آبله میمون

آبله میمون به انگلیسی Monkey pox
سلامت

آبله میمون به انگلیسی Monkey pox: شیوع در یک نگاه؛ از ۱۳ مه ۲۰۲۲، موارد آبله میمون از ۱۲ کشور عضو که برای ویروس آبله میمون بومی نیستند، در سه منطقه به WHO گزارش شده است. بررسی‌های اپیدمیولوژیک در حال انجام است، با این حال، موارد گزارش‌شده تاکنون هیچ ارتباط سفری به مناطق آندمیک ثابت نکرده‌اند. هدف این اخبار شیوع بیماری، افزایش آگاهی، اطلاع رسانی آمادگی و تلاش‌های پاسخ، و ارائه راهنمایی‌های فنی برای اقدامات توصیه‌شده فوری است.

وضعیت در حال تغییر است و WHO انتظار دارد با گسترش نظارت در کشورهای غیر بومی، موارد بیشتری از آبله میمون شناسایی شود. اقدامات فوری بر اطلاع رسانی به افرادی که ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت آبله میمون هستند با اطلاعات دقیق متمرکز شوند تا از گسترش بیشتر جلوگیری شود. شواهد موجود کنونی نشان می دهد کسانی بیشتر در معرض خطر هستند که تماس فیزیکی نزدیک با فرد مبتلا به آبله میمون داشته اند، در حالی که آنها علامتدار هستند. WHO همچنین در تلاش است تا راهنمایی هایی را برای محافظت از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خط مقدم و سایر کارکنان بهداشتی که ممکن است در معرض خطر باشند مانند نظافتچی ها ارائه دهد. WHO در روزهای آینده توصیه های فنی بیشتری ارائه خواهد کرد.

علایم

شامل تب، خارش پوست و کهیر، زخم شدن پوست، سردرد، التهاب، درد عضلانی و بی‌حالی است.

راه درمان

راه درمان این بیماری مصرف داروهای ضدویروس و واکسن آبله است.

راه انتقال

راه انتقال این بیماری تماس نزدیک با فرد و حیوان مبتلا یا تماس با لباس و ملافه فرد مبتلا به عوارض پوستی است.

شرح شیوع

تا ۲۱ مه، ساعت ۱۳:۰۰، ۹۲ مورد تایید شده آزمایشگاهی، و ۲۸ مورد مشکوک آبله میمون با تحقیقات در حال انجام، از ۱۲ کشور عضو که برای ویروس آبله میمون بومی نیستند، در سه منطقه WHO به WHO گزارش شده است. تا به امروز هیچ مورد مرگ و میر مرتبطی گزارش نشده است.

جدول زیر. موارد آبله میمون در کشورهای غیر بومی گزارش شده به WHO بین ۱۳ تا ۲۱ مه ۲۰۲۲ در ساعت ۱۳:۰۰

شکل زیر. توزیع جغرافیایی موارد تایید شده و مشکوک آبله میمون در غیر آندمیک بین ۱۳ تا ۲۱ مه ۲۰۲۲، در ساعت ۱۳:۰۰.

موارد گزارش شده تاکنون هیچ ارتباط مسافرتی ثابتی به یک منطقه بومی نداشته است.

شناسایی موارد تایید شده و مشکوک آبله میمون بدون ارتباط مستقیم سفر به یک منطقه آندمیک نشان دهنده یک رویداد بسیار غیرعادی است. نظارت تا به امروز در مناطق غیر بومی محدود بوده است، اما اکنون در حال گسترش است. WHO انتظار دارد که موارد بیشتری در مناطق غیر آندمیک گزارش شود. اطلاعات موجود حاکی از آن است که انتقال از انسان به انسان در میان افرادی که در تماس فیزیکی نزدیک با مواردی که علامت دار هستند رخ می دهد.

کشورهای بومی آبله میمون عبارتند از: بنین، کامرون، جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری دموکراتیک کنگو، گابن، غنا (فقط در حیوانات شناسایی شده است)، ساحل عاج، لیبریا، نیجریه، جمهوری کنگو، سیرالئون، و سودان جنوبی.

اپیدمیولوژی بیماری، آبله میمون چیست؟

آبله میمون یک زئونوز ویروسی (ویروسی است که از حیوانات به انسان منتقل می شود) با علائمی بسیار شبیه به علائمی که در گذشته در بیماران آبله دیده می شد، اگرچه از نظر بالینی شدت آن کمتر است. این بیماری توسط ویروس آبله میمون که متعلق به جنس orthopoxvirus از خانواده Poxviridae است ایجاد می شود. دو دسته ویروس آبله میمون وجود دارد: کلاد آفریقای غربی و کلاد حوضه کنگو (آفریقای مرکزی). نام آبله میمون از کشف اولیه ویروس در میمون ها در یک آزمایشگاه دانمارکی در سال ۱۹۵۸ سرچشمه می گیرد. اولین مورد انسانی در یک کودک در جمهوری دموکراتیک کنگو در سال ۱۹۷۰ شناسایی شد.

ویروس این بیماری از طریق تماس نزدیک با ضایعات، مایعات بدن، قطرات تنفسی و مواد آلوده مانند بستر از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. دوره کمون آبله میمون معمولا از ۶ تا ۱۳ روز است اما می تواند بین ۵ تا ۲۱ روز باشد.

گونه های مختلف جانوری به عنوان حساس به ویروس آبله میمون شناسایی شده اند. عدم قطعیت در مورد تاریخچه طبیعی ویروس آبله میمون وجود دارد و مطالعات بیشتری برای شناسایی مخزن(های) دقیق و نحوه حفظ گردش ویروس در طبیعت مورد نیاز است. خوردن گوشت ناکافی پخته شده و سایر محصولات حیوانی حیوانات آلوده یک عامل خطر احتمالی است.

این بیماری معمولاً خود محدود شونده است، اما ممکن است در برخی افراد، مانند کودکان، زنان باردار یا افرادی که به دلیل سایر شرایط سلامتی دچار سرکوب سیستم ایمنی هستند، شدید باشد. به نظر می رسد عفونت های انسانی با کلاد غرب آفریقا باعث بیماری کمتری نسبت به کلاد حوضه کنگو می شود، با نرخ مرگ و میر ۳.۶٪ در مقایسه با ۱۰.۶٪ برای کلاد حوضه کنگو.

پاسخ بهداشت عمومی

تحقیقات بیشتر در مورد بهداشت عمومی در کشورهای غیر بومی که مواردی را شناسایی کرده‌اند، از جمله یافتن موارد گسترده و ردیابی تماس، تحقیقات آزمایشگاهی، مدیریت بالینی و جداسازی با مراقبت‌های حمایتی ادامه دارد.
توالی یابی ژنومی، در صورت وجود، برای تعیین کلاد(های) ویروس آبله میمون در این شیوع انجام شده است.
واکسیناسیون برای آبله میمون، در صورت وجود، برای مدیریت تماس های نزدیک، مانند کارکنان بهداشتی، به کار گرفته می شود. WHO در حال دعوت از کارشناسان برای بحث در مورد توصیه های مربوط به واکسیناسیون است.
WHO تعاریف موارد نظارتی را برای شیوع فعلی آبله میمون در کشورهای غیر بومی ایجاد کرده است.

مورد مشکوک:

فردی در هر سنی که در یک کشور غیر آندمیک آبله میمونی با راش حاد غیر قابل توضیح مراجعه می کند.

و یک یا چند مورد از علائم یا علائم زیر، از ۱۵ مارس ۲۰۲۲:

سردرد، شروع حاد تب (>38.5oC)، لنفادنوپاتی (غدد لنفاوی متورم)، میالژی (درد عضلانی و بدن)، کمر درد، استنی (ضعف عمیق) و که علل رایج راش حاد زیر تصویر بالینی را توضیح نمی‌دهند: واریسلا زوستر، هرپس زوستر، سرخک، زیکا، دنگی، چیکونگونیا، هرپس سیمپلکس، عفونت‌های پوستی باکتریایی، عفونت گنوکوکی منتشر، سیفلیس اولیه یا ثانویه، شانکروئید، لنفوگرانولوم ونرئوم. گرانولوم اینگویناله، مولوسکوم کونتاژیوزوم، واکنش آلرژیک (به عنوان مثال، به گیاهان)؛ و سایر علل رایج محلی مربوط به راش پاپولار یا تاولی.

N.B. برای طبقه بندی یک مورد به عنوان مشکوک، نیازی به دریافت نتایج آزمایشگاهی منفی برای علل شایع فهرست شده بیماری راش نیست.

کشورهای بومی آبله میمون عبارتند از: بنین، کامرون، جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری دموکراتیک کنگو، گابن، غنا (فقط در حیوانات شناسایی شده است)، ساحل عاج، لیبریا، نیجریه، جمهوری کنگو، و سیرا لئون. بنین و سودان جنوبی واردات را در گذشته ثبت کرده اند. کشورهایی که در حال حاضر موارد ابتلا به غرب آفریقا را گزارش می کنند کامرون و نیجریه هستند. با این تعریف موردی، همه کشورها به جز این چهار کشور باید موارد جدید آبله میمون را به عنوان بخشی از شیوع فعلی چند کشور گزارش کنند.

مورد احتمالی:

دارای یک پیوند اپیدمیولوژیک (قرار گرفتن در معرض چهره به چهره، از جمله کارکنان بهداشتی بدون محافظ چشم و تنفسی)؛ تماس فیزیکی مستقیم با ضایعات پوستی یا پوستی، از جمله تماس جنسی. یا تماس با مواد آلوده مانند لباس، ملافه یا ظروف تا یک مورد احتمالی یا تایید شده آبله میمون در ۲۱ روز قبل از شروع علائم
سابقه سفر به یک کشور بومی آبله میمون را در ۲۱ روز قبل از شروع علائم گزارش کرد.
در ۲۱ روز قبل از شروع علائم، شرکای جنسی متعدد یا ناشناس داشته است.
در غیاب واکسیناسیون آبله یا سایر تماس های شناخته شده با ارتوپاکس ویروس ها، یک نتیجه مثبت از آزمایش سرولوژیکی ارتوپاکس ویروس دارد.
به دلیل بیماری در بیمارستان بستری است.

ارزیابی خطر سازمان جهانی بهداشت

بیماری آبله میمون بومی معمولاً از نظر جغرافیایی به غرب و مرکز آفریقا محدود می شود. شناسایی موارد تایید شده و مشکوک آبله میمون بدون هیچ گونه سابقه سفر به یک منطقه بومی در کشورهای مختلف غیر معمول است، از این رو، نیاز فوری به افزایش آگاهی در مورد آبله میمون و انجام یافتن و جداسازی جامع موارد (با مراقبت های حمایتی) وجود دارد. ردیابی و مراقبت های حمایتی برای محدود کردن انتقال بیشتر.

مصونیت متقابل محافظتی در برابر واکسیناسیون آبله به افراد مسن محدود خواهد شد، زیرا جمعیت های زیر ۴۰ یا ۵۰ سال در سرتاسر جهان دیگر از حفاظت ارائه شده توسط برنامه های قبلی واکسیناسیون آبله بهره نمی برند. در میان جوانانی که در کشورهای غیر بومی زندگی می کنند، ایمنی کمی نسبت به آبله میمون وجود دارد، زیرا ویروس در آنجا وجود نداشته است.

از نظر تاریخی، واکسیناسیون علیه آبله محافظتی در برابر آبله میمون نشان داده است. در حالی که یک واکسن (MVA-BN) و یک درمان خاص (تکوویریمات) برای آبله میمون تایید شد، به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۲، این اقدامات متقابل هنوز به طور گسترده در دسترس نیستند.

تا به امروز هیچ مورد فوتی گزارش نشده است. با این حال، میزان انتقال محلی در این مرحله نامشخص است، زیرا نظارت محدود بوده است. احتمال شناسایی موارد بیشتر با زنجیره های ناشناخته انتقال، از جمله در سایر گروه های جمعیتی وجود دارد. از آنجایی که تعدادی از کشورها در چندین منطقه WHO موارد ابتلا به آبله میمون را گزارش می کنند، به احتمال زیاد سایر کشورها مواردی را شناسایی خواهند کرد.

وضعیت در حال تغییر است و WHO انتظار دارد با گسترش نظارت در کشورهای غیر بومی، موارد بیشتری از آبله میمون شناسایی شود. تاکنون هیچ مورد مرگ و میر مرتبط با این شیوع وجود نداشته است. اقدامات فوری بر اطلاع رسانی به افرادی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به آبله میمون هستند با اطلاعات دقیق، جلوگیری از گسترش بیشتر و محافظت از کارگران خط مقدم متمرکز است.

توصیه WHO

شناسایی موارد اضافی و گسترش بیشتر در کشورهایی که در حال حاضر موارد را گزارش می کنند و سایر کشورهای عضو محتمل است. هر بیمار مشکوک به آبله میمون باید بررسی شود و در صورت تایید، جداسازی شود تا زمانی که ضایعات آنها پوسته پوسته شود، اثر زخم ازبین رفته و لایه ای تازه از پوست در زیر آن تشکیل شود.

کشورها باید برای سیگنال‌های مربوط به بیمارانی که با راش غیر معمولی که در مراحل متوالی پیشرفت می‌کند – ماکول‌ها، پاپول‌ها، وزیکول‌ها، پوستول‌ها، زخم ها، در همان مرحله رشد در تمام نواحی آسیب‌دیده بدن – که ممکن است همراه باشد، هوشیار باشند. با تب، بزرگ شدن غدد لنفاوی، کمردرد و دردهای عضلانی. این افراد ممکن است به محیط‌های مختلف اجتماعی و مراقبت‌های بهداشتی از جمله مراقبت‌های اولیه، کلینیک‌های تب، خدمات سلامت جنسی، واحدهای بیماری‌های عفونی، زنان و زایمان، اورولوژی، بخش‌های اورژانس و کلینیک‌های پوست مراجعه کنند. افزایش آگاهی در میان جوامع بالقوه آسیب دیده، و همچنین ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و کارکنان آزمایشگاه، برای شناسایی و پیشگیری از موارد ثانویه بیشتر و مدیریت موثر شیوع فعلی ضروری است.

منبع:

who.int

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 مکان خالی از سکنه
مقالات علمی
۶ مکان خالی از سکنه

۶ مکان خالی از سکنه این مکان ها انرژی خاصی دارند. ۱. پترا، اردن منطقه اطراف پترا از سال ۷۰۰۰ قبل از میلاد مسکونی بوده است، اما قدمت این ویرانه‌های سنگ‌تراش شده به پادشاهی نبطی در قرن اول بازمی‌گردد. عشایر بادیه نشین از دیرباز این دره را با ارواح معروف …

مقالات علمی
امن ترین برنامه های پیام رسان ۲۰۲۲

امن ترین برنامه های پیام رسان ۲۰۲۲ در این مقاله به بررسی بهترین پیام رسان ها جهت حفظ حریم خصوصی تان می پردازیم. یکی از تکنیک های بسیار مهم در این زمینه رمزنگاری END-TO-END است که فقط فرستنده و گیرنده می توانند به دیتا دسترسی داشته باشند.   Signal از …

معرفی زبان برنامه نویسی C++
برنامه نویسی
معرفی زبان برنامه نویسی C++

این زبان از خانواده C  میباشد و بسیار قدرتمند است. یک زبان برنامه‌نویسی همه‌منظوره، همگردان، سطح میانی، شیءگرا و چندرگه است که از برنامه‌نویسی رویه‌ای، تجرید داده‌ها و برنامه‌نویسی شیءگرا پشتیبانی می‌کند.   تاریخچه زبان : استراس‌تروپ کار بر روی زبان «C دارای کلاس» را در سال ۱۹۷۹ آغاز کرد. …