ویژگی های جدید ۱۶ iOS

مقالات علمی

اپل به تازگی نسخه جدید سیستم عامل خود یعنی ios 16 را به همراه ویژگی‌ها و امکانات مختلف را در کنفرانس WWDC 2022 معرفی کرد. در ادامه به بررسی و معرفی ویژگی های جدید ios 16 می پردازیم.

صفحه های فقل قابل نتظیم (Customizable lock screens):

ios 16 ایفون آیفون اپل

با iOS 16، می‌توانید صفحه قفل خود را با ضربه زدن روی هر ناحیه‌ای برای تغییر فونت متن و رنگ‌ها شخصی سازی کنید.

در این قسمت می‌توان ویجت‌های مختلفی را فعال کرد، ویژگی که از اپل واچ الهام گرفته شده است. شما می توانید سه ویجت دلخواه از مجموعه ویجت‌های خود را به صفحه قفل خود اضافه کنید، هنگامی که صفحه موزیک درحال پخش است، به سمت پایین حرکت می کند تا با حرکت دادن انگشت شست خود دسترسی آسان تر داشته باشید.

 

شما فقط به یک صفحه قفل محدود نخواهید شد. درست مانند ایجاد یک واچ فیس در اپل واچ، می‌توانید بین صفحه‌های قفل مختلف اسکرول کنید و بر اساس نیاز خود به ویجت‌های مختلف دسترسی داشته باشید.

 

focus:

 

حالت فوکوس نیز به‌روزرسانی‌ شده، و برخی از این به‌روزرسانی‌ها به صفحه قفل مربوط می‌شوند، زیرا صفحه قفل فعال(نمایش داده شده) می‌تواند به‌طور خودکار بر اساس نمایه فوکوس تغییر کند و وضعیت لحظه‌ای را نمایش دهد.

 

برای مثال، نمایه فوکوس «meeting» می‌تواند تصویر زمینه قفل صفحه را تغییر دهد و ردیفی از ویجت‌ها را ارائه دهد که جزئیات آن رویداد را نشان می‌دهد.

همچنین می‌توانید از «focus filters» برای مسدود کردن برگه‌ها در Safari، حساب‌های ایمیل، رویدادها در تقویم و موارد دیگر استفاده کنید تا به شما در مدیریت گردش کار کمک کند.

 

Notifications:

اعلان‌ها نیز با «فعالیت‌های لحظه‌» بهبود می‌یابند، که اساساً اعلان‌های ویجت‌مانندی هستند که به شما امکان می‌دهند امتیاز یک بازی را بررسی کنید، پیشرفت تحویل غذا و موارد دیگر را دنبال کرده و از وضعیت آن اگاه شوید.

 

اعلان‌ها دست‌خوش تغییرات جدید شده‌ و دارای طراحی جدیدی هستند که هدفشان این است که به صورت بصری ظاهر شوند، و دارای انیمیشن‌های جدید هستند – از پایین صفحه قفل وارد می‌شوند تا در یک نگاه به راحتی دیده شده و در عین حال دور از راه نباشند.

و می‌توانید اعلان‌ها را در نمای فهرست گسترده، نمای پشته‌ای یا نمای پنهان مشاهده کنید.

 

Messages:

اپل چندین ویژگی جدید به Messages اضافه کرده است. امکان لغو پیام ارسال شده، به شما این امکان را می دهد که یک پیام را تا ۱۵ دقیقه پس از ارسال آن حذف کنید. در کنار قابلیت ویرایش پیام، امکان حذف پیام ارسال‌شده نیز وجود دارد و می‌توان پیام‌های ارسال شده را حذف کرد. حالا می‌توانید مکالمات را به‌عنوان خوانده نشده علامت بزنید تا بعدا دوباره به‌راحتی به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

 

قابلیت SharePlay  نیز به Messages اضافه شده است، بنابراین می توان همزمان با چت کردن با دوستان خود، با آن‌ها فیلم و موزیک در حال پخش را به اشتراک بگذارید و باهم آن را گوش داده و تماشا کنید.

 

همچنین می‌توانید پیام‌ها را تا ۳۰ روز پس از حذف آن‌ها بازیابی کنید، دعوت‌نامه‌ای برای همکاری در پروژه‌ای در پیام‌ها ارسال کنید، و هنگامی که شخصی در یک همکاری ویرایشی انجام می‌دهد، هشدار دریافت کنید.

 

Accessibility:

در ماه مه توسط اپل اشاره شد، چندین ویژگی دسترسی جدید به iOS 16 می آیند، مانند تشخیص درب، که به شما کمک می کند مکان درها را پیدا کنید، علائم اطراف آنها را بخوانید و دستورالعمل هایی برای باز کردن آنها دریافت کنید.

 

همچنین گزینه‌ای برای مشاهده زیرنویس‌های زنده در تماس FaceTime، کنترل اپل واچ خود از آیفون، قطع تماس‌های تلفنی با Siri و موارد دیگر وجود دارد.

 

متن زنده نیز شاهد بهبودهایی است – می‌توانید متن را از ویدیو کپی و جای‌گذاری کنید، در کنار آن می‌توانید متن را کپی و ترجمه کنید.

 

Wallet:

 

Wallet شاهد بهبود حریم خصوصی است و تأیید ID درون برنامه برای برنامه های شخص ثالث فعال شده است.

 

Tap to pay در آیفون نیز برای iOS 16 می آید و نیاز به پایانه های فروش را از بین می برد. به علاوه، می‌توانید رسیدها را مشاهده کنید و سفارش‌ها را مستقیماً از کیف پول پیگیری کنید.

 

همچنین Apple Pay Later وجود دارد که خریدها را به چهار پرداخت بدون بهره تقسیم می‌کند که در طول شش هفته تقسیم می‌شود، و Order Tracking که به شما امکان می‌دهد آخرین اطلاعات سفارشات Apple Pay خود را مشاهده کنید.

 

Maps:

Maps  در نهایت به شما امکان می‌دهند سفرهای اخیر را در برنامه ذخیره کنید و می‌توانید آنها را از یک دستگاه مک یا آی‌پد ارسال کنید.

 

همچنین می‌توانید چندین ایستگاه در یک مسیر اضافه کنید، و در حین سفر می‌توانید از سیری بخواهید مقصد دیگری را به صورت هندزفری اضافه کند، در صورتی که دستور دیگری ظاهر شود، در حالی که «به اطراف نگاه کنید»، برداشت اپل از Google Street View، در حال انجام است، برای برنامه های شخص ثالث باز می شود.

 

به‌علاوه، می‌توانید کرایه‌های حمل‌ونقل عمومی را ببینید، و – بدون خروج از Maps – می‌توانید کارت‌های حمل‌ونقل عمومی را به Wallet اضافه کنید، کارت خود را دوباره پر کنید و موجودی کم را ببینید.

 

Sports:

 

iOS 16 شاهد توجه زیادی در ورزش است، با اپل نیوز بخش جدیدی از My Sports را دریافت کرده است تا به شما امکان می دهد برنامه ها، جدول رده بندی و امتیازات تیم های مورد علاقه خود را مشاهده کنید.

 

به‌روزرسانی‌های زنده رویدادهای ورزشی را نیز می‌توان به صفحه قفل اضافه کرد، بنابراین اگر نمی‌توانید آن را تنظیم کنید، همچنان از امتیازات به‌روز خواهید ماند.

Family Sharing:

ویژگی اشتراک‌گذاری خانوادگی اپل شما و خانواده‌تان را قادر می‌سازد تا یک حساب کاربری را به اشتراک بگذارید، به‌عنوان مثال، عکس‌ها و ویدیوها را مشاهده کنید، و به این ترتیب والدین می‌توانند خریدهای خردسالان را تأیید کنند.

 

در iOS 16، تنظیم محدودیت‌های متناسب با سن برای والدین آسان‌تر می‌شود و والدین یا سرپرستان می‌توانند به درخواست‌های Screen Time در پیام‌ها پاسخ دهند.

 

یک ویژگی شروع سریع برای iPad به شما امکان می دهد تنظیماتی را که در iPhone خود پیکربندی کرده اید با نزدیک کردن تلفن خود به رایانه لوحی با iPad همگام سازی کنید و همچنین یک ویژگی چک لیست خانواده وجود دارد که اطمینان شما را آسان تر می کند محتوای موجود در آیفون ایمن و ایمن برای کودکان است.

 

امکان اشتراک‌گذاری عکس‌ها و ویدیوها از طریق iCloud به طور گسترده درخواست شده است، و iCloud Shared Photo Library به شش نفر اجازه می‌دهد تا یک کتابخانه را به اشتراک بگذارند. کاربران می‌توانند با استفاده از کلید جدید در برنامه دوربین، عکس‌ها را به کتابخانه مشترک ارسال کنند و پیشنهادات هوشمندانه‌ای برای اشتراک‌گذاری عکس‌هایی که شامل سایر کاربران یک کتابخانه مشترک می‌شود، دریافت خواهند کرد.

 

Safety Check:

ابزار جدیدی به نام Safety Check برای کمک به افرادی که در معرض خطر خشونت یا آزار و اذیت شرکا هستند، معرفی شده است.

 

کاربران می‌توانند به سرعت همه دسترسی‌ها به پیام‌ها و سایر حساب‌هایی را که به یک شریک اعطا کرده‌اند لغو کنند، و ویژگی بازنشانی اضطراری به کاربران کمک می‌کند تا به راحتی از سیستم iCloud در همه دستگاه‌های دیگر خود خارج شوند، مجوزهای حریم خصوصی را بازنشانی کنند و پیام‌رسانی را فقط به دستگاه محدود کنند. در دست آنها کاربران همچنین می توانند اشتراک گذاری موقعیت مکانی خود را با این ابزار متوقف کنند.

 

همچنین به شما این امکان را می‌دهد که به طور کلی بررسی و مدیریت کنید که به چه افراد و برنامه‌هایی دسترسی به اطلاعات خود داده‌اید.

ظاهر جدید   Home App

Home App is redesigned

در ارتباط با استاندارد جدید خانه هوشمند Matter، برنامه Home در حال طراحی مجدد است تا مدیریت وسایل و اتاق‌های هوشمند شما را آسان‌تر کند.

 

می‌توانید همه اتاق‌هایتان را در یک نمای واحد، در کنار دسته‌هایی برای نور، آب و هوا، امنیت و موارد دیگر ببینید. می‌توانید برای مشاهده اطلاعات دقیق‌تر وضعیت، روی یک دسته ضربه بزنید و حداکثر چهار دوربین امنیتی را به طور همزمان مشاهده کنید.

 

همچنین می توانید ویجت های خانه هوشمند را به صفحه قفل اضافه کنید و به شما امکان می دهد وضعیت خانه خود را در یک نگاه مشاهده کنید و به سرعت به کنترل های خانه هوشمند دسترسی پیدا کنید.

 

Fitness:

برنامه تناسب اندام اپل در دسترس همه کاربران آیفون است، حتی اگر اپل واچ نداشته باشند تا به آنها کمک کند تا تناسب اندام خود را پیگیری کنند. این برنامه از حسگرهای حرکتی آیفون شما به همراه ردیابی گام و مسافت و تمرینات برنامه های شخص ثالث استفاده می کند تا به شما کمک کند تا به هدف Move روزانه خود برسید و کالری سوزی خود را تخمین بزنید.

منبع:
https://www.techradar.com/news/ios-16

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 مکان خالی از سکنه
مقالات علمی
۶ مکان خالی از سکنه

۶ مکان خالی از سکنه این مکان ها انرژی خاصی دارند. ۱. پترا، اردن منطقه اطراف پترا از سال ۷۰۰۰ قبل از میلاد مسکونی بوده است، اما قدمت این ویرانه‌های سنگ‌تراش شده به پادشاهی نبطی در قرن اول بازمی‌گردد. عشایر بادیه نشین از دیرباز این دره را با ارواح معروف …

مقالات علمی
امن ترین برنامه های پیام رسان ۲۰۲۲

امن ترین برنامه های پیام رسان ۲۰۲۲ در این مقاله به بررسی بهترین پیام رسان ها جهت حفظ حریم خصوصی تان می پردازیم. یکی از تکنیک های بسیار مهم در این زمینه رمزنگاری END-TO-END است که فقط فرستنده و گیرنده می توانند به دیتا دسترسی داشته باشند.   Signal از …

معرفی زبان برنامه نویسی C++
برنامه نویسی
معرفی زبان برنامه نویسی C++

این زبان از خانواده C  میباشد و بسیار قدرتمند است. یک زبان برنامه‌نویسی همه‌منظوره، همگردان، سطح میانی، شیءگرا و چندرگه است که از برنامه‌نویسی رویه‌ای، تجرید داده‌ها و برنامه‌نویسی شیءگرا پشتیبانی می‌کند.   تاریخچه زبان : استراس‌تروپ کار بر روی زبان «C دارای کلاس» را در سال ۱۹۷۹ آغاز کرد. …