فیبر نوری ابزاری برای شنود

فیبر نوری ابزاری برای شنود
مقالات علمی

فیبر نوری ابزاری برای شنود:

محققان چینی توانسته‌اند با کابل فیبر نوری، صدای افراد را از فاصله صدها متری شنود کنند.

 

  • دانشمندان سیستمی ساخته اند که صدا را از کابل های فیبر نوری دریافت می کند.
  • کابل های فیبر نوری از پالس های نور برای انتقال داده ها استفاده می کنند و برای پهنای باند استفاده می شوند.
  • اما به تغییرات فشار محیطی ناشی از صدا حساس هستند.
  • این نقص امنیتی ممکن است به جاسوسان اجازه دهد مکالمات محرمانه را استراق سمع کنند.

 

 

  • یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که می‌توان از کابل‌های فیبر نوری برای استراق سمع افراد در فاصله بیش از نیم مایلی با تشخیص تغییرات نوری که هنگام صحبت کردن رخ می‌دهد، استفاده کرد.

 

محققان چینی سیستمی ساخته اند که صدا را از یک سر کابل فیبر نوری دریافت می کند و در انتهای دیگر صدا را منتقل می کند.کابل ها در برابر فشار های محیطی که ممکن است توسط امواج اکوستیک به وجود بیاید حساس هستند و این موضوع نوعی ریسک امنیتی ایجاد میکند .

 

کابل های فیبر نوری مدرن که از پالس های نور برای انتقال داده ها استفاده می کنند، پهنای باند کامل فیبر را ارائه می دهند.

 

مطالعه جدید توسط محققان دانشگاه Tsinghua، پکن انجام شد و نتایج آن را در arXiv منتشر کرده اند.آنها در مقاله خود می گویند که شبکه های فیبر نوری به طور گسترده در سراسر جهان مستقر هستند، که نه تنها انتقال داده ها را تسهیل می کند، بلکه فرصتی برای به دست آوردن اطلاعات اضافی نیز فراهم می کند.

 

این کاربردهای شبکه‌های فیبر نوری، از جمله تشخیص زلزله، پایش جریان ترافیک شهری، اکتشاف ساختار زمین‌شناسی زیرزمینی، تأثیرات مثبتی بر تولید و زندگی مردم دارد.با این حال، برخی از مشکلات امنیتی بالقوه را نیز به همراه دارد که باید با دقت در نظر گرفته شوند.

 

فیبر نوری ابزاری برای شنود

فیبر نوری و خطر امنیتی

 

فیبر به محل مشتری FTTP  ، از انواع شبکه های پهن باند است که از فیبر های نوری استفاده میکند.

این کابل ها به صورت مستقیم به محل مشتری میرسد (دفترکار یا خانه)

و بدین ترتیب این کابل ها میتوانند بدون هیچ تجهیزات اضافه ای سیگنال های صوتی را دریافت کند ، امکان شنود سیگنال ها و بازیابی آن ها در آن سر کابل وجود دارد.

 

محقق های چینی در این راستا برای انجام این مطالعه سیستمی ساختند که  تغییر کردن نور در اثر صحبت کردن افراد در نزدیک فیبر نوری را شناسایی میکند . در این ازمایش ها با شیوه های بهینه سازی صدا میتوان آن را قابل فهم کرد زیرا صدایی که به کابل میرسد واضح نبود.

 

دانشمندان مدعی اند که با موادی مانند فلز و شیشه میتوان روی فیبر را پوشاند تا جلوی استراق سمع گرفته شود زیرا اینگونه کابل ها کمتر تغییرات توری ناشی از اصوات را دریافت میکند.

 

منابع :

دیجیاتو

Science and technology

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 مکان خالی از سکنه
مقالات علمی
۶ مکان خالی از سکنه

۶ مکان خالی از سکنه این مکان ها انرژی خاصی دارند. ۱. پترا، اردن منطقه اطراف پترا از سال ۷۰۰۰ قبل از میلاد مسکونی بوده است، اما قدمت این ویرانه‌های سنگ‌تراش شده به پادشاهی نبطی در قرن اول بازمی‌گردد. عشایر بادیه نشین از دیرباز این دره را با ارواح معروف …

مقالات علمی
امن ترین برنامه های پیام رسان ۲۰۲۲

امن ترین برنامه های پیام رسان ۲۰۲۲ در این مقاله به بررسی بهترین پیام رسان ها جهت حفظ حریم خصوصی تان می پردازیم. یکی از تکنیک های بسیار مهم در این زمینه رمزنگاری END-TO-END است که فقط فرستنده و گیرنده می توانند به دیتا دسترسی داشته باشند.   Signal از …

معرفی زبان برنامه نویسی C++
برنامه نویسی
معرفی زبان برنامه نویسی C++

این زبان از خانواده C  میباشد و بسیار قدرتمند است. یک زبان برنامه‌نویسی همه‌منظوره، همگردان، سطح میانی، شیءگرا و چندرگه است که از برنامه‌نویسی رویه‌ای، تجرید داده‌ها و برنامه‌نویسی شیءگرا پشتیبانی می‌کند.   تاریخچه زبان : استراس‌تروپ کار بر روی زبان «C دارای کلاس» را در سال ۱۹۷۹ آغاز کرد. …