تعریف SQL

مقالات آموزشی

تعریف SQL و هر آنچه که شما باید بدانید: SQL (structured query language) یا زبان پرس و جوی ساختاریافته، رایج ترین زبان برای استخراج و سازماندهی داده هایی است که در یک پایگاه داده رابطه ای (جدول هایی که از ردیف ها و ستون ها تشکیل شده اند) ذخیره می شوند. این یک زبان برنامه نویسی اعلامی خاص است: پرس و جوها از نام هایی مانند SELECT یا LIMIT استفاده می کنند که مجموعه ای از منطق را در بر می گیرند. برای استفاده از SQL لازم نیست هر مرحله منطقی پشت کاری را که می‌خواهید انجام دهید مشخص کنید، فقط می‌توانید توابعی را اعلام کنید که با آنچه می‌خواهید انجام دهید همسو هستند (به عنوان مثال، بخشی از داده‌ها را از یک جدول با عبارت SELECT به جای طرح هر مرحله.)

آشنایی با SQL

SQL برای اکثر افرادی که با داده ها کار می کنند، پایه اصلی است، زیرا بسیاری از پایگاه های داده به صورت رابطه ای مدیریت می شوند. این بدان معنی است که داده ها به صورت جدولی ذخیره می شوند و نقاط داده با یک کلید مرکزی مرتبط هستند.

کاربردهای رایج

SQL برای مدیریت پایگاه های داده استفاده می شود. تحلیلگران داده از SQL برای جستجو در جداول داده ها و استخراج داده از آن استفاده می کنند. دانشمندان داده از SQL برای بارگذاری داده ها در مدل های خود استفاده خواهند کرد. مهندسان داده و مدیران پایگاه داده از SQL استفاده می کنند تا اطمینان حاصل کنند که همه افراد شرکتشان به داده های مورد نیاز خود دسترسی آسان و شهودی دارند.

اکثر وب‌سایت‌ها دارای یک Backend SQL هستند که به طور خودکار همه چیز را از جزئیات کاربر گرفته تا تعامل کاربر در یک برنامه خاص ذخیره می‌کند.

در صنعت مالی، برنامه های کاربردی بانکی و پردازشگرهای پرداخت مانند Stripe داده های مربوط به تراکنش های مالی و کاربران را ذخیره و اجرا می کنند. در پشت این فرآیندها یک پایگاه داده پیچیده وجود دارد که SQL اغلب برای آن استفاده می شود. علاوه بر این، سیستم‌های بانک اطلاعاتی دارای الزامات امنیتی اضافی هستند که بالاترین سطوح ریسک را در کد SQL مورد استفاده قرار می‌دهند.

برنامه‌های موسیقی مانند Spotify و Pandora نیز پایگاه‌های داده با استفاده فشرده را ایجاد می‌کنند. از جمله، پایگاه‌های اطلاعاتی Sequel به این برنامه‌ها کمک می‌کنند تا کتابخانه‌های گسترده‌ای از فایل‌های موسیقی و آلبوم‌های هنرمندان مختلف را ذخیره کنند، این داده‌ها را برای یافتن آنچه کاربر به دنبال آن است، ذخیره کنند، اطلاعات مربوط به کاربران و ترجیحات آنها را ذخیره کنند و غیره.

پلتفرم های رسانه های اجتماعی شامل پردازش داده های زیادی هستند. برنامه هایی مانند اینستاگرام و اسنپ چت از SQL برای ذخیره اطلاعات پروفایل کاربر مانند بیو و موقعیت مکانی، برای به روز رسانی پایگاه داده برنامه زمانی که کاربر یک پست جدید ایجاد می کند یا عکسی را به اشتراک می گذارد و برای ضبط پیام های ارسال شده از یک کاربر به کاربر دیگر استفاده می کند تا کاربر بتواند پیام ها را بازیابی کنید تا بعداً دوباره بخوانید.

در اطراف شما، از زبان SQL برای هدایت این پایگاه های داده استفاده می شود. از شبکه‌های اجتماعی گوشی گرفته تا برنامه‌های رایانه‌تان، نرم‌افزارهای بسیاری در حال اجرا برخی از نسخه‌های SQL هستند. با چنین کاربرد جهانی، می توانید ببینید که چرا این زبان برنامه نویسی پایگاه داده ابزار مفیدی است که توسعه دهنده ها از آن استفاده می کنند.

sql

MySQL

نسخه‌ها و چارچوب‌های مختلفی برای SQL وجود دارد که برجسته‌ترین آنها MySQL است، یک راه‌حل با منبع باز که به تسهیل نقش SQL در مدیریت داده‌های back-end برای برنامه‌های کاربردی وب کمک می‌کند.

SQL در عمل

SQL به عنوان یک زبان پرس و جو نوشته شده است – به این معناست که راهی بصری برای دسترسی به داده ها باشد. آنچه را که از نظر عملکرد خالص قربانی می‌کند، از نظر دسترسی به درخواست‌های داده به دست می‌آورد. به همین دلیل است که بسیاری از پروژه‌ها هنوز از SQL و چارچوب‌های مرتبط با آن (مانند MySQL) به‌عنوان راه‌حل ذخیره‌سازی داده و جستجو استفاده می‌کنند.اکثر وب سایت ها از SQL به عنوان یک راه حل ذخیره سازی داده ها و پردازش داده ها استفاده می کنند. مثال‌هایی از این مورد شامل فیس‌بوک و یاهو است—هر دو از MySQL به عنوان پشتیبان برای ذخیره داده‌ها و پردازش آن‌ها استفاده می‌کنند.

یادگیری SQL

برای یادگیری SQL، ابتدا باید با ابزاری مانند SQLZoo شروع کنید، یک رابط تعاملی که به شما امکان می‌دهد پرس‌وجوهای مختلف را از عملکرد اولیه SELECT گرفته تا سوالات فرعی پیشرفته را تمرین کنید.

شما باید روی این اهداف یادگیری تمرکز کنید:

  • درک نحوه اجرای دستورات اولیه SQL و دریافت داده های مورد نیاز از پایگاه داده
  • درک مفهوم جداول SQL، نحوه سازماندهی جداول، و نحوه اتصال داده ها از جداول مختلف به منظور ایجاد یک انتخاب فرعی بیشتر از داده ها
  • استفاده از SQL برای انجام محاسبات و تجمیع‌ها برای شما بر روی داده‌هایی که انتخاب کرده‌اید و درخواست کرده‌اید.
  • استفاده از SQL برای ارائه یافته های خود به صورت تصویری یا جدول مانند
  • ساختار و ایجاد پایگاه های داده SQL که برای دیگران بصری است تا داده ها را پرس و جو کنند

مهارت مهمی که باید کسب کنید,توانایی ارتباط با چندین جدول SQL است. بدون توانایی دستکاری جستارهای JOIN ، نمی توانید کار زیادی با پایگاه داده های پیچیده انجام دهید.

Mode Analytics همچنین راهی را برای شما ارائه می دهد تا مهارت های SQL خود را به منظور حل موقعیت های مختلف کسب و کار با یک کلاس آموزشی رایگان پر از استفاده های دارای ساخت و واقعی از SQL ارائه دهید.

با مرور هر دو منبع، زیربنای فنی روش های SQL را یاد خواهید گرفت. سپس به درک ذهنیت تحلیلگر داده که از SQL برای استخراج و پردازش داده ها استفاده می کند، می رسید. شما مهارت های فنی برای بازی با داده ها و کسب و کار را برای استفاده معنادار از این توانایی خواهید داشت.

 

یادگیری زبان SQL چقدر طول می کشد؟

اگر قبلاً با مفاهیم برنامه نویسی آشنا هستید و قبلاً زبان های برنامه نویسی دیگری را یاد گرفته اید، می توانید اصول اولیه SQL را در عرض چند هفته یاد بگیرید. اگر در برنامه نویسی کاملاً تازه کار هستید، گذراندن یک آموزش SQL برای مبتدیان ممکن است کمی بیشتر طول بکشد.

بهترین راه برای یادگیری SQL و سرعت بخشیدن به یادگیری زبان، کار بر روی پروژه ها است. هنگامی که اصول اولیه را یاد گرفتید، یک پروژه کوچک که شامل استفاده از SQL است را پیدا کنید، سپس کد آن را بنویسید.

به عنوان مثال، می توانید پایگاه داده ای ایجاد کنید که مجموعه موسیقی شما را سازماندهی کند. همچنین می توانید یک برنامه وب کوچک بنویسید که به یک سیستم پایگاه داده مانند MySQL یا PostgreSQL متصل می شود. همانطور که دانش خود را بهبود می بخشید، می توانید به تدریج با پروژه های بزرگتر مقابله کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

starlink
مقالات آموزشی
Starlink چیست و چگونه کار میکند؟

Starlink چیست و چگونه کار میکند؟ استارلینک روی یک فناوری خدمات اینترنت کار میکند.یک سیستم ماهواره ای میباشد که به جای استفاده از فناوری کابل ، مثل فیبر نوری ،برای انتقال داده های اینترنتی از سیگنال های رادیویی از طریق خلاء فضا استفاده میکند. ایستگاه‌های زمینی سیگنال‌هایی را به ماهواره‌ها …

ui ux
تجربه کاربری
UI UX چیست؟

UI  و UX  چیست ؟   UI  مخفف عبارت User Interface و به معنی رابط کاربری و UX مخفف عبارت User Experience و به معنی تجربه کاربری هست. این دو مفهوم در روند طراحی اصولی یک محصول کارامد مورد استفاده قرار میگیرند و با هم تعامل زیادی دارند اما در …

هاست ربات تلگرام
مقالات آموزشی
 هاست ربات تلگرام

 هاست ربات تلگرام قبل از اینکه به ویژگی ها و کاربرد هاست ربات تلگرام بپردازیم باید ببینیم اصلا چرا به همچین هاستی نیاز هست همانطور که میدانیم یکی از متداول ترین شبکه های مجازی که علیرغم اینکه در کشور ما فیلتر می شود همچنان محبوبیت دارد ، تلگرام است . …