالی‌که استفاده از تکنیک غیرتداومی در موشن‌گرافیک رایج است.

کاربرد موشن‌گرافیک

موشن‌گرافیک یکی از روش‌های پرکاربرد و جذاب‌ معرفی برند یا فیلم یا کتاب و انتقال پیام‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و… است که می‌توانید از آن استفاده کنید. موشن‌گرافیک در تمامی پلتفرم‌های دیجیتال وجود دارد. از موشن‌گرافیک می‌توانید در تلویزیون و وب‌سایت‌ها و برنامه‌های مختلف ارتباطی، برای این اهداف استفاده کنید: طراحی و ساخت تیزرهای تبلیغاتی، ساخت موشن‌های جشنواره‌ای، وله‌های تبلیغاتی، تیتراژ و عنوان هنری فیلم‌ها، معرفی اثر هنری، هویت‌سازی اخبارهای تلویزیونی، معرفی برند یا خدمات شرکت‌های مختلف، طراحی بیلبوردهای حرکتی و… .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

starlink
مقالات آموزشی
Starlink چیست و چگونه کار میکند؟

Starlink چیست و چگونه کار میکند؟ استارلینک روی یک فناوری خدمات اینترنت کار میکند.یک سیستم ماهواره ای میباشد که به جای استفاده از فناوری کابل ، مثل فیبر نوری ،برای انتقال داده های اینترنتی از سیگنال های رادیویی از طریق خلاء فضا استفاده میکند. ایستگاه‌های زمینی سیگنال‌هایی را به ماهواره‌ها …

ui ux
تجربه کاربری
UI UX چیست؟

UI  و UX  چیست ؟   UI  مخفف عبارت User Interface و به معنی رابط کاربری و UX مخفف عبارت User Experience و به معنی تجربه کاربری هست. این دو مفهوم در روند طراحی اصولی یک محصول کارامد مورد استفاده قرار میگیرند و با هم تعامل زیادی دارند اما در …

هاست ربات تلگرام
مقالات آموزشی
 هاست ربات تلگرام

 هاست ربات تلگرام قبل از اینکه به ویژگی ها و کاربرد هاست ربات تلگرام بپردازیم باید ببینیم اصلا چرا به همچین هاستی نیاز هست همانطور که میدانیم یکی از متداول ترین شبکه های مجازی که علیرغم اینکه در کشور ما فیلتر می شود همچنان محبوبیت دارد ، تلگرام است . …