استارلینک

starlink استارلینک
مقالات علمی

استارلینک:

تا سال ۲۰۲۰ اینترنت استارلینک به ۴۴ هزار کاربر در ۳۶ کشور خدمات می دهد و تقریبا ۳۰۰ ماهواره در فضا فرستاده است.

در سال ۲۰۲۲ آنها می خواهند ۵۲ ماهواره جدید نیز ارسال کنند.

ماهواره های استارلینک فقط ۴۸۳ کیلومتر با زمین فاصله دارند در حالی که ماهواره های اینترنت ماهواره ای قدیمی ۳۵۴۰۰ کیلومتر فاصله داشتند.

شما برای استفاده از این اینترنت فقط به یک دیش ماهواره و یک روتر وای فای نیاز خواهید داشت اما برعکس تبلیغات ذکر شده مبنی بر رایگان بودن این اینترنت کاربران مبلغ ۶۰۰ دلار بابت دیش ماهواره به استارلینک پرداخت کرده و در عوض اینترنتی با نوسان بسیار و غیر پایدار دریافت کرده اند.

همچنین نگرانی هایی وجود دارد که تعداد بالای ماهواره های استارلینک که در فاصله ای بسیار نزدیک از زمین قرار دارند منظره  آسمان شب را خراب خواهند کرد و باعث آلودگی فضایی می شوند.

ایلان ماسک برای حل این مشکلات وعده ی افزایش سریعتر تعداد ماهواره ها و قرار دادن یک محافظ برای غیر قابل دیدن شدن نور ماهواره ها را وعده داده است!!!

استارلینک بهترین خدمات را در آمریکا ارائه می دهد زیرا تمرکز ماهواره هایش روی آمریکاست با این وجود میانگین سرعت در آمریکا برای استارلیتک تنها ۹۷ مگابیت در ثانیه بوده که بسیار هم ناپایدار می باشد و سرعت آپلودش ۱۹ مگابیت در ثانیه بوده است و میانگین پینگ ۴۵ میلی ثانیه را می دهد که از سایر اینترنت های ماهواره ای بسیار بهتر است.

starlink استارلینک

اما باز استارلینک توانایی رقابت با اینترنت کابلی را ندارد. میانگین سرعت اینترنت کابلی (که اکثرا فیبرهست ) در آمریکا ۱۱۵ مگابیت در ثانیه با پینگ ۱۵ میلی ثانیه است که بسیار پایدارتر هم می باشد.

اما در بهترین حالت در حال حاضر استارلینک می تواند ۲۰۰ مگابیت در ثانیه سرعت در دانلود در اختیارتان بگذارد در حالیکه فیبرنوری به راحتی ۱۰ گیگابیت در ثانیه سرعت در اختیار کاربر به طور مساوی برای دانلود و آپلود قرار می دهد .

 ایلان ماسک با افزایش ماهواره هایش وعده ی ۱۰ گیگابیت در ثانیه را برای دانلود می دهد و فیبر نوری با استفاده از تکنیک

 CP-OFDM  در چند سال آینده وعده سرعت بالای ۱۰ گیگابیت در ثانیه تا ۳۱۹ ترابیت در ثانیه را می دهد که البته در محیط آزمایشی اجرایش کرده است.

دقت کنید که استارلینک همواره در آپلود مشکل جدی دارد و راه حلی هم برای آینده در این مورد ارائه نداده است در حالی که فیبر نوری سرعت آپلود برابر با دانلود را ارائه می دهد و با توجه به داشتن پینگ زیر ۱۰ برای بازی و استفاده های تخصصی مناسبتر است.

ایلان ماسک هدف خود را ارائه اینترنت رایگان برای مناطق روستایی و کشورهای بدون زیرساخت مناسب اینترنت اعلام کرده است در حالیکه هنوز کوچکترین اقدامی در کشورهای آفریقایی انجام نداده است و همچنین برخی این اینترنت را به عنوان پشتیبانی برای اینترنت فیبر نوری معرفی می کنند که با توجه به خرج بسیار بالا و آلودگی فضایی این پروژه عملا توجیه پذیر به نظر نمی رسد و برخی هم اعتقاد دارند که ایلان ماسک حتی به وعده خود برای رسیدن به سرعت ۲ گیگ بر ثانیه نزدیک هم نخواهد شد زیرا حداقل ده هزار ماهواره دیگر باید به فضا بفرستد که با سالی ۳۹ ماهواره که حداکثر رکوردش مربوط به سال ۲۰۱۹ بوده است عملا غیرممکن به نظر می رسد. همچنین ترافیک فضایی و مشکل زباله های فضایی هم در آینده خطرات جدیدی ایجاد خواهد کرد.

امنیت ضعیف در اینترنت ماهواره ای نیزمشکلی جدی بوده و حفظ حریم خصوصی نیز بسیار مشکل تر از اینترنت امروزی خواهد بود.

tachus

starlink استارلینک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 مکان خالی از سکنه
مقالات علمی
۶ مکان خالی از سکنه

۶ مکان خالی از سکنه این مکان ها انرژی خاصی دارند. ۱. پترا، اردن منطقه اطراف پترا از سال ۷۰۰۰ قبل از میلاد مسکونی بوده است، اما قدمت این ویرانه‌های سنگ‌تراش شده به پادشاهی نبطی در قرن اول بازمی‌گردد. عشایر بادیه نشین از دیرباز این دره را با ارواح معروف …

مقالات علمی
امن ترین برنامه های پیام رسان ۲۰۲۲

امن ترین برنامه های پیام رسان ۲۰۲۲ در این مقاله به بررسی بهترین پیام رسان ها جهت حفظ حریم خصوصی تان می پردازیم. یکی از تکنیک های بسیار مهم در این زمینه رمزنگاری END-TO-END است که فقط فرستنده و گیرنده می توانند به دیتا دسترسی داشته باشند.   Signal از …

معرفی زبان برنامه نویسی C++
برنامه نویسی
معرفی زبان برنامه نویسی C++

این زبان از خانواده C  میباشد و بسیار قدرتمند است. یک زبان برنامه‌نویسی همه‌منظوره، همگردان، سطح میانی، شیءگرا و چندرگه است که از برنامه‌نویسی رویه‌ای، تجرید داده‌ها و برنامه‌نویسی شیءگرا پشتیبانی می‌کند.   تاریخچه زبان : استراس‌تروپ کار بر روی زبان «C دارای کلاس» را در سال ۱۹۷۹ آغاز کرد. …