کهکشان راه شیری

مقالات علمی

کهکشان راه شیری (Milky Way) مجموعه ی عظیمی از ستاره ها، غبار و گاز است. این کهکشان مارپیچی نامیده می شود زیرا اگر بتوانید آن را از بالا یا پایین مشاهده کنید، مانند یک چرخ در حال چرخش به نظر می رسد. خورشید بر روی یکی از بازوهای مارپیچی و در فاصله ۲۵۰۰۰ سال نوری از مرکز کهکشان قرار دارد. حتی اگر بتوانید با سرعت نور (۳۰۰۰۰۰ کیلومتر یا ۱۸۶۰۰۰ مایل در ثانیه) سفر کنید، حدود ۲۵۰۰۰ سال طول می کشد تا به وسط کهکشان راه شیری برسید.

کهکشان راه شیری نام  “milky” را از کلمه یونانی galaxias گرفته است که برای توصیف ظاهر آن به عنوان یک نوار درخشان کم نور استفاده می شود که در سراسر آسمان شب کمان می کند و باعث می شود ستارگان منفرد با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نباشند. در سایر نقاط جهان، کهکشان ما با نام های دیگری شناخته می شود. در چین به آن «رود نقره» و در صحرای کالاهاری در جنوب آفریقا، «استخوان شب» می‌گویند.

اگر می‌توانستید کهکشان ما را از کنار ببینید، مانند یک صفحه بزرگ و نازک با یک برآمدگی جزئی در مرکز به نظر می‌رسید. این شکل تخت ناشی از چرخش کهکشان به اطراف است. اگر نیروی گرانش نبود، همه چیز در کهکشان در حال چرخش ما به فضا پرواز می کرد.

بدون تلسکوپ، می توانیم حدود ۶۰۰۰ ستاره را از زمین ببینیم. ممکن است تعداد زیادی به نظر برسد، اما در واقع تنها بخش کوچکی از یک کل است. اگر کل کهکشان را به عنوان یک پیتزای غول پیکر تصور می کنید، تمام ستارگانی که از زمین می توانید ببینید در حدود یک پپرونی روی آن پیتزا قرار می گیرند. در واقع، به ازای هر ستاره ای که می توانید ببینید، بیش از ۲۰ میلیون ستاره وجود دارد که نمی توانید ببینید. بیشتر ستارگان خیلی کم نور، خیلی دور هستند یا توسط ابرهایی از غبار کیهانی مسدود شده اند. راه شیری تنها یک کهکشان با اندازه متوسط ​​است که حدود ۲۰۰ میلیارد ستاره دارد. بزرگترین کهکشانی که می شناسیم IC 1101 نام دارد و بیش از ۱۰۰ تریلیون ستاره دارد.

 

Milky Way کهکشان راه شیری

 

کهکشان راه شیری مانند دیسکی است که قطر آن حدود ۱۲۰۰۰۰ سال نوری است و برآمدگی مرکزی آن قطری در حدود ۱۲۰۰۰ سال نوری دارد. دیسک کاملاً مسطح نیست، اما به دلیل وجود ابرهای ماژلانی بزرگ و کوچک دو کهکشان در همسایه ما، تاب خورده است.

کهکشان ما از حدود ۹۰ درصد «ماده تاریک»، ماده ای که قابل مشاهده نیست و حدود ۱۰ درصد از «ماده درخشان» یا ماده ای که با چشمانمان می توانیم ببینیم، تشکیل شده است. این مقدار زیاد ماده تاریک باعث ایجاد هاله ای نامرئی می شود که با شبیه سازی نحوه چرخش راه شیری نشان داده شده است. اگر ماده تاریک وجود نداشت، ستارگان کهکشان راه شیری بسیار کندتر از آنچه که مشاهده شده بود، می چرخیدند.

حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از ماده مرئی راه شیری از گرد و غبار و گاز تشکیل شده است و بقیه آن ستاره ها هستند. در یک شب صاف، حلقه غبارآلود کهکشان راه شیری در آسمان شب دیده می شود. برای اینکه کهکشان راه شیری به اندازه و شکل کنونی خود برسد کهکشان های دیگر را در طول تاریخ خود بلعیده است. کهکشان ما در حال حاضر با افزودن ستارگان کهکشان کوچکتر به مارپیچ خود در حال بلعیدن کهکشان کوتوله بزرگ Canis Major است.

مانند اکثر کهکشان های بزرگتر، کهکشان راه شیری دارای یک سیاهچاله بسیار پرجرم در مرکز خود به نام Sagittarius A است. قطر تخمینی این سیاهچاله ۱۴ میلیون مایل است.دیسک  بیرونی حدود ۱۴.۶ میلیون برابر جرم خورشید است!

دانشمندان تخمین می زنند که عمر کیهان حدود ۱۳.۷ میلیارد سال و کهکشان راه شیری حدود ۱۳.۶ میلیارد سال است. اگرچه بخش‌های اصلی کهکشان در روزهای اولیه کیهان شکل گرفتند، قرص و برآمدگی تا حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیارد سال پیش به طور کامل شکل نگرفتند. قدیمی ترین ستاره در کهکشان راه شیری HD 140283 است. همچنین به عنوان ستاره Methuselah شناخته می شود و تخمین زده می شود که حداقل ۱۳.۶ میلیارد سال سن داشته باشد.

همه چیز در فضا، از جمله کهکشان راه شیری، در حال حرکت است. زمین به دور خورشید حرکت می کند، خورشید در راه شیری و راه شیری در فضا می چرخد. تابش Cosmic Microwave پس زمینه ای، تابش به جا مانده از بیگ بنگ، به عنوان نقطه مرجع برای اندازه‌گیری سرعت حرکت اشیاء در فضا استفاده می‌شود. حرکت Local Group که کهکشان راه شیری بخشی از آن است، با سرعتی در حدود ۶۰۰ کیلومتر بر ثانیه (۳۷۳ مایل) در ساعت تخمین زده می شود که حدود ۳.۷۵ میلیارد سال دیگر با کهکشان آندرومدا که در همسایگی ماست برخورد خواهد کرد.

هر ستاره ای که با چشم غیرمسلح می بینیم در کهکشان راه شیری است. تنها جسمی که می توانید در خارج از راه شیری با چشم غیر مسلح خود در آسمان ببینید کهکشان آندرومدا است.

 

A beautiful low angle shot of a forest under a blue starry night sky

 

ارسطو در ابتدا پیشنهاد کرد که نوار درخشان بخشی از جو فوقانی سیاره ما است. اخترشناس Avempace معتقد بود که آن نوار درخشان از ستاره های زیادی تشکیل شده است. دیگران نیز همین ایده را داشتند و اظهار داشتند که این ستارگان آنقدر محکم بسته بندی شده اند که مانند یک تکه ابری پیوسته به نظر می رسند.در سال ۱۶۱۰، گالیلئو گالیله از طریق رصد تلسکوپ ثابت کرد که راه شیری واقعاً از ستارگان زیادی تشکیل شده است. در سال ۱۷۵۰، توماس رایت پیشنهاد کرد که برخی از اجرام سحابی مانند در واقع اجرام جداگانه ای هستند که شبیه کهکشان راه شیری هستند. امانوئل کانت از این ایده حمایت کرد و آن سحابی ها را «جهان های جزیره ای» نامید.

چارلز مسیه فهرستی از این سحابی های درخشان را تهیه کرد. یکی از این اجرام، مسیه ۳۱ (کهکشان آندرومدا) در سال ۱۹۱۷ دارای یک ابرنواختر یا سوپر نوا (super nova) بود. هبر کورتیس، ستاره شناس آمریکایی، توانست این رویداد را مشاهده کند. او همچنین متوجه ابرنواختر های دیگری شد که شبیه نواهای کهکشان راه شیری نیستند. او فکر می کرد که آنها احتمالاً اجرام مستقلی هستند که از مفهوم کانت در مورد “جهان های جزیره” حمایت می کنند.

ستاره شناس دیگر، هارلو شپلی، دیدگاه متفاوتی داشت. او معتقد بود که اجرام سحابی مانند در محدوده کهکشان راه شیری ما قرار دارند.

چگونگی شکل گیری کهکشان راه شیری هنوز مورد بحث است. نظریه بیگ بنگ نشان می دهد که پس از انفجار، جهان از تشعشع و ذرات زیر اتمی تشکیل شده است.در اینجا دو دیدگاه شکل می گیرد:

  • قطعات کوچک به آرامی با هم متحد شدند و به تدریج ستاره ها، خوشه های ستاره ای و در نهایت کهکشان ها را تشکیل دادند.
  • جهان ابتدا به صورت توده های عظیمی از ماده که بعداً به کهکشان ها تقسیم شد، بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 مکان خالی از سکنه
مقالات علمی
۶ مکان خالی از سکنه

۶ مکان خالی از سکنه این مکان ها انرژی خاصی دارند. ۱. پترا، اردن منطقه اطراف پترا از سال ۷۰۰۰ قبل از میلاد مسکونی بوده است، اما قدمت این ویرانه‌های سنگ‌تراش شده به پادشاهی نبطی در قرن اول بازمی‌گردد. عشایر بادیه نشین از دیرباز این دره را با ارواح معروف …

مقالات علمی
امن ترین برنامه های پیام رسان ۲۰۲۲

امن ترین برنامه های پیام رسان ۲۰۲۲ در این مقاله به بررسی بهترین پیام رسان ها جهت حفظ حریم خصوصی تان می پردازیم. یکی از تکنیک های بسیار مهم در این زمینه رمزنگاری END-TO-END است که فقط فرستنده و گیرنده می توانند به دیتا دسترسی داشته باشند.   Signal از …

معرفی زبان برنامه نویسی C++
برنامه نویسی
معرفی زبان برنامه نویسی C++

این زبان از خانواده C  میباشد و بسیار قدرتمند است. یک زبان برنامه‌نویسی همه‌منظوره، همگردان، سطح میانی، شیءگرا و چندرگه است که از برنامه‌نویسی رویه‌ای، تجرید داده‌ها و برنامه‌نویسی شیءگرا پشتیبانی می‌کند.   تاریخچه زبان : استراس‌تروپ کار بر روی زبان «C دارای کلاس» را در سال ۱۹۷۹ آغاز کرد. …