جاده ابریشم و دارک وب

silk road and dark web
مقالات علمی
2

جاده ابریشم و دارک وب؛ یکی از مشهورترین داستان های جنایی قرن بیست و یکم: در اول اکتبر ۲۰۱۳، در داخل بخش علمی-تخیلی کتابخانه گلن پارک در سانفرانسیسکو، یکی از افراد تحت تعقیب اینترنت بی سر و صدا روی لپ تاپ خود تایپ می کرد. گفته می شود که او چندین هویت را در دزدیده و در کمتر از سه سال نزدیک به نیم میلیارد دلار درآمد داشته است. او به همان اندازه که خونسرد بود، متظاهر هم بود و از آزادی دفاع می کرد در حالی که دستور قتل کسانی که او را دور میزنند را می داد.

به گفته دادستان، هیچ یک از افرادی که در روز دستگیری در کتابخانه بودند، و حتی نزدیک‌ترین افراد به راس اولبریکت (Ross Ulbricht)، مشکوک نبودند که این جوان ۲۹ ساله زنگ پریده، هکری بدنام معروف به Dread Pirate Roberts باشد. ظاهراً او بنیانگذار جاده ابریشم Silk Road بود، یک بازار آنلاین کالاهای غیرقانونی که eBay of vice نامیده می شد. اولبریکت که اهل تگزاس بود، دارای مدرک کارشناسی ارشد در علم و مهندسی مواد است.کتابخانه نزدیک جایی بود که او از زمانی که یک سال قبل به شهر نقل مکان کرده بود، زندگی می کرد. او دوست داشت برای سکوت و وای فای رایگان به اینجا بیاید.

ظهور و سقوط راس اولبریکت، بنیانگذار سیلک رود، یکی از مشهورترین داستان های جنایی در دهه گذشته است که میلیون ها نفر از مردم قانونمند را با جنایتکار پشت Silk Road و دارک وب آشنا کرد. قبل از دستگیری، وب سایت اولبریکت بیش از ۱.۲ میلیارد دلار فروش مواد مخدر و سایر محصولات غیرقانونی داشت که از ارزهای دیجیتال برای انجام مبادلات استفاده می کرد.هیئت منصفه در فوریه ۲۰۱۵ اولبریکت را در تمامی اتهامات مجرم شناخته و او را به دو حبس ابد به اضافه ۴۰ سال بدون امکان آزادی مشروط محکوم کرد. او دوران محکومیت خود را در یک زندان فدرال در آریزونا می گذراند. این اتهامات شامل پولشویی، توطئه برای ارتکاب هک رایانه و توطئه برای حمل و نقل مواد مخدر بود.اولبریکت در زمان محکومیت تنها ۳۱ سال داشت. پتانسیل سود بدست آمده از جاده ابریشم و دارک وب آنقدر جذاب بود که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

راس اولبریکت

جاده ابریشم چگونه آغاز شد؟

جاده ابریشم یا Silk Road که به خاطر مسیر تجاری آسیای باستانی که بازرگانان را از شرق به غرب مرتبط می‌کرد، نامگذاری شده بود، یک فروشگاه غیرقانونی سرگیجه‌آور بود، با دسته‌بندی‌های منظمی از مواد مخدر و سلاح‌ها، همراه با عکس‌ها و توضیحات. شناسنامه های جعلی، گذرنامه های جعلی، گواهینامه های رانندگی، کارت های تامین اجتماعی نیز در این سایت به فروش می رسید. ابزارهای هک، از جمله آموزش سرقت از دستگاه های خودپرداز و برنامه های نرم افزاری برای کنترل رایانه شخصی نیز در این سایت در دسترس بودند. هکرهایی برای استخدام نیز وجود داشتند – حتی هیتمن برای استخدام.

در فوریه ۲۰۱۱، پس از تلاش‌های ناموفق برای ورود به دنیای تجارت و شرکت بازی‌های ویدیویی، اولبریکت راه ابریشم را تأسیس کرد. این سایت در دارک وب، محتوایی در اینترنت که فقط با استفاده از نرم‌افزار، تنظیمات یا مجوزهای خاص قابل دسترسی است,وجود داشت. جاده ابریشم از بیت کوین استفاده کرد، ارز دیجیتالی که در سال ۲۰۰۹ معرفی شد.چیزی که آن را برای جاده ابریشم عالی کرد، عدم نظارت دولتی و توانایی تکمیل تراکنش‌ها بدون دخالت بانک‌ها بود. در ژانویه ۲۰۱۱، اطلاعیه‌ای برای راه‌اندازی جاده ابریشم به صورت آنلاین ظاهر شد که نحوه استفاده از مرورگر Tor برای اتصال به آن را توضیح می‌داد. در این اطلاعیه آمده بود: «تمام اقدامات احتیاطی برای اطمینان از ناشناس بودن و امنیت شما انجام می شود. در همان ماه، کاربری به نام Altoid این خبر را در انجمن های آنلاین منتشر کرد و راه ابریشم را با “یک Amazon.com ناشناس” مقایسه کرد.

Silk Road فقط مکانی برای خرید مواد مخدر نبود. این یک مغازه خوب طراحی و سازماندهی شده بود که قوانینی هم داشت. پورنوگرافی کودکان مجاز نبود و اشیاء دزدیده نیز مجاز نبودند.مواد مخدر به بخش‌های مجزا تقسیم می‌شوند: حشیش، dissociatives، اکستازی، روان‌گردان، مواد افیونی، محرک‌ها.

مانند eBay، جاده ابریشم رتبه بندی فروشنده را برای کنترل کیفیت اجرا کرد. برای اطمینان بیشتر، دلالان سخت کوش نمونه هایی از محصولات خود را به بازبینان احتمالی ارائه کردند، که سپس می توانستند که سپس می توانستند محصولات خود را از طریق پست، اغلب با آدرس‌هایئجعلی به دست خریدار برسانند.مواد مخدر در داخل جعبه‌های دی‌وی‌دی، بالم های لب و دیگر طعمه‌ها قرار داده می شدند.

این فقط تجربه خرید کارآمدی نبود که مشتریان دوست داشتند، بلکه رهبر بی باک آنها نیز بود. بنیانگذار سایت که هنوز نامش فاش نشده بود، حضور فعالی داشت و با دقت به نگرانی های مشتریانش می پرداخت و آنها را در اطراف دنیای جدید که در حال ایجاد بودند گرد هم می آورد. او در یکی از پست‌های خود نوشت: «اینجا در جاده ابریشم قهرمانانی در میان ما هستند. آنها هر روز جان، ثروت و آزادی گرانبهای خود را برای ما به خطر می اندازند.

در بعضی مواقع، بنیانگذار به نظر می رسید که در حال سخنرانی است. او می‌نوشت: «جاده ابریشم درباره چیزی بسیار بزرگ‌تر از خرید مواد مخدر و دریافت آن است. این در مورد بازپس گیری آزادی و حیثیت ما و مطالبه عدالت است.» به نظر می رسید که او استعداد یک سیاستمدار برای ایجاد یک حسی خوش از صمیمیت کاذب دارد.

دادگاه بعداً تمام کارهایی را که اولبریکت انجام داده بود را آشکار کرد. برای مثال، مجله وَنیتی فِر(Vanity Fair) گزارش داد که او فروش تقریباً هر دارویی را که می‌توان تصور کرد، حتی به خردسالان، تأیید کرده.که اجازه فروش سیانور و اسلحه را داده بود. این که او انگیزه‌ها و تبلیغاتی ایجاد کرده بود تا افراد بیشتری را قادر سازد مواد مخدر بیشتری در جاده ابریشم بفروشند، و او معتقد بود که هرگز و هرگز دستگیر نخواهد شد.شش نفر به دلیل مواد مخدر خریداری شده در سایت جان خود را از دست دادند، از جمله یک مرد جوان در استرالیا که از پنجره به بیرون پرید.

طبق مطالعه اخیر مجله Addiction ، نزدیک به ۲۰ درصد از مصرف کنندگان مواد مخدر در ایالات متحده از مواد مخدر خریداری شده در جاده ابریشم استفاده می کردند. با تسهیل بیش از یک میلیون تراکنش، این سایت در طول دو و نیم سال فعالیت خود معادل بیش از ۱.۲ میلیارد دلار درآمد ایجاد کرد. طبق ادعای فدرال، با حدود ۴۲۰ میلیون دلار کمیسیون، راس اولبریکت به یکی از موفق ترین کارآفرینان عصر دات کام تبدیل شد.

سرین ترنر، دستیار دادستان ایالات متحده ادعا می کند که اولبریکت ۷۳۰ هزار دلار از درآمد خود را صرف استخدام قاتل برای کشتن شش نفر از دشمنان خود کرده است. همانطور که ترنر می‌گوید: «در حالی که خود را قهرمان «آزادی» در وب‌سایت Silk Road و مخالف استفاده از هر نوع «زور» علیه دیگران نشان می‌داد، در واقع یک جنایتکار کاملاً بی‌رحم بود. جنایتکاری بی وجدان که در میان رفع اشکال‌های سرور و پاسخگویی به تیکت های پشتیبانی مشتری، به راحتی  دستور قتل را صادر کرد. اولبریکت که متهم به قاچاق مواد مخدر، پولشویی، هک رایانه و تلاش برای قتل است، با حبس ابد روبرو شد. هنگامی که قاضی نیویورک وثیقه را رد کرد، خانواده او که یک میلیون دلار وثیقه از طرفداران بسیار زیاد اولبریکت جمع آوری کرده بودند، تعجب کردند. باور اینکه Dread Pirate Roberts می تواند او باشد غیرممکن بود. مادرش، لین، به روزنامه نگاران می‌گوید: «در تمام زندگی‌اش، با همه این افرادی که او را می‌شناسند، چیزی که نشان دهد او قادر به این انجام چنین کاری است،هرگز نمایان نبود.»

 

جاده ابریشم و دارک وب

 

دستگیری سازنده Silk Road

پلیس اولبریخت را در ۱ اکتبر ۲۰۱۳ در بخش علمی تخیلی کتابخانه عمومی سانفرانسیسکو دستگیر کرد. مامورانی که اورا دستگیر کردند گفتند که مرد جوان به در حال کار در بر روی سایت بود که او را دستگیر کردند. مقامات سایت را با تصویری جایگزین کردند که مردم را از توقیف آن مطلع می کرد.

در تابستان ۲۰۱۲، پس از انتشار اخباری مبنی بر اولین دستگیری عمومی یکی از کاربران جاده ابریشم – پل لزلی هاوارد ۳۲ ساله، متهم به قاچاق کوکائین و اکستازی از طریق این سایت – به نظر می رسد DPR متوجه شد که جاده ابریشم اکنون توسط FBI شناسایی شده و او به کسی نیاز دارد که به اجرای عملیات به جای کمک کند. تا پایان سال ۲۰۱۲، گرین در لیست حقوق و دستمزد قرار داشت. به گفته دادستان ها، زمانی که DPR در ماه دسامبر پیامی از فروشنده جدیدی دریافت کرد که به دنبال تخلیه مقادیر زیادی کوکائین بود، او گرین را برای انجام این معامله برگزید. DPR برای فروشنده نوشت: “ما برای شما خریدار داریم.” “یکی از کارکنان من در حال ارسال جزئیات است.”

یکی از معدود افرادی که Dread Pirate Roberts یا DPR به او اعتماد داشت، کورتیس کلارک گرین بود که با همسرش در خانه ای راحت در اسپانیا فورک، یوتا زندگی می کرد. گرین ادعا کرد که یک امدادگر سابق است و در ژوئن ۲۰۱۱ به عنوان حکیم دارویی سایت شروع به ارسال پست در انجمن های جاده ابریشم کرد. با استفاده از نام ‌های Chronicpain و Flush، او اغلب به لذت خود از خوددرمانی با مواد افیونی و رنج کشیدن از یک «حادثه» نامعلوم که برنامه‌های او برای تکمیل مدرک پرستاری را به حاشیه برد، اشاره می‌کرد. گرین توصیه هایی را در مورد چگونگی به دست آوردن حداکثر اوج با حداقل خطر مصرف بیش از حد و بهترین مکان های بدن برای تزریق مواد,صحبت می کرد.هنگامی که او فنتانیل دارویی را در جاده ابریشم عرضه کرد، قول داد “شخصاً هر دسته را آزمایش کند تا مطمئن شود که برابر است.”

در ۱۷ ژانویه ۲۰۱۳، پستچی بسته ای را که حاوی ۱.۰۹۲ گرم کوکائین بود را نحویل گرین داد. اما او هرگز نتوانست که آن را به خریدارش بدهد. کارمند پست در واقع یک مامور مخفی بود و گرین بلافاصله دستگیر شد. اگرچه معلوم نیست DPR چقدر در مورد این دستگیری می دانست، او به اندازه کافی به فروشنده اعتماد کرد تا در مورد دستگیری به او اعتماد کند. او همچنین مدعی شد که گرین ۳۵۰ هزار دلار بیت کوین از فروشندگان Silk Road دزدیده است که اکنون DPR باید آنها را پس دهد.

اف‌بی‌آی با ردیابی برخی از درخواست‌های اولیه او برای کمک به او در ساخت سایت، اولبریکت را ردیابی کرد. یک بازپرس خدمات درآمد داخلی ( Internal Revenue Service) ابتدا این ارتباط را برقرار کرد. محقق این ارتباط را با ربط دادن نام کاربری “altoid”  که اولبریکت در روزهای اولیه راه ابریشم برای تبلیغ وب سایت استفاده می کرد، و یک پست انجمن که در آن اولبریکت با استفاده از همین نام مستعار درخواست کمک برای برنامه نویسی کرده و ایمیلی ارائه کرد، این ارتباط را پیدا کرد. آدرسی که حاوی نام کامل او بود.

با توجه به این جزئیات کوچک، ماموران کل پرونده را ساختند. در کتابخانه، دو مامور برای پرت کردن حواس اولبریکت، دعوایی را به راه انداختند تا اینکه نفر سومی لپ‌تاپ او را گرفت، فلش درایوی را وارد کرد و تمام فایل‌های کامپیوتر او را کپی کرد. به گفته دادستان ها، دفتر وقایع روزانه ای که توسط FBI در رایانه اولبریکت یافت شد، اظهار داشت که او می خواست “وب سایتی ایجاد کند که مردم بتوانند هر چیزی را به صورت ناشناس خریداری کنند، بدون هیچ ردپایی که بتواند به آنها منتهی شود.” در ابتدا، او فکر کرد که آن را کارگزاران زیرزمینی (Underground Brokers) بنامد، اما سپس نام بهتری را مطرح کرد، چیزی که جاودان تر به نظر می رسید. او نوشت: «جاده ابریشم قرار است به یک پدیده تبدیل شود و حداقل یک نفر در مورد آن با من صحبت می کند, بدون اینکه بداند من خالق آن بودم.»

پلیس فدرال به سرعت شروع به نظارت بی سر و صدا بر فعالیت های سایت کرد. در ژانویه ۲۰۱۲، جیکوب تئودور جورج چهارم، ۳۲ ساله، فروشنده ای در سایت جاده ابریشم که در مریلند مستقر بود، توسط ماموران فدرال دستگیر شد. به عنوان بخشی از درخواست خود، که اخیراً علنی شد، او ایمیل‌ها، سوابق مالی و جزئیات حمل‌ونقل خود را تحویل داد – که این بخش از بینشی در مورد دنیای جاده ابریشم بود.

محاکمه اولبریکت در ۱۳ ژانویه ۲۰۱۵ در دادگاه فدرال منهتن آغاز شد. در آغاز محاکمه، اولبریکت به تأسیس وب‌سایت «جاده ابریشم» اعتراف کرد، اما ادعا کرد که کنترل این سایت را بلافاصله پس از تأسیس آن به افراد دیگر واگذار کرده است. وکلای اولبریکت ادعا کردند که Dread Pirate Roberts واقعاً مارک کارپلس بوده است. با این حال، قاضی کاترین بی. فارست حکم داد که هرگونه اظهار نظری در مورد اینکه آیا کارپلس یا هر کس دیگری راه ابریشم را اداره می کرد، مجاز نخواهد بود، و اظهاراتی که قبلاً انجام شده بود از پرونده حذف می شود.

پس از دستگیری اولبریکت و بسته شدن سایت جاده ابریشم، نسخه دوم وب سایت – جاده ابریشم ۲.۰ – توسط مدیران سایت اصلی افتتاح شد. جانشین تنها یک سال زنده ماند و با دستگیری اپراتور مدعی در سال ۲۰۱۴ به پایان رسید.

 

 وب سایت های بازار سیاه

در حالی که Silk Road مدت هاست از بین رفته است، کاردارک وب همچنان ادامه دارد. مردم همچنان در اینترنت بازارهای غیرقانونی دارند. از برخی جهات، دستگیری و بستن جاده ابریشم باعث شد کسانی که وب‌سایت‌های غیرقانونی را در دارک وب راه‌اندازی می‌کنند، در پنهان کردن اقدامات خود بسیار بهتر عمل کنند. در سال ۲۰۱۶، یک نظرسنجی قبلاً نشان داده بود که مردم بیش از هر زمان دیگری از دارک وب برای خرید داروهای غیرقانونی استفاده می کنند.

جاده ابریشم و دارک وب  پرونده جنایی جذابی را ارائه می دهند که دانشجویان در یک برنامه مدرک لیسانس علوم در عدالت کیفری می توانند برای درک جرم مدرن مطالعه کنند. توسعه تخصص در نحوه استفاده مجرمان از دنیای دیجیتال برای پیشبرد جاه طلبی های غیرقانونی خود، دانشجویان عدالت کیفری را برای موفقیت در رشته شغلی انتخابی خود آماده تر می کند.

مطلب جالبی بود با جزییات بسیار دقیق. ولی هیچوقت اثبات نشد که اولبریخت دستور قتل کسی رو داده و در واقع این اتهام فقط به این دلیل اوایل بهش زده شد که بتونن تحقیقات رو ادامه بدن و مانع خروجش بشن و اینکه چند نفر با مصرف موادی که در این سایت فروخته شده کشته شدند نمی تونه ربطی به سازنده سایت داشته باشه. به هر حال اولبریخت یک اگوریست بوده و سایتی هم که راه انداخت مزیت هایی هم داشت. از جمله قانون گذاری روی بازار مواد مخدر و متمرکز کردن بازار و حذف یک سری نهادهای خطرناک مثل کارتل های خلاف کار و کمک زیادی به پیشرفت بیتکوین کرد

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 مکان خالی از سکنه
مقالات علمی
۶ مکان خالی از سکنه

۶ مکان خالی از سکنه این مکان ها انرژی خاصی دارند. ۱. پترا، اردن منطقه اطراف پترا از سال ۷۰۰۰ قبل از میلاد مسکونی بوده است، اما قدمت این ویرانه‌های سنگ‌تراش شده به پادشاهی نبطی در قرن اول بازمی‌گردد. عشایر بادیه نشین از دیرباز این دره را با ارواح معروف …

مقالات علمی
امن ترین برنامه های پیام رسان ۲۰۲۲

امن ترین برنامه های پیام رسان ۲۰۲۲ در این مقاله به بررسی بهترین پیام رسان ها جهت حفظ حریم خصوصی تان می پردازیم. یکی از تکنیک های بسیار مهم در این زمینه رمزنگاری END-TO-END است که فقط فرستنده و گیرنده می توانند به دیتا دسترسی داشته باشند.   Signal از …

معرفی زبان برنامه نویسی C++
برنامه نویسی
معرفی زبان برنامه نویسی C++

این زبان از خانواده C  میباشد و بسیار قدرتمند است. یک زبان برنامه‌نویسی همه‌منظوره، همگردان، سطح میانی، شیءگرا و چندرگه است که از برنامه‌نویسی رویه‌ای، تجرید داده‌ها و برنامه‌نویسی شیءگرا پشتیبانی می‌کند.   تاریخچه زبان : استراس‌تروپ کار بر روی زبان «C دارای کلاس» را در سال ۱۹۷۹ آغاز کرد. …