تأثیر فناوری بر جامعه

مقالات علمی

تأثیر فناوری بر جامعه: در چند دهه گذشته، فناوری به سرعت در حال رشد است و استفاده از فناوری نیز به شدت افزایش یافته است که زندگی افراد را تحت تأثیر قرار می دهد و نحوه یادگیری، تفکر و ارتباط آنها را تغییر می دهد. فناوری نقش مهمی در جامعه ایفا می کند و اکنون تصور زندگی بدون آن بسیار دشوار است. هم تکنولوژی و هم جامعه با هم مرتبط هستند، وابسته به هم هستند و برهم تأثیر می گذارند. فن آوری بر جامعه نیز تأثیر می گذارد، از جمله پتانسیل پیشرفت یا زوال جامعه، هم به صورت خوب و هم بد.

جامعه ما توسط فناوری شکل گرفته است که پیامدهای مفید و مضری دارد. از آنجایی که سیستم‌های فنی مانند تلفن‌های همراه، رایانه، تلویزیون و غیره توسط انسان تولید می‌شوند و منعکس‌کننده اساس نیازها و سبک زندگی یک جمعیت هستند، جوامع انسانی و فناوری به‌طور جدایی ناپذیری به هم مرتبط شده‌اند. اگرچه تکنولوژی سبک زندگی انسان را بهبود می بخشد، اما برای نسل های آینده نیز یک نگرانی اساسی است. امروزه مردم بیش از حد از فناوری استفاده می کنند که فعالیت بدنی آنها را کاهش می دهد که این,مستقیماً بر سلامت آنها تأثیر می گذارد. همچنین به دلیل استفاده بیش از حد از فناوری، جرایم سایبری زیادی هر روز اتفاق می افتد که در آن شخصی هویت یا اطلاعات شخصی قربانی مانند شماره شناسایی منحصر به فرد، شماره PAN، کارت نقدی و غیره را به سرقت می برد و از آن برای انجام جرم استفاده می کند. یا بدون اجازه ما کلاهبرداری انجام دهید.

برخی دیگر از جرایم سایبری عبارتند از:

 • هک کردن: تلاش برای دستکاری یک سیستم کامپیوتری یا یک شبکه در یک کامپیوتر به عنوان هک شناخته می شود. هک کردن,کنترل غیر مجاز سیستم های کامپیوتری به قصد ارتکاب جرم است.
 • سرقت کارت اعتباری/دبیت: کلاهبرداری کارت اعتباری به هر نوع کلاهبرداری مربوط به کارت پرداخت، مانند کارت اعتباری اشاره دارد. هدف می تواند به دست آوردن محصولات یا خدمات یا انتقال وجوه به یک حساب تحت کنترل جنایی باشد.
 • نصب بدافزار: هر برنامه یا فایلی که برای کاربر کامپیوتر خطرناک باشد به عنوان بدافزار شناخته می شود. ویروس ها، کرم ها، تروجان ها و جاسوس افزارها همگی نمونه هایی از بدافزار هستند.
 • تهدید ایمیل: استفاده از ایمیل برای فریب دادن شخص دیگری به نفع شخصی یا آسیب رساندن به شخص دیگر.
 • فیشینگ: بسته به مجرم، تلاش های فیشینگ می تواند طیف وسیعی از افراد را هدف قرار دهد. این امکان وجود دارد که این ایمیل‌های فیشینگ عمومی برای هر کسی که دارای حساب پی پال است باشد. اینها اغلب به عنوان تلاش های فیشینگ شناسایی می شوند.
 • هرزنامه: یک پیام دیجیتال ناخواسته و ناخوانده که در مقادیر زیاد ارسال می شود به عنوان هرزنامه شناخته می شود. می توانید از طریق ایمیل، تماس های تلفنی، پیام های متنی و غیره هرزنامه دریافت کنید.
 • دزدی کارت های خودپرداز: کلاهبرداری از دستگاه های خودپرداز به جرمی اطلاق می شود که در آن مجرم برای فعالیت های مجرمانه از طریق کارت خودپرداز شخص دیگری استفاده می کند.

تأثیر فناوری بر جامعه

ما در زندگی روزمره خود از فناوری استفاده می کنیم و به آن تکیه می کنیم. الزامات و خواسته های فنی ما همچنان در حال رشد است. فناوری توسط انسان ها برای کشف، ارتباط، مطالعه و انجام کارها استفاده می شود. نحوه استفاده ما از فناوری تعیین می کند که آیا اثرات آن برای جامعه مفید است یا مضر.

۱. تأثیرات مثبت فناوری بر جامعه:

فناوری در مقایسه با تأثیر منفی بر انسان یا جامعه تأثیر مثبت بیشتری دارد. این کار زندگی ما را آسان‌تر می‌کند و با ارائه منابع یا ابزاری که زندگی ما را بسیار آسان‌تر می‌کند به ما پاداش می‌دهد.

تغییرات مثبتی که فناوری در زندگی ما به ارمغان می آورد در زیر آمده است:

 • بهبود ارتباطات: ارتباطات مهمترین بخش جامعه است.ما افکار خود را با کمک ارتباط با یکدیگر می سازیم یا انتقال می دهیم. قبلاً مردم از کبوتر یا پرنده برای انتقال پیام های خود به عزیزان خود استفاده می کردند. پس از آن فناوری به آرامی رشد و رسانه انتقال اطلاعات به تلفن همراه، ایمیل و غیره تغییر کرده است. امروزه ما از طریق ایمیل، پلتفرم های رسانه های اجتماعی و غیره برای عزیزان یا افراد شناخته شده پیام ارسال می کنیم. این رسانه ها سریع ترین، کارآمدترین و موثرترین هستند. مردم می توانند به راحتی با عزیزان خود صحبت کنند یا اطلاعات را به اشتراک بگذارند حتی اگر از آنها بسیار دور باشند.
 • بهبود فرآیند آموزش و یادگیری: فناوری فرآیند آموزش و یادگیری را افزایش می دهد. امروزه افراد به راحتی می توانند دانش خود را با استفاده از اینترنت افزایش دهند. بیشتر داده های موجود در اینترنت رایگان است و شما می توانید در هر زمان و هر مکان به این داده ها دسترسی داشته باشید.
 • کشاورزی مکانیزه: فناوری,مکانیسم کار کشاورزان را تغییر می دهد. ماشین آلات و ابزار فنی زیادی در حوزه کشاورزی معرفی شده که کشاورزی را بسیار آسان، مؤثر، خودکار می کند.
 • دسترسی آسان به اطلاعات: ما به راحتی می توانیم از طریق اینترنت در هر زمان و هر مکان به اطلاعات دسترسی داشته باشیم. بیشتر اطلاعات موجود در اینترنت رایگان هستند، بنابراین می توانید از آنها برای افزایش دانش، مهارت ها و غیره استفاده کنید.

۲. تأثیرات منفی فناوری بر جامعه:

همانطور که می دانیم هر چیزی که در این سیاره وجود دارد هم مزایا و هم معایب دارد. همین امر در مورد فناوری نیز صدق می کند و تأثیرات منفی بر جامعه دارد و برخی از تأثیرات منفی عبارتند از:

 • افزایش بیکاری: امروزه مشاغل بزرگ و کوچک به دلیل هزینه کم و کارایی بالا از ماشین آلات و تجهیزات فنی خودکار استفاده می کنند و به همین دلیل نرخ بیکاری به طور مداوم در حال افزایش است.
 • افزایش آلودگی: نه تنها انسان ها، بلکه فناوری بر محیط زیست ما نیز تأثیر می گذارد. با توجه به وسایل نقلیه و ماشین آلات، میزان آلودگی به طور مداوم در حال افزایش است که باعث گرم شدن زمین می شود.
 • افزایش نگرانی‌های سلامتی و روانی: امروزه فناوری بر سلامت جسمی و روانی انسان تأثیر می‌گذارد. افراد را تنبل می کند، از نظر عاطفی ضعیف می شوند،دچار مشکلات خواب و کاهش فعالیت بدنی می شوند، همچنین افراد زمان کمتری را با خانواده و دوستان خود می گذرانند.
 • افزایش جرایم سایبری: با توجه به استفاده بیش از حد از اینترنت، میزان جرایم سایبری نیز افزایش یافته است. برخی افراد (مهاجمین) برای پول یا تفریح ​​به افراد بی گناه (قربانیان) یا کودکان آسیب می زنند.

فناوری باعث ایجاد مسائل اجتماعی و تغییرات فرهنگی نیز شده است.

معضلات اجتماعی:

 • سرقت هویت: استفاده از هویت شخص دیگری با به دست آوردن اطلاعات مالی/شخصی وی به روشی کلاهبرداری برای ارتکاب جرم.
 • اعتیاد به بازی: ظرفیت یک فرد برای انجام فعالیت در حوزه های مختلف زندگی در نتیجه استفاده بیش از حد از بازی های اینترنتی در مدت زمان طولانی به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد.
 • سلامت و تناسب اندام: استفاده زیاد از اینترنت بر سلامت و تناسب اندام تأثیر می گذارد، ممکن است بینایی، ستون فقرات و غیره شما را تحت تأثیر قرار دهد.
 • قلدری سایبری(Cyber Bullying): استفاده از فناوری برای قلدری، سوء استفاده، انتقاد یا هدف قرار دادن شخص دیگری به عنوان آزار سایبری شناخته می شود.
 • تروریسم و ​​جنایت: سرقت زیرساخت های سایبری ما و همچنین اطلاعات دیجیتالی مانند نرم افزار، سخت افزار، داده یا اطلاعات، تروریسم سایبری محسوب می شود.
 • خرابی ارتباطات: خرابی ارتباط زمانی رخ می دهد که اطلاعات رد و بدل نمی شود و در نتیجه تعامل از بین می رود.
 • افترا به شخصیت: عمل انتقال یک قطعه اطلاعات نادرست به منظور آسیب رساندن به حسن نیت شخص دیگر به عنوان افترا به شخصیت شناخته می شود.

تغییرات فرهنگی:

فرهنگ ما به طور اساسی توسط فناوری دگرگون شده است. از ایده‌آل‌هایمان گرفته تا شیوه‌های ارتباطی‌مان، راه درازی را پیموده‌ایم.برای بسیاری از مردم اکنون انجام یک مکالمه رو در رو دشوار است. مردم از تلفن، تبلت یا رایانه خود برای گذراندن وقت با دوستان خود استفاده می کنند. همچنین، افراد در حال حاضر دیگران را بر اساس اینکه آیا آنها جدیدترین تلفن‌های همراه یا ماشین‌ها را دارند یا نه، ارزیابی می‌کنند. امروزه افراد جامعه گوش دادن به موسیقی با هدفون را بر گوش دادن به دیگران ترجیح داده می شود.

امروزه بیشتر افراد اینترنت را ترجیح می دهند. تلفن های همراه با صفحه نمایش لمسی این روزها محبوبیت زیادی دارند. فناوری فقط در خدمت جدا کردن افراد از واقعیت است. امروزه افراد فاقد توانایی تعامل در موقعیت های واقعی زندگی مانند ارتباطات فردی، حل مسئله و انجام عمل و کارهای مربوط به بزرگسالان هستند. فناوری موبایل می تواند ارتباطات و روابط بین افراد را کاهش دهد, زمان کافی برای خود ندارید زیرا همیشه با کسی در تماس هستید. همچنین، می تواند حواس شما را از وظایف شما منحرف کند. همچنین حریم خصوصی از بین می رود، زیرا هر کسی می تواند شما را در هر کجا و در هر زمانی از روز پیدا کند. در نتیجه، همه این موارد بر نحوه عملکرد انسان امروزی تأثیر می گذارد. بدون پیشرفت های تکنولوژیکی، روش زندگی ما به این پیچیدگی نخواهد بود. تأثیرات تکنولوژیکی، شیوه عمل انسان‌های امروزی را شکل می‌دهد.

همه اینها بر فرهنگ ما تأثیر می گذارد. هر بار که ممکن است به جای رفتن به یک تجارت محلی، از یک فروشنده اینترنتی چیزی دریافت کنیم، فناوری بر فرهنگ تأثیر می گذارد.

فناوری بر نحوه برقراری ارتباط، یادگیری و تفکر افراد تأثیر می گذارد. به جامعه کمک می کند و تعیین می کند که مردم چگونه با یکدیگر به طور روزانه تعامل دارند. امروزه فناوری نقش مهمی در جامعه ایفا می کند. تأثیرات مثبت و منفی بر جهان دارد و بر زندگی روزمره تأثیر می گذارد. ما در عصری زندگی می کنیم که پیشرفت های تکنولوژیکی رایج است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 مکان خالی از سکنه
مقالات علمی
۶ مکان خالی از سکنه

۶ مکان خالی از سکنه این مکان ها انرژی خاصی دارند. ۱. پترا، اردن منطقه اطراف پترا از سال ۷۰۰۰ قبل از میلاد مسکونی بوده است، اما قدمت این ویرانه‌های سنگ‌تراش شده به پادشاهی نبطی در قرن اول بازمی‌گردد. عشایر بادیه نشین از دیرباز این دره را با ارواح معروف …

مقالات علمی
امن ترین برنامه های پیام رسان ۲۰۲۲

امن ترین برنامه های پیام رسان ۲۰۲۲ در این مقاله به بررسی بهترین پیام رسان ها جهت حفظ حریم خصوصی تان می پردازیم. یکی از تکنیک های بسیار مهم در این زمینه رمزنگاری END-TO-END است که فقط فرستنده و گیرنده می توانند به دیتا دسترسی داشته باشند.   Signal از …

معرفی زبان برنامه نویسی C++
برنامه نویسی
معرفی زبان برنامه نویسی C++

این زبان از خانواده C  میباشد و بسیار قدرتمند است. یک زبان برنامه‌نویسی همه‌منظوره، همگردان، سطح میانی، شیءگرا و چندرگه است که از برنامه‌نویسی رویه‌ای، تجرید داده‌ها و برنامه‌نویسی شیءگرا پشتیبانی می‌کند.   تاریخچه زبان : استراس‌تروپ کار بر روی زبان «C دارای کلاس» را در سال ۱۹۷۹ آغاز کرد. …